ARKit: کیت واقعیت افزودهٔ شرکت اپل

ARKit: کیت واقعیت افزودهٔ شرکت اپل

شرکت اپل در رویداد خرداد ماه 1396 خود، به معرفی نسل جدیدی از محصولاتش نظیر مک‌بوک و آی‌مک پرداخت اما معرفی سیستم‌عامل iOS 11 و ویژگی‌های جدید آن یکی از شگفتی‌های این رویداد بود. یادگیری ماشینی و هوش مصنوعی عباراتی بودند که بارها توسط ارائه‌کنندگان استفاده شد که در ادامه، به بررسی اجمالی کیت واقیعت افزوده معرفی شده -ARKit- خواهیم پرداخت.

معرفی ARKit
در سیستم‌عامل iOS 11،  اپل فریمورک جدیدی را با نام ARKit معرفی نمود که به کاربران این امکان را می‌دهد تا به‌سادگی بتوانند به خلق تجربه‌های واقعیت افزوده غیرموازی در آیفون و آی‌پد بپردازند. با ترکیب اشیاء دیجیتالی و اطلاعات محیط پیرامون، ARKit اپلیکشین‌هایی را در پس صفحه نمایش اجرا نموده و قابلیت تعامل آن‌ها با دنیای واقعی در روش‌های جدید را فراهم می‌کند.

بررسی اجمالی ARKit
ARKit از تکنولوژی بصری بسیار دقیقی با نام Visual Inertial Odometry) VIO) برای تعامل با دنیای اطراف بهره می‌برد؛ VIO با بهره‌گیری از دوربین‌های بسیار دقیق و تکنولوژی CoreMotion data می‌تواند هنگام حرکت در فضای یک اتاق، با دقت بسیار بالا و بدون نیاز به هیچ‌گونه کالیبراسیون جانبی و اضافی، چگونگی حرکات و تغییرات را ثبت و پردازش نماید.

درک صحنه و برآورد نورپردازی
با ARKit، دیوایس‌هایی همچون آیفون و آی‌پد می‌توانند صحنهٔ ثبت‌شده توسط دوربین را پردازش نموده و سطوح افقی موجود در اتاق نظیر میزها، کف اتاق و ... را پیدا کرده و دنبال نمایند؛ دقت بالا در ثبت تصاویر، این امکان را فراهم می‌کند تا اشیاء مجازی بتوانند حتی بر روی سطوح بسیار کوچک نیز شبیه‌سازی شوند. ویژگی دیگر این تکنولوژی امکان بررسی و محاسبه میزان نور موجود در صحنه و در صورت نیاز اصلاح آن برای پیاده‌سازی واقعیت افزوده می‌باشد.

عملکرد بالای سخت‌افزاری و بهینه‌سازی فرآیند رندر
ARKit بر روی پردازنده‌های A9 و A10 اپل اجرا می‌شود؛ این پردازنده‌ها دارای عملکرد بسیار بالایی بوده و در زمینهٔ پردازش سریع صحنه و ایجاد اشیاء پیچیده و دارای جزئیات زیاد در واقعیت مجازی می‌توانند بسیار مفید واقع شوند. ترکیب تکنولوژی موجود با سایر اپلیکیشن‌ها و حتی موتورهای بازی‌سازی نظیر Unity و Unreal خبر از روزهای خوب پیش‌رو در زمینهٔ واقعیت افزوده برای کاربران می‌دهد.

منبع


علی فلاحی