مبدل شدن به یک بلاگر موفق آنقدرها هم که فکر می‌کنید کار دشواری نیست!

شاید شما هم تاکنون به مقالات و توصیه­‌های زیادی برخورده باشید که برای داشتن یک وبلاگ موفق، باید محتوای باکیفیت و فاخر تولید کنید، از تصاویر مناسب استفاده کنید و آن را در کانال‌­ها و شبکه‌های اجتماعی مناسب منتشر کنید؛ همۀ این‌­ها مهم و ضروری هستند اما در حقیقت، این همۀ ماجرا نیست. بخش عمدۀ کار بلاگرهای موفق در پشت صحنه رخ می‌­دهد و این واقعیتی است که در این مقاله قصد داریم آن‌را مورد بررسی قرار دهیم. با سکان آکادمی همراه باشید.

واقعیت تأمل‌برانگیز دنیای وبلاگ‌نویسی مدرن این است که افرادی با ذوق‌و‌شوق فراوان وبلاگ خود را ایجاد نموده و برای موفقیت آن تلاش می‌کنند؛ بعد از مدتی، تعدادی از آن‌ها راه‌ و روش خاص خود را پیدا نموده و پیشرفت می‌کنند و عده‌ای دیگر علاقۀ خود را از دست داده و وبلاگ‌نویسی را کنار می‌گذارند. در سال 2009 مقاله‌ای در روزنامۀ نیویورک تایمز منتشر شد که نشان می‌داد 95 درصد وبلاگ‌ها، متروکه بوده و صاحبان این وبلاگ‌ها به خاطر این‌که نتوانسته‌ بودند آن‌ها را به درستی پیش ببرند و به هدف خود برسند، وبلاگ خود را رها نموده بودند. این آمار فقط در مورد وبلاگ‌های شخصی و سرگرمی نبود بلکه وبلاگ‌های کسب‌وکارهای مختلف و سرمایه‌گذاری‌های کوچک را نیز در بر می‌گرفت. امروزه با توجه به این‌که ایجاد وبلاگ بسیار ساده‌تر از سال 2009 است، به نظر می‌رسد نرخ شکست وبلاگ نیز حداقل برابر و یا حتی بیش از 95 درصد باشد! اما چرا؟ صاحبان بسیاری از این وبلاگ‌های متروکه نویسندگان ماهری هستند، پس چرا باید شکست بخورند؟

پاسخ این است که کیفیت نویسندگی وبلاگ فقط یکی از عوامل موفقیت است؛ وقتی بلاگرهای موفق را با بلاگرهای شکست‌خورده مقایسه می‌کنیم، متوجه می‌شویم که موفق‌ها فقط به تولید محتوا فکر نمی‌کنند بلکه تصویر کامل‌تر و بزرگتری از اهداف خود در ذهن دارند. آن‌ها اهداف خود را با دقت مشخص نموده و اجرای آن‌ را مدیریت می‌کنند. به طور کلی، پس از رصد کردن رفتار بلاگرهای موفق، دیده شده که درصد قابل‌توجهی از ایشان ۵ خصیصهٔ مشترک دارند که عبارتند از:

1. برای ارتباط موفق با مخاطب وقت می‌گذارند
مهم نیست در چه حرفه و زمینه‌ای کار می‌کنید، به هرحال در طولانی مدت ارتباطات حرف اول را می‌زند. منظور ما از ارتباطات، ارتباطات کلامی و کتبی شما با مخاطبان و مشتریان‌ است. سیاست‌های ارتباطی خود را یادداشت کنید و آن را به اطلاع مخاطبان نیز برسانید. به عنوان مثال ممکن است سیاست شما این باشد که اجازه ندهید هیچ ایمیلی بعد از 24 ساعت هنوز بدون پاسخ باقی مانده باشد. اعلام علنی این سیاست به مشتریان از یک سو سبب افزایش پایبندی شما به آن خواهد شد و از سوی دیگر پایبندی شما به سیاست اعلام شده به تدریج موجب می‌شود تا مشتریان در زمینه‌های دیگر نیز به شما اعتماد نموده و این اعتماد را به دیگران نیز منتقل کنند.

2. یک شبکۀ ارتباطی با سایر بلاگرها دارند
شبکه‌سازی یکی از ویژگی‌های افراد دارای قدرت ارتباطی بالا است. هرچند این روزها اینترنت امکان ایجاد وبلاگ و لذت بردن از موفقیت‌های کوچک و گذرا را برای بسیاری از افراد فراهم نموده است اما حفظ این موفقیت‌ها در طی سال‌های پی‌‌درپی، بدون ایجاد یک شبکۀ ارتباطی غیرممکن به نظر می‌رسد.

اکثر مردم فکر می‌کنند وبلاگ‌نویسان افرادی درونگرا هستند که ترجیح می‌دهند به جای حرف زدن با دیگران، تمام روز را به نوشتن سر کنند. مهم نیست این دیدگاه درست است یا نه، مهم این است که به ندرت بلاگر موفقی را می‌یابید که در پس پرداختن به نویسندگی، به ارتباطات خود با سایر بلاگرها بی توجه باشد.

3. از ابزارها برای کنترل خودکار بخش‌هایی از وبلاگ استفاده می‌کنند
امروزه ابزارهای متنوعی برای ساده‌تر کردن کار بلاگرها تولید شده است. سعی کنید از مزایای این ابزارها استفاده کنید! یکی از کارهایی که اغلب بلاگرهای موفق انجام می‌دهند این است که انجام بخشی از کارهای وبلاگ را به ابزارها واگذار نموده و خود بر روی کارهای مهم‌تر تمرکز می‌کنند. بسیاری از افراد تصور اشتباهی در مورد وبلاگ‌نویسی دارند و فکر می‌کنند همین که هر روز یا هر هفته، یک مطلب جدید منتشر کنند کافی است و کار خود را انجام داده‌اند. اما واقعیت این است که کار یک بلاگر هرگز تمامی ندارد. یک کار که تمام شد باید به سراغ کار بعدی بروید. بنابراین بهتر است وقت گران‌بهای خود را صرف کارهایی نکنید که ابزارهای موجود نیز قادر به انجام آن‌ها هستند.

4. فعالانه در جهت کسب درآمد تلاش می‌کنند
تبلیغات یکی از روش‌های کسب درآمد وبلاگ‌ است اما این نباید تنها روش کسب درآمد شما باشد؛ در هر کسب‌وکاری که هستید و موضوع وبلاگ شما هر چیزی که هست، باید به کسب درآمد بالاتر فکر کنید. بنابراین در کنار رسیدگی به امور جاری وبلاگ، باید برای کسب درآمد نیز برنامه‌ریزی داشته باشید. فکر کنید که چگونه می‌توانید در ۶ ماه آینده، ۱ سال آینده و یا ۵ سال آینده وبلاگ خود را به سطح درآمدزایی بالاتری برسانید؟ بلاگرهای موفق دائماً به ایده‌های جدید کسب درآمد فکر می‌کنند و بنابراین در مقابل تغییرات بازار، کاملاً آماده‌اند.

5. بخش‌های مختلف وبلاگ خود را امتحان می‌کنند
اگر بخش‌های مختلف وبلاگ خود را تست نکنید چطور می‌توانید مطمئن شوید که آن‌ها درست و در جهت اهداف شما کار می‌کنند؟ بلاگرهای موفق، بخش‌های مختلف وبلاگ خود -از هدلاین‌ها و عناوین فرعی گرفته تا تصاویر، طرح‌ها و رنگ‌ها- همه را به طور مرتب بررسی می‌کنند تا از هماهنگ بودن آن‌ها با اهداف خود مطمئن شوند. زیرا آن‌ها می‌دانند علایق و اولویت‌های مخاطبان را همواره باید در رأس توجه قرار داد.

سخن پایانی
در این مقاله ۵ مورد از مهم‌ترین عوامل موفقیت در وبلاگ‌نویسی را بیان نمودیم. اما در واقع وبلاگ‌نویس موفق کسی است که هیچ‌وقت به جایگاه و وضعیت کنونی خود راضی نشده و همواره به فکر برداشتن گام بعدی باشد. نباید صرفاً به موفقیت در یک بخش خاص قناعت کنید بلکه باید تصویر بزرگ‌تری از اهداف خود در ذهن داشته و همه جوانب آن را در نظر بگیرید. گاهی لازم است روی کیفیت و یا کمیت محتوا بیشتر کار کنید و گاهی کار بر روی شبکه‌سازی، سئو، تحلیل و ... اهمیت بیشتری پیدا می‌کند. به گام‌های‌های بعدی فکر کنید. حتی به تمام موارد کوچکی که مدت‌ها آن‌ها را نادیده گرفته‌اید، فکر کنید. اهداف خود را مشخص نموده و اراده کنید تا در سال 1396 موفقیت‌های بزرگ به سراغ شما بیایند.

حال دوست داریم نظر شما کاربر گرامی را در مورد وبلاگ سکان آکادمی جویا شویم؛ به نظر شما این وبلاگ نسبت به سایر وبلاگ‌های مرتبط وب فارسی از چه نقاط ضعف و قوتی برخوردار است؟ خواهشمند است به منظور بهبود کیفیت محتوای منتشر شده در وبلاگ سکان آکادمی، نظرات، دیدگاه‌ها و انتقادات خود را با ما به اشتراک بگذارید.

Here’s what successful bloggers are doing behind the scenes

0


رائفه خلیلی

کارشناس‌ارشد تکتونیک هستم اما بیش از هرچیز، به نقاشی و تصویرسازی علاقمندم و در کنار اون‌ها، عاشق ترجمه و برنامه‌نویسی و به تازگی هم شروع به یادگیری زبان برنامه‌نویسی جاوا کرده‌ام و امیدوارم در آینده‌ای نه‌ چندان‌ دور، به تسلط خوبی در این زمینه دست یابم.


  • reza در تاریخ: 1395/12/08

    عالی

    رائفه خلیلی در تاریخ: 1395/12/09

    موجب خوشحالی ماست که این مقاله مورد توجه شما قرار گرفته.

از طریق این فرم، می توانید بدون ثبت نام نظر دهید و یا اگر قبلا ثبت نام کرده اید، با ورود ناحیه ی کاربری می توانید علاوه بر ثبت نظر، به مدیریت نظرات خود نیز بپردازید.
(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)