ادوارد اسنودن: لینوکس و سایر تکنولوژی‌های اپن‌سورس حافظان حریم خصوصی در فضای مجازی اند!

ادوارد اسنودن: لینوکس و سایر تکنولوژی‌های اپن‌سورس حافظان حریم خصوصی در فضای مجازی اند!

در اجلاس OpenStack، ادوارد اسنودن، کارمند سابق آژانس امنیت ملی آمریکا موسوم به NSA، دربارهٔ معایب نرم‌افزارهای انحصاری و تهدیدی که استفاده از آن‌ها برای حریم‌خصوصی کاربران دارد صحبت کرد؛ او همگان را تشویق کرد تا برای حفاظت از حریم‌شخصی خود، در بستر وب از راه‌کارهای اپن‌سورسی مانند Tor ،Tails ،Debian و غیره استفاده کنند.

ادوارد اسنودن که از سال 2013 پس از این‌که از برنامهٔ مخفی نظارت همگانی آژانس امنیت ملی آمریکا پرده برداشت، به روسیه گریخت و در تبعید بسر می‌برد؛ با این حال، این رابین هود دنیای فناوری دفعات بسیار کمی به‌صورت مجازی ظاهر شده و دیدگاه‌هایش را دربارهٔ حریم‌خصوصی بیان کرده است. آخرین مورد از این دست، در جلسهٔ پرسش و پاسخ با مارک کولییر، مدیر اجرایی ارشد بنیاد OpenStack، در اجلاس این شرکت و از طریق ویدیو کنفرانس اتفاق افتاد.

این هکر آژانس امنیت ملی آمریکا علاقهٔ بسیاری به نرم‌افزارهای اپن‌سورس دارد چراکه به اعتقاد وی، این دست نرم‌افزارها حافظ حریم‌خصوصی کاربران هستند؛ او به تعداد اندکی اسم که شامل Tor و توزیع Debian و ورژن بهینه شدهٔ Tails Linux برای حفظ گمنامی در بستر وب اشاره کرد (اسنودن در جریان افشاگری‌هایش در سال 2013، از چندین نرم‌افزار اپن‌سورس استفاده کرده بود تا از ردیابی آژانس امنیت ملی آمریکا در امان بماند.)

قبل از این، اسنودن استفاده از اپ Signal را که به خاطر امکان رمزگذاری End-to-End مشهور است را تشویق می‌کرد و طرح‌هایی درخصوص ایجاد حریم‌شخصی برای گوشی‌های آیفون کرده است. او همچنین بر روی یک ابزار اپن‌سورس به‌نام SecureDrop کار کرده تا قابلیت انتشار اسناد را روی مدیاهای مختلف ممکن سازد.

یک جور عدم اطمینان به نرم‌افزارهایی با سورس بسته وجود دارد که اسنودن را از اعتماد به آن‌ها بازمی‌دارد؛ در این نوع برنامه‌ها، کاربر هیچ‌وقت متوجه این نمی‌شود که زیر ذره‌بین است. در این رابطه، اسنودن معتقد است که تمام سیستم‌ها باید طوری طراحی شوند که از کاربر تبعیت کنند و هیچ‌گاه کاربر را مورد سوءاستفاده قرار ندهند.

اسنودن به تشریح این واقعیت پرداخت که بیشتر مردم زمانی که یک باگ در کدهای یک نرم‌افزار انحصاری کشف می‌شود، چیزی برای گفتن ندارند؛ همچنین وی افزود:

وقتی که شرکت اپل دچار یک باگ امنیتی هست، ما نمی‌تونیم بسنجیم که آیا جواب آن‌ها به آن باگ به اندازهٔ کافی خوب بوده یا نه ... و ما هیچ تأثیری هم بر اون نداریم؛ ما اصلاً مجبور به مصالحه نیستیم. ما دنیای بهتری می‌خواهیم پس خودمان باید آن‌را بسازیم.

در این جلسه او همچنین گفت که ما هم‌اکنون از لحاظ تکنولوژی بر سر یک تقاطع ایستاده‌ایم و با یک دوراهی اخلاقی ناخواسته مواجهیم؛ با این وجود، ما با ساختن چیزهایی که برای 100 سال آینده مفید خواهد بود می‌توانیم این مسئله را حل کنیم.

بنیاد آزادی رسانهٔ اسنودن هم در حال حاضر بر روی راه‌هایی برای گسترش قابلیت‌های نرم‌افزارهای اپن‌سورس مشغول به‌کار است؛ این بنیاد بر روی سخت‌افزاری کار می‌کنند که می‌تواند به شما بگوید که آیا گوشی هوشمندتان وقتی که GPS را خاموش می‌کنید یا آن‌را در حالت Flight Mode قرار ‌می‌دهید، واقعاً دستورات شما را دنبال می‌کند یا خیر!

منبع