۱۰ کتاب محبوب برنامه‌نویسی مِنشِن‌ شده در پرسش‌ و‌ پاسخ‌های Stack Oveflow

۱۰ کتاب محبوب برنامه‌نویسی مِنشِن‌ شده در پرسش‌ و‌ پاسخ‌های Stack Oveflow

وب‌سایت محبوب استک اورفلو از سال ۲۰۰۸ تاکنون توانسته جایش را روز‌به‌روز در میان برنامه‌نویسان و توسعه‌دهندگان بیشتر باز کند؛ از زمان تأسیس تاکنون، استک اورفلو تبدیل به محبوب‌ترین منبع برای برنامه‌نویسانی شده که می‌خواهند سؤالات خود را به اشتراک بگذارند تا به بهترین پاسخ برسند. در طی بحث‌هایی که در این وب‌سایت مطرح می‌شود، خیلی وقت‌ها برنامه‌نویسان در جواب سؤالات، کتاب‌هایی را هم برای موضوعات مربوطه معرفی می‌کنند که در این مقاله لیستی ده‌تایی از کتاب‌های محبوب برنامه‌نویسی بر اساس داده‌کاوی‌های صورت گرفته روی استک‌ اورفلو را جمع‌آوری کرده‌ایم. 

احتمالاً تعجب خواهید کرد وقتی توضیح دهیم که سایت DevBooks چگونه این آمارگیری بسیار وقت‌گیر را انجام داده است! این سایت تمام محتوای مربوط به‌ پرسش‌ و‌ پاسخ‌های کاربران سایت استک‌ اورفلو اصطلاحاً Dump کرد. پس از استخراج نتایج پرسش‌ و پاسخ‌های صورت گرفته در وب‌سایت استک‌ اورفلو، تعداد لینک‌های ارجاع داده شده به سایت آمازون را محاسبه کرده و در نهایت آمار نهایی را منتشر کردند.

برای سهولت کاربران، وب‌سایت DevBooks کتاب‌های انتخاب شده را بر اساس زیرشاخه‌هایی دسته‌‌بندی کرده است. حال با این توضیحات، بدون معطلی برویم سراغ معرفی محبوب‌ترین کتاب‌های برنامه‌نویسی مطرح شده در استک‌ اورفلو، که ۱۰ مورد از محبوب‌ترین آن‌ها عبارتند از:

Working Effectively with Legacy Code
این کتاب بر اساس فلسفهٔ اجایل توسط مایکل سی فیدرز نوشته شده است تا به شما کمک بیشتری در مورد سیستم‌های به اصطلاح Legecy کند (سیستم‌های Legecy معمولاً از روش‌ها، فناوری‌ها و سیستم‌های قدیمی و منسوخ شده تشکیل شده‌اند). نویسندهٔ این کتاب تمام تلاش خود را کرده است تا به شرح روش‌های مختلفی از ۰ تا ۱۰۰ برای کار با انبوهی از کدهای Legecy تست نشده بپردازد.

Design Patterns
کتاب Design Patterns توسط ۴ نویسنده به نام‌های رالف جانسون، اریک گاما، جان ولیسایدز و ریچارد هلم نوشه شده است. این کتاب حاوی بحث‌های ارزشمندی در مورد طراحی نرم‌افزارهای شیئ‌گرا است. نویسندگان این کتاب به شرح تعداد زیادی دیزاین پترن‌ها پرداخته‌‌اند که در نهایت شما در این کتاب خواهید آموخت که چگونه یک نرم‌افزار شیئ‌گرا به صورت کاملاً حرفه‌ای طراحی کنید.

Clean Code
نویسندهٔ کتاب Clean Code (کد تمیز)، رابرت سی.مارتین است؛ کتاب رابرت در بین رتبه‌بندی محبوب‌ترین کتاب‌ها موفق شد رتبهٔ سوم را کسب کند. این کتاب روش‌هایی را توضیح می‌دهد که یاد بگیرید چگونه کدهای خود را تر و تمیزتر بنویسید به طوری که یادگیری این روش‌ها به شما در ساخت اپلیکیشن‌‌های قدرتمند و کارآمد، کمک زیادی خواهد کرد.

Java Concurrency in Practice
این کتاب فوق‌العاده اثر برایان گوتز و تیم پیرلس است. در این کتاب به شما خواهند آموخت که با استفاده از زبان جاوا چگونه می‌توانید اپلیکیشن‌هایی به اصطلاح Concurrent بنویسید. باتوجه به محبوبیت زبان برنامه‌نویسی جاوا، طبیعی است که این کتاب در لیست محبوب‌ترین‌های استک اورفلو هم قرار گیرد.

Domain-Driven Design
این کتاب که توسط اریک إواس نوشته شده است، متدهایی را معرفی می‌کند که در آن Domain Modeling را با توسعهٔ نرم‌افزار ترکیب‌ کرده است و به شرح مفصل در این باره پرداخته است.

JavaScript: The Good Parts
جاوااسکریپت قسمت‌های بد و ناخوشایندی مثل انتشار عجولانه و زودهنگام قبل از اصلاح در کارنامهٔ خود دارا است؛ اما این زبان بهتر از آن است که بخواهیم در مورد قسمت‌های بد آن صحبت کنیم. JavaScript: The Good Parts یک کتاب معتبر اثر داگلاس کراک‌فورد -برنامه‌نویس ارشد جاوا‌اسکریپت- است. داگلاس در این کتاب روی موضوعاتی تمرکز کرده است که به شما کمک می‌کند تا زیبایی‌‌های این زبان سطح بالا را به خوبی کشف کنید.

Patterns of Enterprise Application Architecture
کتابی که مارتین فاولر نوشته، نوعی کتاب راهنما برای توسعه‌دهندگان سیستم‌های اینترپرایز (تجاری) است. این کتاب به ‌آن‌ها کمک می‌کند تا از طریق ریزه‌کاری‌ها، پیچیدگی‌ها و بسیاری از راه‌حل‌های اثبات شده بتوانند مشکلات روزمرهٔ خود را حل کنند.

Code Complete
مؤلف کتاب Code Complete، استیو مک کانل است؛ مک کانل در این کتاب علم و هنر ساخت نرم‌افزار را با‌ هم به شما می‌آموزد. این کتاب کلاسیک که نسخهٔ اولیهٔ آن در سال ۱۹۹۳ توسط مایکروسافت منتشر شد، همواره به عنوان یکی از بهترین کتاب‌های راهنما برای کدنویسی مطرح شده است!

Refactoring: Improving the Design of Existing Code
این کتاب که اثر مارتین فاولر و کنت بک است، در حقیقت گنجی است که فقط پنهان شده است! برنامه‌نویسان با خواندن این کتاب می‌توانند طراحی، عملکرد و مدیریت کدنویسی خود را در زمینهٔ شیئ‌گرایی بهبود ببخشند.

Head First Design Patterns
این کتاب اثر ۴ نویسنده به نام‌های اریک فریمن، الیزابت فریمن، کتی سیرا و برت بیتس است. این کتاب دیزاین پترن‌ها را برایتان شرح خواهد داد و با استفاده از زبان جاوا به شما در توسعهٔ نرم‌افزارها کمک می‌کند.

پیش از این در مقاله‌ای تحت عنوان بهترین کتاب‌های آموزش برنامه‌نویسی که تاکنون خوانده‌اید کدامند؟ از کاربران سکان آکادمی خواستیم تا بهترین کتاب‌های برنامه‌نویسی که تاکنون خوانده‌اند را با سایرین به اشتراک بگذارند؛ اگر تاکنون کتابی را مطالعه کرده‌اید که فکر می‌کنید برای سایر کاربران نیز مفید خواهد بود، می‌توانید به مقاله‌ٔ فوق مراجعه نموده و در بخش نظرات نام کتاب مد نظر خود را درج نمایید. 

منبع