Anbox:‌ ابزاری که اپ‌های اندرویدی را به راحتی در لینوکس اجرا می‌کند

Anbox:‌ ابزاری که اپ‌های اندرویدی را به راحتی در لینوکس اجرا می‌کند

Anbox برای اجرای کامل سیستم‌عامل اندروید روی یک توزیع گنو/لینوکس، از رویکردی مبتنی بر کانتینر استفاده می‌کند. این کار باعث می‌شود اجرای اپ‌های اندرویدی روی گنو/لینوکس به هیچ شبیه‌سازی نیازمند نباشد. Anbox در مرحلهٔ آلفا قرار دارد، بنابراین انتظار خرابی و ناپایداری در آن وجود خواهد داشت. در حال حاضر اوبونتو 16.04 (و بعد از آن) از Anbox پشتیبانی می‌کند. برای آشنایی بیشتر با این پلتفرم، در ادامه با سکان آکادمی همراه باشید.

اگر پیش از این قصد اجرای اپ‌های اندرویدی روی گنو/لینوکس را داشته‌اید، احتمالاً می‌دانید که چندین Emulator (امولاتور به معنی شبیه‌ساز) وجود دارد که این اپ‌ها را به کلی از سیستم‌عامل ایزوله می‌کند و باعث کندی در اجرای آن‌ها می‌شود. اما از این پس می‌توانید از اپلیکیشنی استفاده کنید که این اپ‌ها را به صورت نیتیو روی پی‌سی شما اجرا می‌کند.

Anbox یا Android in A Box، پروژه‌ای اپن‌سورس است که به شبیه‌ساز نیاز ندارد و باعث می‌شود، سیستم‌تان با اپ‌های اندرویدی مانند برنامه‌های دسکتاپ رفتار کند. بگذارید در ادامه ببینیم این اتفاق چگونه رخ می‌دهد.

دولوپرهای Anbox در وبسایت این نرم‌افزار بیان کرده‌اند که انباکس ”سیستم عامل اندروید را درون کانتینر اجرا می‌کند; دسترسی به سخت‌افزار به صورت انتزاعی رخ می‌دهد و سرویس‌های اصلی سیستم اندروید درون سیستم گنو/لینوکس ادغام می‌شوند.”

به دلیل این‌که Anbox پیاده‌سازی کامل اندروید است و روی همان کرنلی که سیستم‌عامل میزبان قرار دارد -یعنی لینوکس- اجرا می‌شود، تمامی اپ‌ها قابل استفاده خواهند بود (اما امولاتورها تمامی سیستم -از جمله کرنل- را شبیه‌سازی می‌کنند.) این نرم‌افزار از حالت Freeform اندروید 7 استفاده می‌کند بنابراین می‌توان اپ‌ها را جابه‌جا کرد و اندازهٔ‌شان را نیز تغییر داد.

برای استفاده از Anbox، توزیع گنو/لینوکسی‌تان باید از Snap پشتیبانی کند و در حال حاضر، تمامی توزیع‌ها از این امکان بهره‌مند نیستند! برخی از مهم‌ترین توزیع‌هایی که از این قابلیت برخوردارند عبارتند از اوبونتو، فدورا، آرچ، اپن‌سوزه و دبیان (فعلاً به طور رسمی، انباکس تنها از اوبونتو 16.04 LTS به بعد پشتیبانی می‌کند.)

راهنمای نصب انباکس
برای نصب این نرم‌افزار، ترمینال را باز کنید و دستور زیر را اجرا نمایید:

sudo snap install --classic anbox-installer && anbox-installer 

یادآوری کنیم که Anbox هنوز در مرحلهٔ آلفا قرار دارد بنابراین انتظار ناپایداری و خرابی در آن را داشته باشید؛ اگر بیشتر کنجکاو شده‌اید، می‌توانید سورس‌کد پروژهٔ Anbox در گیت‌هاب را نیز بررسی نمایید.

منبع


مرتضی صمدی