تفاوت های Google Chrome و Chromium

تفاوت های Google Chrome و Chromium

گوگل کروم یک مرورگر اینترنتی است که توسط غول نام آشنای دنیای تکنولوژی یعنی گوگل به صورت رایگان عرضه شده است و این در حالی است که مهندسین گوگل این مرورگر را با استفاده از سورس کدهای برنامه ای اپن سورس به نام «کرومیوم» توسعه داده اند که این نسخهٔ توسعه یافته گوگلی کرومیوم، چندین ویژگی مجزا را که بعضی رایگان و بعضی دیگر غیر رایگان هستند با خود به همراه دارد. کرومیوم یک مرورگر اپن سورس است که توسط پروژه ای به همین نام توسعه یافته است. این برنامه نخستین بار در سال 2008 معرفی شد که بخش های مختلف آن با گواهی های رایگان متفاوتی شامل گواهی BSD برای بخش نوشته شده توسط گوگل و گواهی های MIT، LGPL و... برای سایر بخش ها عرضه شد. مرورگر گوگل کروم هم در سال 2008 عرضه شد که به صورت اختصاصی متعلق به شرکت گوگل است علیرغم این که از سورس کد کرومیوم استفاده می کند. به همین دلیل این دو مرورگر از هم جدانشدنی هستند. شاید بارزترین تفاوت این دو مرورگر را بتوان در لوگوی آن ها مشاهده کرد که این تازه اول ماجرا است چرا که تفاوت های بسیار دیگری نیز دارند که در این مقاله قصد داریم آن ها را با شما به اشتراک بگذاریم؛ با سکان آکادمی همراه شوید.

آپدیت خودکار
گوگل برای انجام آپدیت خودکار بر روی ویندوز از GoogleUpdate، و بر روی مک از GoogleSoftwareUpdateAgent و GoogleSoftwareUpdateDaemon استفاده می کند تا کروم و سایر برنامه های خود، مانند Google Earth را به آخرین نسخه های موجود ارتقاء دهد اما این در حالی است که کرومیوم از این ویژگی محروم است. با این وجود در برخی نسخه های منتشر شده ی لینوکس، پکیج های آپدیت این برنامه در اختیار کاربران قرار داده شده است.

محاسبه ی مصرف داده ها و ارائه گزارشی از درصد کرش
برخلاف کرومیوم، گوگل گزینه ی ارسال گزارش Crash ها و میزان داده ی مصرف شده را به کروم افزوده است. کروم این اطلاعات را به سرورهای گوگل ارسال می‌کند که شامل اطلاعات کلی دستگاه و سیستم عاملتان، تنظیمات کروم، وبسایت‌هایی که به آن ها مراجعه کرده اید و این که آیا در آن وبسایت‌ها بدافزاری وجود دارد یا خیر، مطالبی که جست و جو کرده اید و... است. این امکان باعث می شود که گوگل مطابق با سلیقهٔ شما نتایج جست و جوها را مرتب کند و تبلیغات مربوط به شما را پدیدار کند (در صورت تمایل می‌توانید ارسال آمار و گزارش ها را از تنظیمات کروم خاموش کنید.) 

فروشگاه اینترنتی کروم
بر روی کروم، امکان اضافه کردن افزونه‌های دلخواه‌ تان فقط از طریق فروشگاه اینترنتی کروم امکان پذیر است. هرچند اضافه کردن این افزونه‌ها از راه Developer Mode هم امکان پذیر است.

پشتیبانی از کدک‌ها
پشتیبانی کرومیوم از کدک‌های صوتی و تصویری HTML5، محدود به کدک‌هایی غیر اختصاصی مانند Theora، Vorbis، WebM، VP9 و ... است. از این حیث، اوضاع کروم با کرومیوم تفاوت دارد. مرورگر کروم از کدک‌های غیر رایگانی هم چون AAC، MP3 و H.264 نیز پشتیبانی می کند (البته H.264 هم اکنون به رایگان عرضه می‌شود.)

ردیابی خودکار
در همان لحظه ای که شما گوگل کروم را نصب می‌کنید، برنامه به صورت خودکار یک نشان تصادفی از خود می سازد و آن را پس از اتمام موفقیت آمیز نصب برای گوگل ارسال می کند تا گوگل بداند که چه مقدار از برنامه‌هایش به صورت کامل و موفقیت آمیز روی سیستم کاربران نصب می‌شوند. هم چنین، گوگل از شناساگر RLZ برای ردیابی فعالیت های یک کاربر، هنگامی که او در حال استفاده از نوار آدرس یا موتور جست و جوی گوگل است، استفاده می کند. این شناساگر اطلاعات کاربر را در قالب رشته هایی کدگذاری شده ذخیره می کند. اطلاعاتی مانند منبعی که کاربر از آن کروم را دانلود کرده یا تاریخی که کروم بر روی سیستم نصب شده است. شناساگر RLZ به هیچ وجه اطلاعات شخصی کاربر را ذخیره نمی‌کند و از آن، بیشتر برای بررسی میزان موفقیت کمپین های تبلیغاتی و اثرات آن روی کاربران استفاده می شود. البته نسخه ای که بر روی وبسایت گوگل قابل دانلود است، این شناساگر را ندارد. در ضمن توجه داشته باشیم که سورس کدی که برای کدگشایی رشته‌های کدگذاری شده استفاده می‌شوند به صورت اپن سورس در اختیار عموم قرار گرفته اند.

Sandbox
پشتیبانی از Sandbox بر روی هر دو مرورگر موجود است. این گزینه برای کروم همیشه فعال است ولی در برخی از نسخه‌های لینوکس، پشتیبانی کرومیوم از Sandbox غیرفعال است.

پلاگین ادوبی فلش
از آن جا که به دلیل عرضهٔ نسخهٔ جدیدتر HTML5، ادوبی فلش تقریبا از رده خارج محسوب می‌شود، مطرح کردن این اختلاف چندان صحیح به نظر نمی رسد. اما شایان ذکر است که گوگل کروم نسخه ی Pepper API ادوبی فلش را استفاده می‌کند و از این طریق به صورت خودکار، این پلاگین را آپدیت می‌کند و از آن جایی که اپن سورس نیست، برای کرومیوم کاربرد کمتری دارد.

در نهایت کدامیک بهتر است، گوگل کروم یا کرومیوم؟
انتخاب بین کرومیوم که اپن سورس است و گوگل کرومی که افزونه‌ها و ویژگی‌های جذابی دارد کاری دشوار است. برای ویندوز و مک بهتر است از گوگل کروم استفاده شود چرا که نسخهٔ کرومیوم مخصوص این دو سیستم عامل، چندان پایدار نیست. ولی برای کاربران لینوکس که علاقهٔ شدیدی به نرم افزار های اپن سورس دارند، استفاده از کرومیوم لذت بخش خواهد بود. البته اگر بتوانند با نقاط ضعفش مثل نبود آپدیت‌های خودکار، نبود پلاگین فلش و کدک‌هایی با تنوع بسیار کم کنار بیایند. هرچند بسیاری از نسخه های لینوکس، کرومیومی اصلاح شده دارند که در آن‌ها تلاش شده تا مشکلات ذکر شده را تا حد امکان رفع کنند. البته گوگل کروم برای لینوکس هم منتشر شده که اگر می توانید با اندک ویژگی‌های Close Source آن کنار بیایید، استفاده از آن خالی از لطف نخواهد بود.

حال نوبت به نظرات شما کاربران در مورد تجربیات مرتبط خود از استفاده از این دو نرم افزار می‌رسد. به نظر شما کدامیک از این دو مرورگر تجربهٔ کاربری به مراتب بهتری برای استفاده کننده به ارمغان می‌آورد؟ نظرات خود را با ما و سایر کاربران سکان آکادمی به اشتراک بگذارید.

منبع


روزبه ژوله