Python يا Ruby: کدام‌یک برای توسعهٔ وب مناسب است و چرا؟

Python يا Ruby: کدام‌یک برای توسعهٔ وب مناسب است و چرا؟

اگرچه این دو زبان برنامه‌نویسی اشتراکات زیادی باهم دارند، اما رویکردهای متفاوتی برای حل مسائل مختلف داشته و ۲ دنیا جدا از یکدیگرند! Python و Ruby جزو محبوب‌ترین زبان‌های برنامه‌نویسی جهت توسعهٔ برنامه‌های تحت وب، طراحی وب‌سایت، ای‌پی‌آی و وب‌سرویس‌ هستند. این دو زبان برنامه‌نویسی از بسیاری جهات شبیه به‌هم هستند (از لحاظ بصری، بسیار شباهت دارند، همچنین هر دو جزو زبان‌های برنامه‌نویسی سطح بالا هستند، امکان برنامه‌نویسی‌ شییٔ‌گرا، لایبرری‌های استاندارد و همچنین پشتیبانی مداوم را نیز دارا هستند.) درعین‌حال، Python و Ruby یکسری تفاوت‌های ساختاری نیز دارند به‌طوری‌که هر یک از آن‌ها براساس فلسفهٔ ساخت‌شان، روش‌ها و استراتژی‌های متفاوتی را برای حل مسائل مختلف پیشنهاد می‌کنند که این به سابقهٔ این زبان‌ها برمی‌گردد. این‌که کدام‌یک از آن‌ها برای توسعهٔ وب مناسب می‌باشد، سؤالی است که باید با در نظر گرفتن نقاط ضعف و قوت هر یک از این زبان‌ها پاسخ داده شود که در ادامه سعی می‌کنیم بدون هرگونه تعصبی، نگاهی اجمالی به ابعداد مختلف این دو زبان داشته باشیم.

نگاهی کلی
زبان برنامه‌نویسی پایتون در یک فضای علمی و بر پایهٔ نمونه‌سازی طراحی‌ شده است و به‌راحتی به ++C قابل‌ تبدیل است (این اتفاق خیلی قبل از این‌که بخواهیم از آن برای توسعهٔ وب استفاده کنیم افتاده است.) از طرف دیگر، زبان برنامه‌نویسی روبی به‌جهت استفاده در توسعهٔ وب طراحی‌ شده است و فریمورک Ruby on Rails که بر روی زبان برنامه‌نویسی روبی توسعه داده‌ شده است، این زبان را به یکی از محبوب‌ترین زبان‌ها جهت پیاده‌سازی وب‌سایت‌های پیچیده تبدیل کرده است. 

پایتون
این زبان برنامه‌نویسی رویکرد برنامه‌نویسی مستقیم را در طراحی خود لحاظ کرده است؛ هدف اصلی این است که همه‌چیز برای برنامه‌نویس واضح و آشکار باشد. تنها یک‌راه تحت عنوان بهترین راه برای انجام هر مسئله و کاری وجود دارد. اما فلسفه‌ای که موجب اتخاذ این رویکرد شده است چیست؟ فلسفه اصلی شکل‌گیری پایتون شامل ۳ اصل کلیدی و سلسله مراتبی است که عبارت‌اند از:

1. صریح بهتر از ضمنی است.
2. ساده بهتر از پیچیده است.
3. پیچیده بهتر از بغرنج است.

این اصول موجب شده است تا این زبان برنامه‌نویسی به‌راحتی قابل‌ خواندن و یادگیری باش؛ همچنین برای کسانی که می‌خواهند تازه‌ وارد عرصهٔ برنامه‌نویسی و کدنویسی شوند، می‌تواند عالی‌ترین گزینه باشد (دوره‌های برنامه‌نویسی مقدماتی، جایی است که در حال حاضر پایتون در آن حضور چشم‌گیری دارد.)

این زبان بسیار ساده است و برای یادگیری آن نیاز است چند کلمهٔ کلیدی ساده را به‌خاطر داشته باشید، فقط همین. از طرفی، ساختار کدها کاملاً صریح و روشن است تا جایی که به‌راحتی می‌توان گفت که هر چیز در این زبان از کجا آمده است و این موضوع به یافتن مشکلات کد و دیباگ کردن کمک شایانی می‌کند.

ساختار سلسله مراتبی در کدنویسی Python کاملاً مشهود است و با استفاده از فضای خالی در اول خطوط، قسمت‌های مختلف کد از هم قابل‌تشخیص هستند (برعکس بسیاری از زبان‌های برنامه‌نویسی دیگر مانند Ruby که از کروشه و یا کلمات کلیدی خاص برای این کار استفاده می‌کنند.) نمونه کد نوشته شده با زبان پایتون:

x = 2
if x == 2:
    print("x equals two!")
else:
    print("x does not equal to two.")

به‌عنوان‌ مثال، در زبان برنامه‌نویسی C جهت پیاده‌سازی شرط از کروشه استفاده می‌شود اما در زبان برنامه‌نویسی Python فقط کافی است از فضای خالی استفاده نمایید. درواقع، تورفتگی‌های کد نشان‌دهندهٔ بخش‌های مختلف خواهد بود. همان‌طور که گفته شد، Phython صریح است، همین‌جا می‌توان گفت که رعایت فضای خالی و همچنین استفاده از تورفتگی‌های کد از چنین فلسفه‌ای گرفته‌ شده است.

روبی
در مقابل Python، زبان برنامه‌نویسی Ruby بر زبان انسان تأکید دارد. درواقع، کدهای این زبان برنامه‌نویسی شباهت زیادی به زبان انسان داشته و مثلاً همچون زبان انگلیسی، از خوانایی بالایی برخوردار است. این نوع کدنویسی مورد استقبال و علاقهٔ بسیاری از برنامه‌نویسان (مبتدی و پیشرفته) قرار گرفته است.

این زبان روش‌های زیادی برای انجام هر کاری ارائه می‌دهد و همچنین کلیدواژگان زیادی در آن وجود دارد که ممکن است باعث سردرگمی کاربران آن شود. نمونه کد نوشته شده با زبان روبی:

x=2
if x == 2
   puts "x equals two!"
else
   puts "x does not equal to two."
end

برخلاف Python، زبان برنامه‌نویسی Ruby از بلوک‌های برنامه‌نویسی استفاده می‌کند؛ همچنین این زبان برنامه‌نویسی بر پایهٔ مفهوم شییٔ‌گرایی (OOP) بنا شده است. به عبارت دیگر، در این زبان همه‌چیز به‌عنوان آبجکت در نظر گرفته می‌شود (حتی متغیرهای گلوبال نیز آبجکتی از نوع ObjectSpace هستند.) هر یک از کلاس‌ها و ماژول‌ها نیز به‌عنوان یک آبجکت (شییٔ‌) معرفی‌شده‌اند و عملگرها بر روی این اشیاء اثر می‌گذارند.

امکان شییٔ‌گرا بودن این زبان برنامه‌نویسی، آن را قدرتمند و متمایز کرده است؛ در کنار این موضوع، Ruby از ویژگی‌های دیگری چون Fragmentation، انواع داده‌های قابل هش شدن و غیرقابل هش شدن و همچنین استرینگ‌های تغییرپذیر پشتیبانی می‌کند.

طرفداران Ruby از این زبان برنامه‌نویسی به جهت ظرافت آن بسیار استقبال می‌کنند اما درعین‌حال، امکانات و انعطاف‌پذیری جادویی آن می‌تواند موجب سخت شدن بررسی مشکلات احتمالی کدها و رفع آن‌ها شود (درعین‌حال، شرکت‌های هاستینگ محدودی در ایران وجود دارند که هاست اشتراکی آن‌ها این زبان را ساپورت کند و برای پیاده‌سازی پروژه‌ای با این زبان، می‌بایست یک سرور اختصاصی تهیه نمود!)

از دیدگاه انجمن‌ها: ثبات در مقابل نوآوری
اگرچه امکانات و فلسفهٔ وجودی زبان‌های برنامه‌نویسی محرک اولیه جهت انتخاب زبان‌های برنامه‌نویسی توسط دولوپرها است، اما جوامع و انجمن‌های پشتیبانی این زبان‌های برنامه‌نویسی نیز می‌تواند یکی از مهم‌ترین محرک‌ها باشد که هر ۲ زبان برنامه‌نویسی Python و Ruby از این مهم برخوردار هستند.

پایتون
در حال حاضر، انجمن‌های پشتیبانی و انجمن‌های تخصصی پایتون شامل کاربران بسیار زیاد لینوکس‌کار و همچنین جامعه بزرگ دانشگاهیان بوده و در بسیاری از موارد، مورد استفاده در ریاضیات و علوم قرار می‌گیرد. این انجمن‌ها از ثبات خوبی برخوردار هستند و به‌صورت روزافزون بر تعداد کاربران آن‌ها اضافه می‌شود.

روبی
انجمن‌های روبی با تمرکز بر روی توسعهٔ وب در حال فعالیت هستند. این امر موجب شده که نوآوری و سرعت بیشتری نسبت به انجمن‌های پایتون در این انجمن‌ها به چشم بخورد. البته تمام این نوآوری‌ها هنوز نتوانسته انجمن‌های روبی را به حدی که انجمن‌های پایتون مورد استفاده و استقبال قرار گرفته‌اند تبدیل کند.

نتیجه‌گیری نهایی
برای توسعهٔ وب‌سایت، زبان روبی فریمورک Ruby on Rails و پایتون فریمورک Django (تلفظ کنید جَنگو) را در اختیار دولوپرها قرار داده‌اند که هر دو از فریمورک‌های قوی به شمار می‌آیند؛ بنابراین در حوزهٔ توسعهٔ وب، هر دو زبان کار شما را به بهترین شکل ممکن راه خواهند انداخت و تصمیم شما کاملاً به تجربه، فلسفه و دید شما به برنامه‌نویسی برمی‌گردد.

اگر شما قصد تمرکز بر روی ساخت برنامه‌های کاربردی وب را دارید، روبی در این زمینه محبوب و قابل‌انعطاف است و اگر هم علاقه‌مند به ساخت برنامه‌های کاربردی وب هستید، اما دوست دارید یک‌زبان برنامه‌نویسی عمومی‌تر را نیز فرا گیرید، پیشنهاد ما زبان برنامه‌نویسی پایتون است.

در پایان، توصیه می‌کنیم به پادکست‌های مصاحبه با سمیر رحمانی: برنامه‌نویس ارشد و فعال جامعهٔ اپن‌سورس و همچنین بهنام‌ خان‌بیگی: از علاقمندان به دنیای فناوری، اپن‌سورس و گنو/لینوکس در رادیو فول‌استک که درعین‌حال، جزو برنامه‌نویسان باتجربهٔ پایتون و به‌خصوص روبی هستند گوش فرا دهید.

حال نوبت به نظرات شما می‌رسد؛ آیا با نقاط ضعف و قوت اشاره شده در بالا موافق هستید؟ فکر می‌کنید این دو زبان قدرتمند چه تفاوت‌های ساختاری دیگری با یکدیگر دارند؟ نظرات و دیدگاه‌های خود را با ما و سایر کاربران سکان آکادمی به اشتراک بگذارید.

منبع