عرضهٔ بزرگ‌ترین کرنل لینوکس (۴.۹) با ویژگی‌های منحصر به فرد!

لینوس توروالدز اقدام به عرضهٔ کرنل لینوکس 4.9 نموده که در واقع بزرگ‌ترین نسخه لینوکسی از نظر تعداد کامیت است. تعداد زیادی از تغییرات در این توزیع، مربوط به فایل‌های مشخصات رجیستری کارت گرافیک‌های AMD و بخش greybus متعلق به Project Ara گوگل است (گوگل از طریق Project Ara قصد تولید گوشی هوشمندی را دارد که تمامی قسمت های آن از جمله پردازنده، دوربین، باتری، صفحه نمایش و ... به صورت ماژول‌های جداگانه قابلیت تعویض داشته باشند!) توروالدز همچنین اعلام کرده که merge window کرنل لینوکس 4.10 به دلیل فرا رسیدن تعطیلات کریسمس زمان کوتاه تری خواهد داشت. برای آشنایی با ویژگی‌های عرضه شده در کرنل نسخه ی ۴.۹ لینوکس، در ادامه با سکان آکادمی همراه باشید.

در ماه اکتبر اعلام شد که انتظار می‌رود لینوکس 4.9 به عنوان بزرگ‌ترین نسخه از کرنل لینوکس در زمینهٔ تعداد Commit عرضه شود. این اخبار توسط لینوس توروالدز و با خبرهای مربوط به لینوکس 4.9-rc2 منتشر شد. حالا انتظارات به پایان رسیده و لینوکس 4.9  با تمام افتخاراتش در خدمت ما است.

در متن خبر، توروالدز بار دیگر به تعداد خطوط کدهای تشکیل دهنده کرنل اشاره کرد. این حجم از کد به دلیل مسائل خاصی است مثلا فایل های بیان کننده مشخصات رجیستری گرافیک‌های AMD و همچنین تعداد زیادی از این خطوط کدنویسی مربوط به قسمتی از Project Ara گوگل به نام greybus است که قرار شده در این نسخه وارد لینوکس شوند. اگر به تفکیک کرنل بپردازیم، دو سوم کدهای لینوکس 4.9 مربوط به درایورها است و الباقی کدها نیز مربوط به arch آپدیت‌ها، مستندسازی، راه حل های عمومی شبکه و فایل سیستم‌ها است.

خلاصه ای از ویژگی های کرنل لینوکس 4.9 
به جز تغییراتی که در بالا اشاره شد، مهم‌ترین ویژگی‌هایی که در کرنل لینوکس 4.9 وجود دارد عبارتند از:

- اصلاح های مربوط به DRM اینتل
- پشتیبانی بهتر از Rassberry Pi Zero و 28 ابزار ARM دیگر
- امنیت بهتر، به لطف بهره‌مندی از استک‌هایی با نگاشت V
- پیاده‌سازی کلیدهای حفاظت از حافظه
- بهبودهایی در زمینهٔ فایل سیستم

عرضه ٔنسخهٔ 4.9 به طور خودکار merge window کرنل 4.10 را باز می‌کند اما به دلیل تعطیلات کریسمس پیش‌رو، احتمالا کوتاه‌تر از حد معمول خواهد بود. به گفتهٔ توروالدز "من حداکثر تا 23 دسامبر pull کردن را متوقف خواهم کرد."

“Biggest Ever” Linux Kernel 4.9 Released | Feature Overview

0


مرتضی صمدی

مرتضی صمدی در حال حاضر بیش از هر چیزی دیگری به کسب تجربه فکر می کند تا به محض این که خدمت سربازی اش به پایان رسید، گزینه های کاری به مراتب بهتری برای ورود به بازار کار داشته باشد. مرتصی متولد سال 1371 و دانشجوی رشته ی نرم افزار است. زبان انگلیسی رو با مطالعه زیاد مطالب مختلف فرا گرفته و سکان آکادمی این افتخار را دارد تا از تجربیات وی در این حوزه بهره مند گردد. علاقه ی وی به برنامه نویسی اندروید خیلی زیاده اما بیش از آن، به نوشتار طنز گرایش داشته و امیدوار است روزی طنز را در برنامه نویسی یا برنامه نویسی را در طنز ادغام کرده و محیط دلنشین تری برای یادگیری این مهارت فراهم گرداند. جمله یی که یادآوری آن به مرتضی حس خوبی می ده این است که "اگه تو 30 سالگی پیانو زدن رو شروع کنیم، تو 50 سالگی به احتمال زیاد حرفی واسه گفتن داشته باشیم!" ولی از آنجا که نه پیانو داره و نه 30 سالش شده، فعلا به تمرین سوت می پردازه ...


از طریق این فرم، می توانید بدون ثبت نام نظر دهید و یا اگر قبلا ثبت نام کرده اید، با ورود ناحیه ی کاربری می توانید علاوه بر ثبت نظر، به مدیریت نظرات خود نیز بپردازید.
(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)