چرا زبان برنامه نویسی C در حال از دست دادن محبوبیت اش است؟

زبان C مدت زیادی در دنیای برنامه نویسی حکمرانی کرده و مبنای بسیاری از سیستم عامل ها و برنامه ها را تشکیل داده است اما طی سال گذشته با کاهش محبوبیت مواجه شده که احتمالا به دلیل عدم وجود شرکتی بزرگ برای پشتیبانی آن از یک سو و افزایش استفاده از زبان های برنامه نویسی جدیدتر از سوی دیگر است. C زبانی همه منظوره است که شکل گیری آن توسط دنیس ریچی در سال 1972 در آزمایشگاه بل صورت گرفت. سپس از آن برای توسعه ی Unix استفاده شد و از آن زمان تاکنون بستر بسیاری از سیستم عامل ها و برنامه های محبوب کامپیوتری را تشکیل داده است. برای آشنایی بیشتر با دلایل کاهش محبوبیت این زبان، با سکان آکادمی همراه باشید.

اگر نگاهی به محبوبیت این زبان بیاندازیم، جایگاه اول را به صورت مشترک با جاوا در اختیار دارد. طبق فهرست TIOBE که مقیاس قابل قبولی در زمینه محبوبیت زبان های برنامه نویسی ارائه می دهد، از زمان شروع به کار TIOBE در سال 2001 تا به امروز، این فهرست همیشه شامل زبان سی بوده است. اما در سال گذشته، قدرت این غول دنیای برنامه نویسی رو به ضعف گذاشته است! در قیاس با دسامبر 2015، زبان C افت 7.73 درصدی را نشان می دهد. قابل ملاحظه است که در دهه ی گذشته، زبان C در محدوده 15-20 درصد محبوبیت قرار داشته و در حال حاضر این رقم به زیر 10 درصد نزول کرده است.

بنابراین علت چیست؟ چرا محبوبیت زبان سی در حال کاهش است؟
C زبانی نبوده که از آن در نوشتن برنامه ها یا توسعه وبسایت ها استفاده شود. همچنین در طی چند سال گذشته تحول زیادی نداشته است. نبود هیچ شرکت بزرگی به عنوان پشتیبان می تواند جزء دلایل کاهش محبوبیت C حساب شود. راه و روشی که مایکروسافت برای پشتیبانی مستقیم ++C و #C، یا گوگل به طور غیرمستقیم برای پشتیبانی Java و همچنین اپل برای رشد Swift و Objective-C دارند، هیچ کدام در قبال زبان C وجود ندارد.

پس به سادگی می توان نتیجه گرفت که عدم وجود پشتیبانی شرکت های بزرگ و افزایش محبوبیت زبان های جدیدتری مثل .NET، Objective-C، Swift، Go، R و Groovy در سال های گذشته از دلایل اصلی افت این زبان هستند.

Why Is C Programming Language Continuously Going Down?

0


مرتضی صمدی

فارغ‌التحصیل رشتهٔ نرم‌افزارم و موفق شدم تا‌به‌حال چندتا پروژهٔ نصفه‌و‌نیمه رو ناموفق رها کنم! جستجوگر خوبی هستم، طوری که تا‌به‌حال مشخصات بیشتر سخت‌افزارهای جدید مثلا اسمارتفون‌ها، کنسول‌ها و لپ‌تاپ‌ها رو میدونم؛ اطلاعات سیستم‌عامل‌های جدید مثل لینوکس، ویندوز و مک رو می‌خونم و امتحان می‌کنم، البته اگه بتونم. بازی‌های جدید رو میشناسم ولی بازی نمیکنم (چراش رو نمیدونم) و عاشق اینم که یک بار اتومبیل‌های قدیمی مثل فورد ماستنگ یا کامارو اس‌اس رو برونم.


 • Mahdi در تاریخ: 1395/09/19

  به نظرم یکی دیگه از دلایل کاهش محبوبیت زبان سی افزایش قدرت سخت افزارهاست دیگه بیشتر شرکت ها وتوسعه دهندها به اون صورت دغدغه سرعت و پرفورمنس نرم افزار رو ندارن و در عوض بیشتر به فکر کاهش هزینه و افزایش سرعت توسعه نرم افزار و اجرای اون روی پلتفرم های متفاوت هستن که در این موارد این زبان جوابگو نیست ولی من شخصا بعید میدونم که سی به این زودی ها از بین بره چونکه در جای خودش جزو بهترینهاست

  مرتضی صمدی در تاریخ: 1395/09/20

  سلام
  با نظرتون موافقم. تصور بنده در مورد از بین رفتن سی که بعیده. هنوز هم زبان هایی که دوران اوجشون به وضعیت حال حاضر سی نمیرسید، مخاطب دارند. زبان سی هم به همون دلایلی که فرمودید و حداقل به خاطر پشتیبانی از محصولات فعلی که با این زبان نوشته شده اند و تعدادشون هم قابل شمارش نیست، چاره ای جز رقابت ندارد.

 • FARHAD_H.P در تاریخ: 1395/09/20

  زبان سی کاربرد خاص خودش رو داره؛ مثلا از زبان سی برای ساخت سیستم عامل استفاده میشه ما هر روز یا هر سال که سیستم عامل جدید نمی‌سازیم !!! پس استفاده ازش کم میشه.
  هچنین با اومدن زبان‌های اسکریپتی جدید که مولتی (کرس) پلتفرم هستند هم تمایل به استفاده از اونا بدلیل توسعه اسان و فراوانی کتابخانه و... محبوبیت زبان های قدیمی از دست میره.
  همانطور که در مقاله شما هم اشاره شده عدم سازمان یا ارگان حامی زبان سی هم یکی از عوامل تاثیر گذاره.
  به هر حال زبان سی زبانی که فعلا هیچ زبانی نمیتونه جایگیزنش بشه.

  مرتضی صمدی در تاریخ: 1395/09/21

  سلام.
  بله درست می فرمایید. کم شدن محبوبیت سی چیزی نیست که بشه کتمان کرد ولی از بین رفتنش یا بیش از این افت کردن، حداقل در چند سال آینده به نظرم اتفاق نیفته. همون طور که فرمودید سی فعلا جایگزینی نداره. زبان های جدید هم اکثرا کاربرد متفاوتی دارن و یه جورایی بیشتر با خودشون رقابت دارن تا با سی و جایگاه سی در توسعه زبان ها و سیستم عامل ها هنوز هم دست نخورده هست. شاید سیستم عامل جدیدی هر سال تولید نشه ولی سیستم عامل ها و زبان های فعلی نیاز به توسعه و پشتیبانی دارند.
  البته فکر نمیکنم نظر بنده با نظر شما زیاد مغایرت داشته باشه.

از طریق این فرم، می توانید بدون ثبت نام نظر دهید و یا اگر قبلا ثبت نام کرده اید، با ورود ناحیه ی کاربری می توانید علاوه بر ثبت نظر، به مدیریت نظرات خود نیز بپردازید.
(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)