دولوپر iOS شویم یا Android؟

دولوپر iOS شویم یا Android؟

امروزه توسعه ی اپ موبایل به عنوان یکی از حوزه های جذاب و در عین حال درآمدزای صنعت برنامه نویسی مبدل شده است. در این حوزه، سیستم عامل های مختلفی عرض اندام می کنند که از میان آن ها می توان به آی او اس، اندروید،‌ ویندوز فون،‌ بلک بری و ... اشاره کرد اما در این میان، iOS و Android توانسته اند جای خود را به مراتب بیشتر هم در میان توسعه دهندگان و هم اند-یوزرها باز کنند. حال در این شرایط باید کدام پلتفرم را برای توسعه انتخاب کرد؟ برای یافتن پاسخ این سوال با سکان آکادمی همراه باشید.

در چنین شرایطی تصمیم گیری درباره ی این که شما باید روی کدام پلتفرم تمرکز کنید، سخت است. آیا همه ی منابع را به پلتفرم های کوچک تر نظیر ویندوزفون اختصاص می دهید با این امید که شاید در شرایط کمبود اپلیکیشن ها نرم افزار شما بتواند خودی نشان بدهد؟ و یا باید برای iOS اپل و Android گوگل اپ بنویسید؟

طبق گزارش جدید شرکت تجزیه و تحلیل نرم افزار App Annie، گوگل پلی در سال 2015 آمار دانلود بیشتری داشته است. این آمار نشان می دهد که اندروید از آی او اس سبقت گرفته و به گفته ی App Annie، می تواند شروعی برای تغییراتی بزرگ در بازار موبایل باشد. البته توجه داشته باشیم که این افزایش آمار مربوط به بازارهای نوظهوری چون برزیل، هند و مکزیک است. در حالی که آی او اس در چین، ایالات متحده و ژاپن رشد مداوم خود را حفظ کرده است. به نقل از App Annie:

ضریب نفوذ دیوایس در تعدادی از بازارهای نوظهور پایین خواهد ماند. درآمد فروش به رشد خود ادمه خواهد داد با توجه به این که آمار مخاطبان افزایش یافته و گزینه های کسب درآمد مانند پرداخت درون برنامه ای بیشتر از گذشته رواج خواهد یافت.

در حالی که برخی از توسعه دهندگان ترجیح می دهند که منحصراً برای آی او اس به توسعه ی نرم افزار بپردازند یا نرم افزارهایی را که در اصل برای پلتفرم اپل طراحی شده اند را بدون تضمین کیفیت به برنامه های اندروید تبدیل کنند، افزایش آمار دانلود برای پلتفرم گوگل موجب می شود که توسعه دهندگان در سال های آینده به این سیستم عامل روی آورند.

به گزارش App Annie، در سال 2015، بازی ها بیشترین آمار دانلود را در Google Play داشته اند و پس از بازی ها، اپ های کاربردی، اپ های ارتباطی، عکاسی، سرگرمی، شبکه های اجتماعی و همچنین اپلیکیشن های مربوط به شخصی سازی و موسیقی و صدا بیشترین آمار را به خود اختصاص داده اند. این فهرست کمی با فهرست برترین دسته های سیستم عامل iOS اپل تفاوت دارد.

با توجه به این که ما در ایران زندگی می کنیم، یکسری متغیرهای دیگر را هم برای انتخاب پلتفرم موبایل خود در نظر داشته باشیم. به طور مثال، ایران جزو کشورهایی است که درصد قابل توجهی از مردمش زیر خط فقر هستند و برای چنین گروهی از یوزرها، خرید محصولات گران قیمت اپل کاری بس دشوار است اما در عین حال، گوشی های ارزان قیمت اندرویدی زیادی هستند که می توانند نیاز این گروه از کاربران را برآورده سازند.

دیدگاه شما چیست؟ کدام یک از این پلفترم ها تضمین کسب درآمد بیشتری برای توسعه دهندگان به خصوص در ایران دارند؟ نظرات خود را با سایر کاربران به اشتراک بگذارید.

از بهترین نوشته‌های کاربران سکان آکادمی در سکان پلاس


online-support-icon