آشنايى با دريابان گريس مارى هوپر، کسی که برای اولین بار اصطلاح Bug را باب کرد!

آشنايى با دريابان گريس مارى هوپر، کسی که برای اولین بار اصطلاح Bug را باب کرد!

دريابان گريس مارى هوپر كه بيشتر به واسطه پيشرفت‌هايش در علوم رياضى و پردازش داده شناخته مى‌شود، در روز ٢١ نوامبر سال جارى -۲۰۱۶- موفق به دريافت مدال آزادى از طرف رييس جمهور آمريكا -باراك اوباما- شد. اوباما در وصف هوپر اظهار داشت که «اگر به واسطهٔ پرواز، برادران رايت و به واسطهٔ نور و روشنايى، اديسون را مى‌شناسيم، به واسطهٔ برنامه‌نویسی بايد هوپر را همواره به خاطر بسپاریم.» اوباما خاطرنشان كرد كه هوپر زنى پرجرأت و جسور بود. او هنگامى كه به نيروى دريايى وارد شد ١٥ پوند كمتر از حداقل ميزان وزن تعيين شده توسط نيروى دريايى وزن داشت ولى با وجود تمام محدوديت‌ها، كارنامه‌اى درخشان از خود برجا گذاشت. در ادامه به دستاوردها و خدمات اين شخصيت مى‌پردازيم. با سكان آكادمى همراه شويد. 

جايزه هوپر در سال ١٩٧١ و توسط انجمن ماشين سازى محاسباتى (به انگليسى Association of Computing Machinery) ايجاد شد. رييس جمهور ايالات متحده در ادامه و دربارهٔ جايزه هوپر كه هرساله به دانشمندان جوان علوم كامپيوتر اعطا مى‌شود، گفت:

در حالى كه زنان پيشگام در عرصهٔ نرم افزار غالبا شديدا زير ذره‌بين و تحت فشار بودند، گريس مارى هوپر كارى كرد كه امروزه نامش را بر يكى از معتبرترين جوايز متخصصان جوان علوم كامپيوتر گذاشته اند. از تلفن هاى همراه اوليه گرفته تا دستورات سايبرى كه در ايالات متحده صادر مى شوند، تمام به لطف تلاش‌هاى هوپر در عصر اطلاعات امكان پذير شدند و ما امروزه بايد قدردان چنين شخصيتى باشيم چرا كه افرادى مانند هوپر بودند كه به دنياى ديجيتالى كه ما امروزه مى‌شناسيم شكل دادند.

به نمايندگى از طرف خانواده هوپر، نوهٔ خواهرش به نام دبُرا مارى هنگام نطق رييس جمهور و دريافت جايزه در كنار اوباما حضور يافت. او درباره‌ٔ شخصيت گريس مارى هوپر گفت که «او همان كودكى است كه موتور ساعت را باز مى‌كرد و با قطعاتش بازى مى‌كرد؛ او توانست در سنين جوانى رسالت‌اش را بيابد. قلبش ملكه كدنويسى و هدفش گسترش و تحقق عملى كدنويسى در سراسر جهان بود. او متعهد شده بود كه كدنويسى را به صورت عمومى به جهانيان عرضه كند. ما امروز از تلاش‌هاى او در عرصه علوم كامپيوتر و زمينه‌سازى‌اش براى پيشرفت جوانان نسل‌هاى آينده قدردانى مىكنيم.»

نشان آزادى، بالاترين نشان شهروندى ايالات متحده است كه از جانب رييس جمهور وقت به شهروندان اين كشور كه تلاشى شايان توجه در راستاى امنيت و منافع ملى آمريكا، برقرارى صلح جهانى يا حفظ و توسعه فرهنگ داشته باشند، اعطا مى‌شود که در روز ٢١ نوامبر جمعا ٢١ نفر اين مدال را دريافت كردند. اوباما در ادامه نطقش گفت:

امروز ما گردهم آمده ايم تا از شهروندانى كه به ما انگيزه داده‌اند، اتحادمان را تقويت كرده‌اند و ما را به سوى پيشرفت سوق داده‌اند قدردانى كنيم. من هميشه اجراى اين مراسم را دوست دارم و بايد اعتراف كنم كه امسال افرادى بسيار شايسته و تاثيرگذار در ميان اين اسامى وجود دارند.

هوپر در تاريخ ٩ دسامبر ١٩٠٦ در نيويورك به دنيا آمد. او در كالج Vassar و در رشته رياضى مشغول به تحصيل شد و در سال ١٩٢٨ فارغ التحصيل شد. سپس مدارک دكترا و فوق ليسانس را در دو رشتهٔ رياضى و فيزيک در سال ١٩٣٤ از دانشگاه Yale دريافت كرد. در سال ١٩٤٣ و در سن ٣٧ سالگى او براى شركت در طرح «خدمات اورژانسى داوطلبانه زنان» یا WAVES اقدام كرد. در همان سال در دفتر پروژهٔ محاسبات مهمات در دانشگاه هاروارد به عنوان یک ستوان تازه وارد مشغول به كار شد. در اين مقام، هوپر موفق شد دستاوردهاى شگفتى در زمينه تكنولوژى رقم برند. اين دستاوردها شامل يک دستگاه كامپيوتر الكترونيكى و یک Mark I است (Mark I يك ماشين حساب خودكار توالى محاسباتى است كه توسط كاركنان دانشگاه هاروارد و با اهداف عمومى يك كامپيوتر الكترومكانيكى ساخته شد.)

همچنين واژهٔ «باگ» كه براى اشاره به نقص‌هاى اجرايى كامپيوتر استفاده مى‌شود، اولين بار توسط هوپر استفاده شد. هوپر كه اغلب از او به عنوان «مادر علم محاسبات» ياد مى‌شود، نقش مهمى در ساخت نخستين كامپيوتر خودكار جهانى (Universal Automatic Computer) كه اولين كامپيوتر تمام الكترونيكى تاريخ است داشت. ساخت نخستين كامپايلر و يك زبان برنامه‌نويسى كه در زمان خودش به عنوان فريمورک بسيارى از زبان‌هاى برنامه‌نويسى استفاده شد، از ساير اقدامات هوپر است. او پيش‌بينى كرده بود كه روزى، كامپيوترها بسيار كوچک مى‌شوند و كاربران از كار كردن با آن‌ها بسيار لذت مى‌برند (و می‌بینیم که امروزه پیش‌بینی وی به تحقق رسیده است.)

از دستاوردهاى ديگر هوپر مى توان به ٤٣ سال فعاليت در نيروى دريايى و دست‌يابى به مقام دريابانى در سال ١٩٨٥ اشاره كرد. مقامى كه در آن زمان، تعداد بسيار كمى از زنان به آن دست يافته بودند. نام هوپر همچنين در ليست اسامى افسرانى قرار دارد كه براى مدتى بسيار طولانى به ايالات متحده خدمت كرده اند. او سرانجام در سال ١٩٨٩ بازنشسته شد ولى تا آخرين لحظات زندگى‌اش در اول ژانويه سال ١٩٩٢ به فعاليت‌هايش ادامه داد.

درياسالار جان تيگ، كه معاون رييس عمليات دريايى در جنگ اطلاعات نيز هست، در رابطه با ملاقات هوپر، آن هم زمانى كه او هنوز مراحل آموزش را پشت سر مى گذاشت مى‌گويد که «شناخت دستاوردهاى هوپر و اين كه چقدر نيروى دريايى براى تلاش‌هاى او ارزش قائل است، براى من بسيار انگيزه‌بخش است. هوپر یک الگو براى همگان است و اگر خيلى ساده بگويم، دريابان گريس مارى هوپر الهام بخش همهٔ ماست. به عنوان پيشگام در علم محاسبات و به عنوان يک زن موفق در عرصهٔ علوم، تكنولوژى، مهندسى و رياضيات در آن زمان كه تمام علوم بسيار گمنام بودند و همچنين به عنوان يك افسر كوشاى نيروى دريايى، هوپر به گونه‌اى تلاش كرد كه راه را براى موفقيت نسل‌هاى بعد هموار كرد. همهٔ ما در انجمن جنگ اطلاعات، قدردان زحمات هوپر هستيم. نشان آزادى رياست جمهورى بسيار درخور و شايسته اين شخصيت است.»

در سال ١٩٩٦ نيروى دريايى ايالات متحده يک ناوشكن را به پاس قدردانى، هوپر نام گذارى كرد. در اكتبر سال جارى نيز، نيروى دريايى از Hopper Hall كه از آن براى آموزش‌هاى كامپيوترى به اعضاى نيروى دريايى استفاده مى‌شود، رونمايى كرد.

از جوايز ديگر هوپر مى توان به مدال خدمت برجسته (Distinguished Service Medal)، مدال خدمت شايسته (Meritorious Service Medal)، مدال كمپين آمريكايى (American Campaign Medal)، مدال پيروزى جنگ جهانى دوم (World War II Victory Medal)، مدال خدمت به دفاع ملى (National Defense Service Medal)، مدال پشتیبان نيروهاى مسلح (Armed Forces Reserve Medal) و مدال پشتیبان نيروى دريايى (Naval Reserve Medal) اشاره كرد.

منبع


روزبه ژوله