f.lux: محافظ چشمان شما در مقابل اشعه‌های مانیتور

f.lux: محافظ چشمان شما در مقابل اشعه‌های مانیتور

اگر شما هم از آن‌ دسته افرادی هستید که نیمه‌شب بیدار می‌شوید و با کامپیوتر خود کار می‌کنید، حتماً پیش آمده که از چشمانتان اشک بیاید و اذیت شوید؛ f.lux راه‌کاری است که با استفاده از آن خواهید توانست نور مانیتور را نسبت به هر ساعت از شبانه‌روز تنظیم نمایید.

کاهش روشنایی مانیتور کمک زیادی در کاهش زیان اشعه‌های مانیتور نمی‌کند چراکه با کاهش روشنایی، باز هم اشعه‌های نور آبی به‌حدی است که به چشمان شما آسیب بزند و موجب ریزش اشک شود. تحقیقات علمی ثابت کرده‌ است که قرار گرفتن در معرض اشعهٔ نور آبی، باعث بی‌خوابی و بیدار ماندن در طول شب می‌شود.

اگر بخواهیم از لحاظ علمی توضیح دهیم، 15 سال قبل این قضیه کشف شد که در شبکیهٔ چشم ما در کنار سلول‌های میله‌ای و مخروطی، نوع دیگری از سلول‌های گیرنده وجود دارند که ملانوپسین نامیده می‌شوند. ملانوپسین‌ها به خطوط باریک اشعهٔ نور آبی در حدفاصل طول موج‌های 480-460 حساس هستند (البته لازم به‌ذکر است که ملانوپسین در موجودات مختلف نقش‌های مختلفی ایفا می‌کند که در اینجا مورد بحث ما نیست.)   

کار f.lux چیست و چگونه کار می‌کند؟
f.lux یک اپلیکیشن است برای ویندوز، گنو/لینوکس، مکینتاش، آیفون، آیپد و آیپاد لمسی که می‌تواند برای تابش اشعه‌های مانیتور شما محدودیت‌هایی ایجاد کند به این صورت که تابش اشعه را با یک Warm Tone عوض می‌کند. در طول روز و هنگام صبح هیچ مشکلی برای چشمان شما وجود ندارد زیرا نور روز به اندازهٔ کافی هست و اجازه نمی‌دهد چشمان شما تابش اشعه‌های مانیتور را حس کنند اما اگر مثلاً ساعت 11 شب بخواهید با کامپیوتر کار کنید، حتماً چشمانتان اذیت می‌شوند.

گرچه می‌توانید کنتراست و روشنایی را تا حد معینی کاهش دهید اما هنوز هم خطر وجود دارد و بدون به خطر انداختن چشمانتان نمی‌توانید هنگام شب به کار خود ادامه دهید. اینجا است که اپلیکیشن f.lux چشمان شما را نجات می‌دهد! روش کار در حالت کلی به این صورت است در طول شب به حالت Warm Tone می‌رود و در صبح به حالت اول باز می‌گردد.

البته نگران سخت‌افزار مورد نیاز نباشید زیرا f.lux تقریباً 3.80 مگابایت رم مصرف می‌کند، کاملاً رایگان است، فشار زیادی بر سی‌پی‌یو وارد نمی‌کند و کاملاً آرام بدون درگیر کردن کاربر کار می‌کند. کار کردن با آن ساده است و حتی می‌توانید به‌صورت کاستومایز شده، تنظیمات دلخواه خود را انجام دهید (مخصوصاً تعیین میزان حالت Warm Tone در شب‌ها.)

f.lux چگونه از چشمان ما محافظت می‌کند؟
این اپلیکیشن با محاسبهٔ مکان فعلی شما توسط گوگل‌مپ و با‌توجه به چرخهٔ طلوع و غروب آفتاب کار می‌کند؛ اندیکاتور f.lux به‌صورت اتوماتیک درجهٔ رنگ مانیتور شما را براساس طول و عرض جغرافیایی (اگر در آمریکا باشید بر اساس زیپ‌کد) شما محاسبه و مدیریت می‌کند. همچنین در پنل مدیریت می‌توانید درجه‌ٔ رنگ شب‌هنگام را نیز تعیین کرده و پیش نمایش آن و حالت فعلی را ببینید تا بهتر بتوانید مقایسه کرده و دست به انتخاب بزنید. در صورتی هم که دیگر نیازی به این فیچر نداشته باشید، می‌توانید آن‌را کلاً متوقف کنید.

با مراجعه به وب‌سایت f.lux، می‌توانید به لینک‌‌های دانلود برای ویندوز، مک -و سایر محصولات اپل- دسترسی پیدا کنید اما به‌خاطر داشته باشید که برای نصب آن برای آیفون و آیپد و یا آیپاد، باید دستگاه خود را جیلبریک کنید تا بتوانید از آن استفاده کنید. برای دانلود این اپلیکیشن برای سیستم‌عامل گنو/لینوکس (توزیع اوبونتو)، ترمینال را باز کرده و دستورات زیر را به ترتیب کپی‌/پیست کنید:

sudo add-apt-repository ppa:nathan-renniewaldock/flux

سپس دستور آپدیت را اجرا کنید:

sudo apt-get update

و درنهایت این اپلیکیشن را با دستور زیر نصب نمایید:

sudo apt-get install fluxgui

رابط کاربری لینوکس f.lux به اندازهٔ بقیه پلتفرم‌ها برای کاستومایز کردن گزینه در اختیار شما نمی‌گذارد، بنابراین اگر تمایل دارید ویژگی‌های بیشتری به آن اضافه کنید، می‌توانید سورس f.lux در گیت‌هاب را دریافت کرده و تغییرات مدنظر خود را اعمال نمایید.

اگر تجربهٔ کار با f.lux را تاکنون داشته‌اید و یا نظری در این مورد دارید، می‌توانید در بخش نظرات، تجربیات خود را با ما و سایر کاربران سکان آکادمی به اشتراک بگذارید.

منبع