لینوس توروالدز: پروژه‌های موفق حاصل ۹۹٪ پشتکار و تنها ۱٪ نوآوری‌اند!

بنا به گفتۀ لینوس توروالدز، خالق کرنل لینوکس، سخت‌کوشی عامل اصلی موفقیت یک پروژه است؛ او سخنان بزرگان صنایع مختلف را دربارۀ تاثیر خلاقیت در موفقیت یک پروژه، بی‌اساس و نامربوط خواند و گفت «مراسم تقدیر از فعالیت‌های خلاقانه که در برخی شرکت‌ها برگزار می‌شه، بیشتر صوریه و رؤسای این شرکت‌ها برای تقدیر از خودشون این مراسم رو برگزار می‌کنن؛ راستش بخش اعظم پروژه‌های موفق توسط کسایی انجام شده‌ که کارها رو به‌پیش می‌برند نه کسی که فقط ایده در کرده! یا اصطلاحا خلاقیت به خرج داده.» آنچه در این مقاله قصد داریم مورد بررسی قرار دهیم، عوامل اصلی موفقیت آقای توروالدز و مهم‌ترین دستاورد وی یعنی لینوکس است. با سکان آکادمی همراه باشید.

لینوس توروالدز به واسطۀ خلق لینوکس که از آن به عنوان موفق‌ترین پروژۀ اپن سورس یاد می‌شود، شناخته شده است. طی سالیان گذشته، لینوکس پیشرفت‌های قابل ملاحظه‌ای داشته است به طوری که در حال حاضر این سیستم‌عامل محبوب گنو/لینوکس امروزه به عنوان عامل اصلی استحکام اینترنت شناخته می‌شود و توانسته توجه بسیاری از توسعه‌دهندگان کرنل‌های گوناگون را به خود جلب کند. حتما گمان می‌کنید که چنین پروژۀ عظیمی حاصل خلاقیتی بی‌همتاست؛ اما به هیچ‌وجه این‌گونه نیست!

برخلاف آنچه که همه تصور می‌کنند، لینوس توروالدز پشتکار را عامل اصلی موفقیت خود می‌داند؛ به نظر او تقدیر از خلاقیت که در صنایع مختلف -خصوصا صنعت تکنولوژی- اتفاق می‌افتد، یک عمل ظاهری است و در حقیت مدیران این شرکت‌ها و صنایع، از این طریق بیش از هر چیزی به خودشان خدمت می‌کنند. در همین راستا، آقای توروالدز در مراسم «رهبری پروژه‌های اپن سورس» که در بنیاد لینوکس برگزارشد، به خبرنگاران گفت:

خلاقیت که امروزه یکی از مباحث داغ در محافل بزرگان صنایع هست و دائما از اون یاد می‌شه، بیهودست؛ هرکسی می‌تونه ایده از خودش در کنه! شما باید این شعار معروف Think Different رو کنار بگذارید چون کاملا بی‌معناست. 99 درصد به ثمر رساندن کار، انجام آن کار است.

او در ادامۀ مراسم گفت که پرداختن به جزئیات، کار زیادی می‌برد و بخش حقیقی و اصلی کار را تشکیل می‌دهد و هیجانات و جوسازی‌ها هیچ کاری را به پیش نمی‌برند.

وقتی که صحبت از بزرگترین دستاوردش -لینوکس- شد او گفت که مسئولان بخش کرنل لینوکس، کدها را به گونه‌ای مرتب کرده‌اند که سبب شود همه چیز به بهترین شکل اجرا شود. او لینوکس را پروژه‌ای اجتماعی خواند که تماما مربوط به تکنولوژی است.

Linus Torvalds: Successful Projects Are Result Of 99% Hard Work, 1% Innovation

0


روزبه ژوله

در سال ١٣٧٥ در شهر تهران به دنیا آمدم و در حال حاضر هم ساكن كرجم و مشغول به تحصيل در مقطع كارشناسى رشتهٔ مديريت. من شيفتهٔ دنياى تكنولوژى، سينما، تلويزيون و موسيقى‌ام و در اصل خودم رو بیش از هر چیزی، یک «نرد» مى‌دونم! من از بچگی به يادگيری زبان علاقه نشون می‌دادم و اکنون هم در تیم تولید محتوای سکان آکادمی به عنوان مترجم و مولف مقالات مرتبط با مدیریت، آی‌تی، برنامه‌نویسی و ... فعالیت می‌کنم.


 • ali در تاریخ: 1395/12/03

  من با اون جاش که میگه با Think Different مخالفم حال نکردم ولی بقیه اش رو درست میگه

 • crazy man در تاریخ: 1395/12/03

  لینوس یک گیک به معنای واقعی کلمه ست

 • خوش مرام در تاریخ: 1395/12/03

  سکان جان تو ساعت ۲:۳۳ دقیقه صبح هم بیداری و مقاله پابلیش میکنی؟
  بابا اینها دیگه کی هستن
  خدا قوت

 • صادق در تاریخ: 1395/12/04

  این آقای لینوس تروالدز آدم فهمیده ای هستند . مسئله ایده گرایی خیلی گسترش پیده کرده و همین هم عامل شکست خیلی از اون ها است .
  البته من علاوه بر تلاش ، دانش رو هم موثر می دونم که البته دانش هم با تلاش بدست می آید .

 • محمدحسین خانجانی در تاریخ: 1395/12/04

  جناب ژوله مقاله عالی بود. فکر کنم توروالدز هم یکی از پیروان توماس ادیسون هست که می‌گه: موفقیت حاصل ترکیب ۱ درصد نبوغ و ۹۹ درصد کار سخته!(این‌که استیو جابز گفته متفاوت فکر کنید به نظرم بیشتر شعاره تا این‌که جنبهٔ عملی هم بخواد داشته باشه.)

 • مرتضی صمدی در تاریخ: 1395/12/06

  البته متفاوت فکر کردن لزوما بد نیست. فکر متفاوتی که باعث بشه محصول بهتری ارائه بشه چه بدی میتونه داشته باشه؟ همین آقای لینوس اگه از لحاظ فکری با سازنده مینیکس و ویندوز و ... تفاوت ایده نداشت بنظرم نه خودش اینی که الان هست بود و نه لینوکس. ولی خب ایشون دو تا پروژه بسیار موفق دارن و من هیچ پروژه موفقی ندارم پس ایشون درست تر میگن :))

از طریق این فرم، می توانید بدون ثبت نام نظر دهید و یا اگر قبلا ثبت نام کرده اید، با ورود ناحیه ی کاربری می توانید علاوه بر ثبت نظر، به مدیریت نظرات خود نیز بپردازید.
(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)