قدرت مغز انسان بر پایه‌ یک فرمول ساده‌ی ریاضیاتی قرار دارد!

قدرت مغز انسان بر پایه‌ یک فرمول ساده‌ی ریاضیاتی قرار دارد!

محققان به الگوریتمی دست‌ یافته‌اند که می‌تواند راز مغز ما را آشکار سازد و درک مفهوم توسعه‌ی هوش‌ مصنوعی واقعی را ممکن سازد. نتیجه‌ی این تحقیق این بوده که قدرت مغز انسان بر پایه ی منظق ریاضی n=2i-1 می‌باشد. این منطق چگونگی عملکرد گروه‌هایی از نرون‌های مشابه را که برای کنترل وظایف مختلف گرد هم می‌آیند، بیان می‌دارد. برای آشنایی بیشتر با این فرمول شگفت‌انگیز، با ما در سکان آکادمی همراه باشید.

با پیشرفت‌های چشمگیری که در زمینه‌ی هوش مصنوعی محقق شده‌ است، هوش بشر با چالش‌های متفاوتی از طرف ماشین‌ها رو به‌ رو است. در سال‌های اخیر ما شاهد این بوده ایم که چگونه هوش‌ مصنوعی Google توانسته گوی سبقت را از ما انسان ها در زمینه های مختلف من جمله بازی برباید. تکنولوژی‌های مبتنی بر هوش مصنوعی علاوه بر به‌ چالش کشیدن مغز انسان، نحوه‌ی عملکرد کامپیوتر‌ها را نیز متحول ساخته‌اند.

با این حال، هنوز فاصله‌ی زیادی برای درک کامل عملکرد هوش انسان وجود دارد و همین امر هوش انسان را متمایز می‌سازد و برای همین هم هست که شرکت‌های حوزه‌ی فناوری برای انجام مطالعات در این زمینه و ساخت محصولات خود، میلیارد‌ها دلار سرمایه‌گذاری می‌کنند. حال جالب است بدانید که تفکر انسان و فرآیند یادگیری را می‌توان با استفاده از یک الگوریتم منفرد، تعریف کرد.

اخیرا در یک مقاله‌ی تحقیقاتی که در مجله‌ی Frontiers in Systems Neuroscience به چاپ رسید، موضوعی با عنوان «یک منطق ریاضی ساده، زمینه‌ی تمام محاسبات پیچیده‌ی ما» مطرح شده. این تئوری اولین بار توسط Joe Tsien، محقق و عصب‌شناس، در اکتبر سال 2015 عنوان شده بود؛ در جزئیات این مقاله‌ی تحقیقاتی، توضیحاتی در رابطه با این موضوع که چگونه گروه‌های نرون‌های مشابه (Cliques) که در شکل‌های مختلف قرار می‌گیرند، مفاهیم ساده‌ی اطلاعات را کنترل می‌کنند. محققان این گروه‌ها را تحت عنوان ‌FCM برچسب‌گذاری کرده‌اند و معتقدند که FCMها شکل‌گیری تمام ترکیب‌های مختلف مفاهیم اطلاعاتی را تحت کنترل خود دارند.

محققان ترکیب‌های مختلف غذایی را به حیوانات دادند. آن‌ها با قرار دادن الکترود‌هایی در نواحی مشخصی از مغز، توانستند واکنش نرون‌ها را ضبط کنند. محققان تمام 15 ترکیب مختلف (یا Cliques) را که به ترکیب‌های مختلف غذا‌ها پاسخ‌دادند،شناسایی کردند. برای ارزیابی این تئوری، محققان مطالعاتی را بر روی چگونگی عملکرد الگوریتم در 7 ناحیه‌ی مختلف از مغز که با کنترل وظایف پایه سروکار دارند، انجام دادند. آن‌ها دریافتند که تعداد Cliqueهای مورد نیاز برای یک FCM با یک منطق جایگشت توان دوم قابل نمایش است یعنی چیزی مانند N=2i-1.

نتایج این تحقیق هیجان‌انگیز به ما در رابطه با فهم رفتار‌های خود کمک خواهد نمود. همچنین این تحقیق می‌تواند الهام بخش پیشرفت‌های شگفت‌انگیز در زمینه‌ی هوش مصنوعی و ساخت ربات‌های باهوش‌تر باشد.

منبع