Reactide: یک IDE اختصاصی لایبرری جاوا اسکریپت React

Reactide: یک IDE اختصاصی لایبرری جاوا اسکریپت React

Reactide با Node Server کار می‌کند و با این ابزار می‌توانید وضعیت ایده‌آل کامپوننت‌های موجود در پروژه‌ٔتان را بااستفاده از پیش‌نمایش زندهٔ پروژه به‌دست آورید؛ React نام یک لایبرری جاوا اسکریپت است که فیسبوک برای طراحی رابط کاربری ساخته و از این پس IDE مخصوص این لایبرری برای توسعهٔ وب، به‌نام Reactide را در اختیار خواهید داشت. برای آشنایی بیشتر با این IDE، در ادامه با سکان آکادمی همراه باشید.

این IDE توسط دولوپرهایی که خود را Team Reactide می‌نامند، ساخته شده است و به‌عنوان اپلیکیشنی کراس‌پلتفرم برای دسکتاپ ارائه شده که با شبیه‌ساز مرورگر اختصاصی که داخلش تعبیه شده، ابزارهای بیلد کردن پروژه و پیکربندی‌ سرور دیگر بی‌معنی خواهند بود! Team Reactide اعلام کرد، این IDE تحت مجوز MIT عرضه شده و اولین ابزار اختصاصی توسعهٔ وب برای فریمورک React است.

Reactide ابزار جدید فیسبوک به صورت یکپارچه، Node server را در کنار شبیه‌ساز مرورگر اجرا می‌کند؛ این IDE کمک می‌کند تا وضعیت موجود را در کامپوننت‌های React مدیریت کنید و آن‌را به‌صورت یک نمودار نشان می‌دهد. دولوپرها می‌توانند پیش‌نمایش زندهٔ معماری پروژه را مشاهده کنند، کامپوننت‌ها را ویرایش نمایند و پروسهٔ Transpile کردن تغییرات ایجاد شده در پروژه را فوراً اجرا کنند (فرایند کامپایل، زبانی سطح بالا را به زبانی سطح پایین تبدیل می‌کند ولی ترنسپایل دو زبان هم‌سطح را به یکدیگر تبدیل می‌نماید.) به گفته تیم ریئکت

با ابزار کراس پلتفرم Reactide، تنظیمات و استایل‌ها رو می‌تونیم مستقیماً با کنترل‌های موجود در GUI تغییر بدیم که باعث فیدبک آنی در شبیه‌ساز مرورگر میشه.

فریمورک اپن‌سورس React یا React.js، فریمورک به اصطلاح Declarative (تشریحی) و وابسته به کامپوننت است و این امکان را فراهم می‌کند که بدون نیاز به بازنویسی کدهای موجود، ویژگی‌های جدیدی را به پروژهٔ خود اضافه کنید و آن‌را توسعه دهید؛ فیسبوک ابزار دیگری برای React ارائه داده که به React Developer Tools موسوم است و شامل یک افزونهٔ کروم برای بازبینی سلسله مراتبی کامپوننت‌های React می‌شود.

ضمناً ابزارهای دیگری در رابطه با جاوا اسکریپت وجود دارند که در رقابت با React هستند که از آن جمله می‌توان به Vue.js و Inferno اشاره کرد؛ فریمورک دیگر فیسبوک یعنی React Native نیز به دولوپرها این امکان را می‌دهد تا با استفاده از React، اپ‌های نیتیو موبایل بسازند که قابلیت رندر سمت سرور از طریق Node را هم دارا است. همچنین IDE مخصوص React Native یعنی Deco برای سیستم‌عامل مک هم وجود دارد و فیسبوک نیز با CRNA که مخفف Create React Native App است، از آن پشتیبانی کرده است.

منبع


مرتضی صمدی