تحت چه شرایطی می‌توانیم یک دیوایس را «هوشمند» تلقی کنیم؟

تحت چه شرایطی می‌توانیم یک دیوایس را «هوشمند» تلقی کنیم؟

در گذشته‌ای نه‌چندان دور، به هر وسیله‌ای که صرفا قابلیت اتصال به اینترنت را داشت صفت «هوشمند» اطلاق می‌شد؛ اینکه این صفت دهن‌پرکن برای یک لامپ، ترموستات یک خودرو و یا حتی مسواک ما استفاده می‌شد چندان تفاوتی نداشت اما بایستی بدانیم که این باور اصلا صحیح نیست و برخورداری از اتصال به اینترنت ابدا عامل هوشمند تلقی شدن یک دیوایس نیست بلکه چیزی که باعث متمایز شدن ابزارهای هوشمند از انواع قدیمی‌تر می‌شود، در واقع سرویس‌های متنوع‌تر، اعتماد و سهولت در استفاده از آن‌ها است. در این مقاله با سکان آکادمی همراه باشید تا به بررسی موارد ذکر شده در ارتباط با دیوایس‌های به اصطلاح Smart بپردازیم.

فراهم کردن سرویس‌های عالی
IoT (آی او تی یا اینترنت اشیاء) در حقیقت در مورد خود اشیأ نیست بلکه در مورد سرویس‌هایی است که در خصوص آن اشیاء ارائه می‌شود؛ فارغ از این که این سرویس به سادگی روشن‌وخاموش کردن چراغ تلفن همراه ما باشد یا در نوعی پیچیده‌تر الگوریتم‌های مربوط به مصرف بهینهٔ انرژی را کنترل کند، دستگاه ما بدون وجود سرویس مرتبط تنها یک ابزار کنترل از راه دور خواهد بود و نه چیزی بیشتر!

به طور مثال سرویس Nest یک بهینه‌ساز انرژی خانگی است و کاربرانش با استفاده از آن می‌توانند میزان انرژی مصرفی را کنترل کنند. یک ترموستات هم ممکن است بتواند جریان انرژی را قطع و وصل کند اما در خصوص بهینه مصرف کردن آن کمکی به ما نمی‌کند. از سوی دیگر اپلیکیشن Kinsa طراحی شده بود تا کاربران بتوانند با اندازه‌گیری میزان دمای بدن خود از میزان سلامت خود مطلع شوند و این کاری بود که یک دماسنج معمولی هم می‌توانست برای ما انجام دهد. هر دو سرویس‌های بالا وابسته به اینترنت هستند اما شما قضاوت کنید، کدام‌یک را باید هوشمند نامید؟ قطعا Nest.

از آنچه در بالا گفته شد می‌توان نتیجه گرفت که برخلاف سرویس‌های معمولی، دستگاه‌های هوشمند از اینترنت برای انجام کارهای پیچیده استفاده می‌کنند. کارهایی که بدون وجود اینترنت سخت یا غیرممکن هستند. داشتن اطلاعات بیشتر در دنیای امروز برای ما قدرت به‌همراه می‌آورد و این‌که بتوانیم از این اطلاعات درست و به‌جا استفاده کنیم، بسیار حائز اهمیت است. یک جفت کفش کتانی را در نظر بگیرید که می‌توانند پس از دویدن، مسافت دویدن شما را نشان دهد. در این حالت هزاران آدمی که از این کفش‌ها استفاده می‌کنند مورد بررسی قرار می‌گیرند و با اطلاعات به دست آمده می‌توان کیفیت و سرعت دویدن را بیشتر کرد.

اعتماد
علاوه بر تمام کارها و سرویس‌هایی که یک دستگاه می‌تواند برای رضایت کاربرانش انجام دهد، جلب اعتماد و نگه داشتن آن‌ها، لازمهٔ دوام هر محصولی است. تشخیص این‌که آیا شرکت‌های کوچکی که در زمینهٔ IoT فعالیت می‌کنند توانایی نگه داشتن سرویس‌هایی که در دستگاه‌های هوشمند ارائه می‌کنند را دارند یا خیر بسیار مشکل است.

دو شرکت Revolv Hub و Zano Drones از نمونه شرکت‌هایی هستند که فروشگاه‌های‌شان را تعطیل کردند و ارائه خدمات به مشتریان‌شان نیز متوقف شد.  این وقایع نشان می‌دهد که افراد هنگام خرید می‌بایست اطمینان پیدا کنند که پس از مثلا 5 سال، شرکت همچنان سرپا است و خدمات پس از فروش نیز در جریان خواهد ماند.

برای این‌که اعتماد مردم جلب شود و خرید انجام گیرد، وجود سیستم پشتیبانی طولانی مدت یک باید محسوب می‌شود و قطعا به همین علت است که ایشان زمانی اقدام به تعویض ترموستات ماشین خود می‌کنند که خراب شده باشد و این کار بدون کوچکترین نگرانی انجام می‌شود چرا که از وجود ترموستات یدکی مطمئن‌اند.

سهولت در استفاده
برای این‌که دستگاهی لیاقت یدک کشیدن صفت هوشمند را داشته باشد، استفاده از آن می‌بایست راحت باشد؛ در نگاه اول، مطرح کردن چنین موضوعی ممکن است مسخره به نظر برسد اما بسیاری از سازندگان محصولات به همین نکتهٔ به ظاهر پیش‌پاافتاده بی‌توجه‌اند. یکی از بهترین نمونه‌های دستگاه‌های هوشمند، دیوایس‌های ساخت شرکت اپل هستند چرا که کمتر به Troubleshooting احتیاج پیدا می کنند. 

زمان زیادی است که دیگر به هر آنچه که قابلیت اتصال به اینترنت را دارد هوشمند نمی‌گویند. سرویس Revolv Hub تعطیل شد و هزاران کاربر را با دستگاه‌های بلا‌استفادهٔ خود تنها گذاشت. Kinsa هم موفق به استفاده از توانایی‌های بالقوهٔ اینترنت و شبکه نشد و به دلیل عدم وجود خلاقیت شکست خورد. علت اصلی این بود که هیچ‌یک از سرویس‌های نامبرده شده در حقیقت هوشمند نبودند و در نتیجه عاقبت خوبی هم نداشتند. بنابراین برای «اسمارت» بودن باید هدف‌های بزرگتری را در سر داشت و برای آینده برنامه‌ریزی دقیق داشت. وسیله‌ای که فقط به نیازهای کوتاه مدت ما پاسخ بدهد ممکن است در ابتدا خرید خوبی به نظر برسد اما هرگز اسمارت نمی‌شود.

حال نوبت به نظرات شما می‌رسد؛ به نظر شما تحت چه شرایطی می‌توانیم یک دیوایس را اسمارت بنامیم؟ نظرات خود را با ما و سایر کاربران سکان آکادمی به اشتراک بگذارید.

منبع