بایدها و نبایدها در مهاجرت از پایتون 2 به پایتون 3

بایدها و نبایدها در مهاجرت از پایتون 2 به پایتون 3

پایتون 3 نسخهٔ جدید پایتون است که از قابلیت Backward Compatibility برخوردار نیست؛ این ویژگی باعث می‌شود کدها و لایبرری‌های ایجاد شده در پایتون نسخهٔ 2، در نسخهٔ ۳ نیز مورد استفاده قرار بگیرند اما به دلیل تفاوت اساسی این دو نسخه با یکدیگر، لازم است لایبرری‌ها و پروژه‌های خود را به منظور استفاده در پایتون 3، اصطلاحا به نسخهٔ جدید پورت کنیم. در این مقاله قصد داریم به دلایل مثبت و منفی پورت کردن پروژه‌ها از پایتون 2 به پایتون 3 بپردازیم. در ادامه با سکان آکادمی همراه باشید.

چرا باید به پایتون 3 مهاجرت کرد؟
پایتون نسخهٔ 2 تا سال 2020 پشتیبانی خواهد شد؛ این بدان معنا است که از آن تاریخ به بعد، اگر آسیب‌پذیری خاصی در پایتون 2.7 پیدا شود، خبری از پچ‌ها و اصلاح‌های امنیتی و یا رفع باگ‌های موجود نخواهد بود که این خیلی خطرناک است! بنابراین اگر پروژه‌ای دارید که امنیت آن برای‌تان حائز اهمیت است، کم‌کم به فکر مهاجرت به پایتون 3 باشید.

علاوه بر این، پایتون نسخهٔ 3، یک استاندارد جدید است؛ لایبرری‌ها و پروژه‌های جدید به این زبان نوشته خواهند شد و اکثر دولوپرها روی این زبان کار می‌کنند بنابراین اگر در حین کدنویسی پروژه‌های خود با مشکلی برخورد کنید و نیاز به کمک، یافتن لایبرری مورد نیاز و غیره داشته باشید، کمک بیشتری دریافت خواهید کرد.

نیاز به توضیح نیست که پایتون 3 بهتر است؛ ویژگی‌ها و ماژول های جدید (مانند Asyncio) در این زبان نوشته می‌شوند و همچنین اگر قرار به بهتر شدن و پیشرفت پایتون باشد، پایتون 3 پلتفرم مناسب‌تری خواهد بود.

اگر لایبرری پرکاربردی در پایتون 2 دارید، یا قصد دارید روی پایتون 2 لایبرری جدیدی پیاده‌سازی نمایید، باید توجه کنید که این کار باعث می‌شود کسانی که پروژه‌ای را با استفاده از لایبرری شما نوشته‌اند نیز امکان پورت به پایتون 3 را نداشته باشند و تا وقتی که تمامی لایبرری‌ها و وابستگی‌های مورد نیازشان به پایتون 3 پورت نشده باشد، از این عمل محروم خواهند بود. بنابراین سعی کنید در اسرع‌ وقت این اقدام را انجام دهید، مسیری که شاید برای برخی حیاتی باشد را هموار نمایید و به پایتون 3 کوچ کنید.

در چه مواقعی نباید به پایتون 3 مهاجرت کرد؟
واقعیت امر آن است که اگر پروژه‌ای به نسبت بزرگ دارید، باید توجه کنید که این کار بسیار زمان‌بر است و ممکن است وقت کافی برای انجام این کار را نداشته باشید.

علاو بر این، پورت کردن در حال حاضر تفاوت چندانی برای‌تان نخواهد داشت. نسخهٔ 2.7 پایتون هنوز هم زبان فوق‌العاده‌ای است و لایبرری‌های بی‌شماری برای کاربردهای گوناگون در آن وجود دارد. اگر برنامه‌ای برای استفاده از ویژگی‌های جدید موجود در پایتون 3 ندارید، نیازی به پورت کردن هم نخواهید داشت.

روی هم رفته، مهاجرت به Python 3 نیاز به آشنایی با تغییرات صورت گرفته در این زبان دارد و در صورتی که علاقمند به مهاجرت به سومین نسخه از زبان برنامه‌نویسی محبوب و قدرتمند پایتون دارید، می‌توانید به دورهٔ آموزش رایگان زبان برنامه‌نویسی پایتون در سکان آکادمی مراجعه نمایید.

حال نوبت به نظرات شما می‌رسد؛ اگر جزو دولوپرهای پایتون هستید، آیا تجربه‌ٔ کار با هر دو نسخه را دارید و برای مهاجرت از نسخهٔ ۲ به ۳، چه راه‌کارها و استراتژی‌هایی را پیشنهاد می‌کنید؟ نظرات و دیدگاه‌های خود را با ما و سایر کاربران سکان آکادمی به اشتراک بگذارید.

منبع


مرتضی صمدی