Boostnote: ابزار اپن‌سورسی برای نت‌برداری مخصوص برنامه‌نویسان

Boostnote: ابزار اپن‌سورسی برای نت‌برداری مخصوص برنامه‌نویسان

این اپ دسکتاپ با استفاده از Electron ساخته شده، به صورت آفلاین کار می‌کند، از Markdown همراه با پیش‌نمایش زنده از آن پشتیبانی می‌کند و امکان ساخت سریع و ذخیره تکه کدها را مانند Github Gists به شما می‌دهد. در یک کلام، Boostnote را می‌توان همچون یک ابزار نت‌برداری برای دولوپرها قلمداد کرد! برای آشنایی بیشتر با قابلیت‌های این ابزار، در ادامه با سکان آکادمی همراه باشید.

Boostnote ابزاری است که این امکان را به شما می‌دهد تا متون مختلف را ویرایشگر این نرم‌افزار به فرمت مارک‌داون بنویسید (نوشته‌های Markdown هم‌زمان که می‌نویسید، به‌طور خودکار ذخیره می‌شوند، امکانات مختلف قالب‌بندی و همچنین فرمت دارای پیش‌نمایش نیمه‌زنده دارند بنابراین می‌توانید همان‌طور که تایپ می‌کنید، قالب نوشته‌های‌تان را نیز بررسی نمایید.)

پشتیبانی از Latex‌ نیز افزوده شده تا بتوانید به راحتی فرمول‌های مورد نیازتان را به نوشته‌های خود اضافه کنید. نوشته‌ها و تکه کدها (البته بیشتر دومین مورد) را می‌توان با استفاده از تگ‌ها مدیریت کرد و می‌توانید هرچیزی را درون فولدرهای مختلف سازماندهی کنید.

در مورد تکه کدها بایستی گفت که این اپ، توانایی هایلایت کردن سینتکس بیش از 100 زبان برنامه‌نویسی مختلف را دارد که از مهم‌ترین‌شان می‌توان جاوااسکریپت، پایتون، اچ‌تی‌ام‌ال و سی‌اس‌اس را نام برد. به‌علاوه این‌که می‌توانید چندین تکه کد را برای سهولت بیشتر، درون یک فایل ذخیره کنید. نوع ایندنت‌ها (تب یا فاصله) و اندازه را می‌توان مستقیماً در پنجرهٔ ویرایشگر تنظیم کرد. در نهایت نیز اگر نیاز داشتید، می‌توانید از نوشته‌های خود با فرمت متنی (txt.) یا مارک‌داون (md.) خروجی بگیرید.

طراحی رابط کاربری Boostnote
UI بوست‌نوت ساخته شده تا در حالت پیش‌فرض، تمامی کلیدهایی که به آن‌ها نیاز دارید را به طور کاربردی در معرض دید شما قرار دهد؛ چندین کلید میانبر -و البته قابل تنظیم مجدد- اجازه می‌دهند به نوشته‌ها دسترسی داشته باشید، بین آن‌ها جستجو کنید و یا کارهای مهم‌ترتان را به‌سرعت انجام دهید. در ضمن، می‌توانید هر تمی که مدنظرتان بود را به ویرایشگر مارک‌داون و کد Boostnote اعمال کنید (تم‌ها در مسیر Settings > UI قرار دارند و یک تم تیره نیز به طور پیش‌فرض وجود دارد.)

لازم به ذکر است که یک نسخهٔ مشترک برای کارهای تیمی در Boostnote نیز وجود دارد اما برای امتحان کردن آن باید ثبت‌نام کنید و به لیست انتظار بپیوندید؛ برای نصب ورژن معمولی، کاربران اوبونتو 64 بیتی می‌توانند نسخهٔ مربوط به خود را از سایت Boostnote دانلود کنند و کاربران آرچ نیز می‌توانند از Arch User Repository اقدام به دانلود این اپ نمایند.

منبع


مرتضی صمدی