Orange Pi 2G-IoT: کامپیوتر ارزان‌قیمت لینوکسی با امکان اتصال به شبکهٔ موبایلی

Orange Pi 2G-IoT: کامپیوتر ارزان‌قیمت لینوکسی با امکان اتصال به شبکهٔ موبایلی

بورد Orange Pi 2G-IoT که یک کامپیوتر لینوکسی با امکان Open Spec (تغییر مشخصات) است، چندی پیش به بازار عرضه شد؛ این پی‌سی کوچک به‌غیر از وای‌فای و بلوتوث، امکان اتصال به شبکهٔ همراه را نیز دارا است. Orange Pi 2G-IoT دارای پردازنده‌ٔ ۱ گیگاهرتزی ARM Cortex-A5 با معماری 32 بیتی و 256 مگابایت رم است. در ماه فوریه، بنیاد Raspberry Pi مدل Raspberry Pi Zero W را با قابلیت اتصال وایرلس عرضه کرد. این دستگاه هم یک بورد کامپیوتری کوچک به‌همراه بلوتوث و وای‌فای است ولی خبری از اتصال موبایلی در آن نبود. سؤالی که پیش می‌آید این است که اگر بخواهیم سیم‌کارت خود را به بورد لینوکسی متصل کرده و از اینترنت استفاده کنیم چه؟ برای آشنایی بیشتر با این کامپیوتر کوچک، در ادامه با سکان آکادمی همراه باشید.

امکان اتصال سیم‌کارت به سیستم چیزی است که Orange Pi 2G-IoT برای پاسخ دادن به آن ساخته شد؛ این بورد Single Board Computer که به اختصار SBC خوانده می‌شود، ابتدای سال 2017 معرفی شد و چیزی در حدود ۱۰ دلار قیمت دارد و دارای وای‌فای، بلوتوث و امکان اتصال به شبکه همراه را هم دارد اما در حال حاضر فقط به اتصال 2G بسنده کرده است.

راجع به مشخصات دیگرOrange Pi 2G-IoT هم، باید به پردازندهٔ ۱ گیگاهرتزی مدل ARM Cortex-A5 با معماری 32 بیتی و رم 256 مگابایتی اشاره کنیم؛ برای کارهای گرافیکی نیز تراشهٔ Vivante GV860 روی آن قرار گرفته است. این SBC چهارهسته‌ای اولین دستگاه Orange Pi است که جزو خانوادهٔ Allwinner SoC نیست.

به جز فضای ذخیره‌سازی 500 مگابایتی از نوع NAND، کاربر می‌تواند از طریق اسلات کارت‌حافظه اقدام به افزایش میزان حافظهٔ دستگاه نماید؛ با خرید این دستگاه، یک پورت USB 2.0، پورت‌های microUSB با قابلیت OTG، جک 3.5mm هدفون و میکروفن و در صورت نیاز اسپیکر را در اختیار خواهید داشت.

اگر بر حسب اتفاق به دنبال جایگزینی برای Raspberry Pi هستید که امکان اتصال به شبکه موبایلی را داشته باشد، می‌توانید روی این ابزار حساب باز کنید.

منبع


مرتضی صمدی