آیا می‌دانستید که دولوپرهای کدام زبان‌ها، آخر شب کد می‌زنند؟

آیا می‌دانستید که دولوپرهای کدام زبان‌ها، آخر شب کد می‌زنند؟

آیا شما هم ترجیح می‌دهید که بعد از ظهرها کد بزنید؟ شب‌ها چه‌طور؟ برنامه‌نویسی برای برخی افراد بیش از این‌ که یک حرفه‌ یا تخصص باشد، یک سرگرمی است. آن‌ها تا آخر شب و حتی تا ساعت‌ها بعد از نیمه‌شب همچنان در حال کد زدن هستند و احساس خستگی نمی‌کنند. نیاز به توضیح نیست که بسیاری از کدنویسان وقتی به مشکلی برمی‌خورند، برای یافتن راه‌حل آن به سایت‌هایی مانند Stack Overflow مراجعه می‌کنند. در همین راستا، این وب‌سایت در یک بررسی بر مبنای تعداد بازید از موضوعات مختلف موجود در این سایت در ساعت‌های مختلف شبانه روز، مشخص کرده است که کدام دولوپر‌ها در چه ساعاتی از شبانه روز مشغول کد زدن هستند.

ترافیک در طول روز
در این بررسی، بازدیدهای 250 تگ از سوالات رایج در سایت Stack Overflow به مدت ۴ هفته در ماه آگوست سال 2016 مورد بررسی قرار گرفت و منطقۀ زمانی کاربران با توجه به IP آن‌ها مشخص شد. ماه آگوست به این دلیل انتخاب شد که این بررسی با تعطیلات ادارات و سازمان‌ها هم‌زمان نبوده و از سوی دیگر در بازۀ زمانی سال تحصیلی مدارس قرار نگیرد (تا دانش‌آموزانی که برای انجام تکالیف خود به سایت‌های مختلف سر می‌زنند، بر این بررسی تأثیر نگذارند.) ضمناً نتایج کلی این بررسی با نتایج محدود به ایالات متحده مقایسه شد و همسانی زیادی میان این ۲ نتیجه مشاهده شد. بگذارید با این سوال شروع کنیم: چه ساعاتی در روز کاربران از سایت Stack Overflow بازدید می‌کنند؟

Stack Overflow انجام کارها را برای برنامه‌نویسان ساده‌تر می‌کند بنابراین عجیب نیست که ترافیک این سایت در روزهای کاری هفته به اوج خود برسد. در طی روزهای کاری هفته در بین ساعات 9 صبح تا 5 بعد از ظهر، این سایت حداقل یک میلیون بازدید داشته است. یک افت بازدید نیز در ساعت 12 ظهر روزهای کاری وجود دارد و احتمالاً به این دلیل است که اغلب افراد در این ساعت مشغول صرف ناهار هستند.

نتایج این بررسی نشان داده است که در روز جمعه (که در ایالات متحده  و کشورهای اروپایی روز کاری محسوب می‌شود)، افراد کمتری به این سایت مراجعه کرده‌اند و اغلب مراجعات در این روز در بعد از ظهر و عصر صورت گرفته‌اند. نیاز به توضیح نیست که در تعطیلات آخر هفته نیز بازدید از سایت به حداقل خود رسیده است (به علت اختلاف ترافیک روز جمعه نسبت به سایر روزهای کاری، در ادامۀ این بررسی تنها ترافیک روزهای دوشنبه تا پنجشنه را مد نظر قرار داده و ترافیک روز جمعه را نادیده خواهیم گرفت.)

کدام تگ‌ها بیشتر مورد بازدید قرار گرفته‌اند؟
در بخش قبل دیدیم که در چه ساعاتی از شبانه روز سوالات Stack Overflow بیشتر مورد بازدید قرار گرفته‌اند اما آیا در مورد زبان‌های برنامه نویسی مختلف نیز این الگوی زمانی ثابت است؟

اجازه بدهید روند بازدیدهای روزانۀ مطالب مربوط به ۴ زبان برنامه‌نویسی محبوب‌تر یعنی C،Python ،Javascript و #C را مد نظر قرار دهیم (دقت داشته باشید که در اینجا میزان بازدیدها از هر یک از این تگ‌ها نرمالیزه شده و به درصدِ بازدید تبدیل شده‌ است.) نتایج مقایسه بین این ۴ زبان، الگوهای کلی مشابهی را نشان می‌دهد. اما چند تفاوت عمده وجود دارد که عبارتند از:

برنامه‌نویسان #C روز خود را زودتر شروع نموده و زودتر هم به آن‌را به پایان می‌رسانند؛ آن‌ها کمتر ترجیح می‌دهند که بعد از ظهرها نیز با این زبان کار کنند. شاید این موضوع به این دلیل باشد که زبان #C عمدتاً در شرکت‌های نرم‌افزاری مالی و تجاری کاربرد دارد و این نوع شرکت‌ها معمولاً برنامۀ کاری سفت و سختی دارند.

برنامه‌نویسان C روز خود را اندکی دیرتر شروع می‌کنند، بعد از ظهر‌ها نیز به برنامه‌نویسی با این زبان ادامه می‌دهند و شب‌ها بیشتر بیدار می‌مانند. این الگو می‌تواند نشان دهندۀ محبوبیت زبان C در بین دولوپرهایی باشد که کد زدن را یک سرگرمی می‌دانند و وقت آزاد خود را به آن اختصاص می‌دهند. این امکان نیز وجود دارد که بخشی از بازدید کنندگان مطالب دارای تگ C، دانش‌آموزانی باشند که تکالیف کلاس‌های تابستانی خود را انجام می‌دهند.

Python و JavaScript هم چیزی مابین این ۲ حالت قرار دارند. دولوپرهای این ۲ زبان روز خود را اندکی دیرتر از برنامه‌نویسان #C آغاز می‌کنند و برخلاف برنامه‌نویسان C، تمایل زیادی به کار در شب ندارند!

کدام زبان‌ها در فاصلۀ زمانی 9 صبح تا 5 بعد از ظهر بیشتر مورد استفاده قرار می‌گیرند؟
نمودار‌های رسم شده نشان می‌دهند که یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های زبان‌های مختلف میزان بازدیدی است که در طی روزهای کاری از مطالب مرتبط با آن‌ها در سایت Stack Overflow صورت می‌گیرد، به‌ویژه در ساعت‌های بین 9 صبح تا 5 بعد از ظهر به وقت محلّی (در واقع می‌توان میزان بازدید را تابعی از تعداد افرادی دانست که در این ساعات مشغول کار با آن زبان هستند.) در بین ۴ زبان محبوب که در بالا مطرح شد، زبان #C بالاترین میزان بازدید 9 تا 5 را داشته و کمترین میزان بازدید در بین این ساعات متعلق به زبان C است.

در نمودار زیر 16 تگ دارای بالاترین میزان بازدید و 16 تگ دارای کمترین میزان بازدید در ساعات 9 صبح تا 5 بعد از ظهر روزهای کاری، نشان داده شده است.

بر اساس این نمودار، تکنولوژی‌های مایکروسافتی مانند SQL Server ،Excel ،VBA و Internet Explorer و همچنین تکنولوژی‌هایی مانند SVN و Oracle از جمله تکنولوژی‌هایی هستند که در روزهای کاری در شرکت‌های تجاری مورد استفاده قرار گرفته‌اند. از سوی دیگر، تکنولوژی‌های دیگری از جمله فریمورک‌هایی مانند Firebase ،Meteor و Express و همچنین لایبرری‌هایی مانند OpenGL و Unity در روزهای غیرکاری بیشتر مورد استفاده بوده‌اند. تگ زبان فانکشنال Haskell بیشترین موارد بازدید در روزهای غیر کاری را به خود اختصاص داده و تنها نیمی از این بازدیدها در بین ساعت 9 صبح تا 5 بعد از ظهر صورت گرفته‌اند. اجازه دهید تا صرف نظر از این‌که کدام زبان بیشترین بازدید را به خود اختصاص داده، فراوانی موارد بازدید زبان‌های مختلف را مورد بررسی قرار دهیم. 

همان‌طور که در نمودار فوق نشان داده شده است، تکنولوژی‌هایی مانند C# ،SQL ،SQL Server و Excel بیشترین بازدید را در ساعات کاری (ساعت 9 صبح تا 5 بعد از ظهر) داشته‌اند، در حالی که Android ،iOS ،Swift ،Node.JS ،Cو ++C بیشترین بازدید را در خارج از ساعات کاری به خود اختصاص داده‌اند.

نتایج این بررسی نشان می‌دهد که تکنولوژی‌های مایکروسافتی (#Excel، VBA، C) در همان اوایل صبح به حداکثر بازدید رسیده و در طول ساعات کاری همچنان جایگاه خود را حفظ می‌کنند؛ سپس در حدود ساعت 5 بعد از ظهر زبان‌های C و C++، تکنولوژی‌های موبایلی و مخصوصاً زبان Haskell جای آن‌ها را می‌گیرند.

کدام تکنولوژی‌ها توسط «صبح کارها» و کدام توسط «عصر کارها» مورد استفاده قرار می‌گیرند؟
با دقت در جزئیات این بررسی درمی‌یابیم که تقریباً در تمام تگ‌های مورد بررسی، میزان بازدید بعد از ظهر از میزان بازدید قبل از ظهر بیشتر است؛ البته در برخی موارد اختلاف واضح‌تری وجود دارد.

ما بازدید بین ساعات 9 تا 12 قبل از ظهر و بازدید بین ساعات 1 تا 4 بعد از ظهر را به‌دست آورده و نرخ بازدید صبح / بعد از ظهر را محاسبه کردیم. هرچه این نرخ به عدد 1 نزدیک‌تر باشد، نشان دهندۀ اختلاف کمتر میان میزان بازدید صبح و بعد از ظهر است در حالی که نرخ‌هایی که خیلی از ۱ فاصله دارند و به ۰ نزدیک‌تر هستند، این موضوع را نشان می‌دهند که تعدادی از دولوپرها کار با آن زبان را بعد از ظهر شروع نموده‌اند.

دولوپرهایی که روز کاری خود را در ساعت 9 صبح شروع می‌کنند، تمایل دارند تا آن‌را در ساعت 5 به پایان برسانند و علاقه‌ای به کار کردن در ساعات پایانی روز و همچنین شب ندارند. در نمودار زیر ۳ مورد از تکنولوژی‌هایی که بیشترین اختلاف بازدید صبح/ بعد از ظهر را داشتند، مورد بررسی قرار گرفته‌اند. 

در این نمودار مشاهده می‌شود که الگوی زمانی بازدید تگ‌های SVN و  Haskell بر بازۀ زمانی 9 تا 5 منطبق است. SVN بیشترین ترافیک خود را در ساعات 10 تا 11 صبح داشته است در حالی که با ادامۀ روز کاری، ترافیک Haskell بالاتر رفته و تا پایان روز این میزان بازدید کم‌وبیش ادامه داشته است. Matplotlib روند کاملاً متفاوتی را نشان می‌دهد و اختلاف صبح و بعد از ظهر آن بسیار زیاد بوده و عمدتاً توسط عصر کارها مورد استفاده قرار گرفته است. دولوپرهای Python و R نیز عمدتاً عصرکار هستند.

شما دولوپر کدام زبان هستید؟ از نظر شما کد زدن یک حرفه است یا یک سرگرمی؟ بیشتر در چه ساعاتی از شبانه روز کد می‌زنید؟ آیا الگوهای به‌دست آمده در این مطالعه، در مورد شما نیز صادق است؟ دیدگاه‌های خود را با ما به اشتراک بگذارید.

منبع