لینوس توروالدز: پروژه‌های موفق حاصل ۹۹٪ پشتکار و تنها ۱٪ نوآوری‌اند!

لینوس توروالدز: پروژه‌های موفق حاصل ۹۹٪ پشتکار و تنها ۱٪ نوآوری‌اند!

بنا به گفتۀ لینوس توروالدز، خالق کرنل لینوکس، سخت‌کوشی عامل اصلی موفقیت یک پروژه است؛ او سخنان بزرگان صنایع مختلف را دربارۀ تاثیر خلاقیت در موفقیت یک پروژه، بی‌اساس و نامربوط خواند و گفت «مراسم تقدیر از فعالیت‌های خلاقانه که در برخی شرکت‌ها برگزار می‌شه، بیشتر صوریه و رؤسای این شرکت‌ها برای تقدیر از خودشون این مراسم رو برگزار می‌کنن؛ راستش بخش اعظم پروژه‌های موفق توسط کسایی انجام شده‌ که کارها رو به‌پیش می‌برند نه کسی که فقط ایده در کرده! یا اصطلاحا خلاقیت به خرج داده.» آنچه در این مقاله قصد داریم مورد بررسی قرار دهیم، عوامل اصلی موفقیت آقای توروالدز و مهم‌ترین دستاورد وی یعنی لینوکس است. با سکان آکادمی همراه باشید.

لینوس توروالدز به واسطۀ خلق لینوکس که از آن به عنوان موفق‌ترین پروژۀ اپن سورس یاد می‌شود، شناخته شده است. طی سالیان گذشته، لینوکس پیشرفت‌های قابل ملاحظه‌ای داشته است به طوری که در حال حاضر این سیستم‌عامل محبوب گنو/لینوکس امروزه به عنوان عامل اصلی استحکام اینترنت شناخته می‌شود و توانسته توجه بسیاری از توسعه‌دهندگان کرنل‌های گوناگون را به خود جلب کند. حتما گمان می‌کنید که چنین پروژۀ عظیمی حاصل خلاقیتی بی‌همتاست؛ اما به هیچ‌وجه این‌گونه نیست!

برخلاف آنچه که همه تصور می‌کنند، لینوس توروالدز پشتکار را عامل اصلی موفقیت خود می‌داند؛ به نظر او تقدیر از خلاقیت که در صنایع مختلف -خصوصا صنعت تکنولوژی- اتفاق می‌افتد، یک عمل ظاهری است و در حقیت مدیران این شرکت‌ها و صنایع، از این طریق بیش از هر چیزی به خودشان خدمت می‌کنند. در همین راستا، آقای توروالدز در مراسم «رهبری پروژه‌های اپن سورس» که در بنیاد لینوکس برگزارشد، به خبرنگاران گفت:

خلاقیت که امروزه یکی از مباحث داغ در محافل بزرگان صنایع هست و دائما از اون یاد می‌شه، بیهودست؛ هرکسی می‌تونه ایده از خودش در کنه! شما باید این شعار معروف Think Different رو کنار بگذارید چون کاملا بی‌معناست. 99 درصد به ثمر رساندن کار، انجام آن کار است.

او در ادامۀ مراسم گفت که پرداختن به جزئیات، کار زیادی می‌برد و بخش حقیقی و اصلی کار را تشکیل می‌دهد و هیجانات و جوسازی‌ها هیچ کاری را به پیش نمی‌برند.

وقتی که صحبت از بزرگترین دستاوردش -لینوکس- شد او گفت که مسئولان بخش کرنل لینوکس، کدها را به گونه‌ای مرتب کرده‌اند که سبب شود همه چیز به بهترین شکل اجرا شود. او لینوکس را پروژه‌ای اجتماعی خواند که تماما مربوط به تکنولوژی است.

منبع


روزبه ژوله