نود و هفت چیزی که هر برنامه‌نویسی باید بداند: همواره در حال یادگیری موضوعات جدید باشید

نود و هفت چیزی که هر برنامه‌نویسی باید بداند: همواره در حال یادگیری موضوعات جدید باشید

زندگی ما در عصر تکنولوژی بسیار هیجان انگیز و جالب است. فناوری ها به سرعت در حال رشد هستند و هر روز اخباری از ابتکارات و دستاوردهای جدید در عرصه ی علم و تکنولوژی منتشر می شود. از سوی دیگر، شاهد آن هستیم که رشد تکنولوژی تأثیر زیادی هم در فرآیندهای یادگیری داشته است؛ به طور مثال اینترنت بستری را فراهم کرده است که کاربران را قادر می سازد به شبکه ی عظیمی از اطلاعات دسترسی پیدا کنند و با نوآوری های جدید آشنا شوند.

این سرعت بالای رشد علمی و دسترسی آسان تر به منابع علمی سبب افزایش تعداد رقبای شغلی به ویژه در میان برنامه نویسان شده است. آن چه بیش از هر چیز دیگر اهمیت دارد آن است که ما متوجه این تغییرات و پیشرفت ها باشیم و بدانیم برای ادامه ی کار و رقابت با دیگر برنامه نویسانی که در بازار برنامه نویسی مشغول به فعالیت هستند، لازم است که دانسته های خود را دائماً به روز کنیم که در غیر این صورت روزی دانش ما آن قدر قدیمی می شود که عملاً در هیچ جا کاربرد نخواهد داشت.

اگر به این باور رسیدیم که امروز هر اندازه هم که ما در کار خود حرفه ای باشیم در آینده ای نزدیک این سطح از اطلاعات و مهارت بسیار اندک خواهد بود و نسبت به سایر برنامه نویسان برای ما مزیت رقابتی ایجاد نخواهد کرد، باید به دنبال راه کارهایی برای افزایش دانش و مهارت خود باشیم. خوشبختانه برخی از کارفرمایان برای حمایت از منابع انسانی و کمک به کسب و کار خود با صرف هزینه و زمان اقدام به برگزاری دوره های آموزشی و بالا بردن سطح علمی و مهارتی نیروهای کار خود می کنند. با این حال شاید شما شانس کار با چنین تیم هایی را نداشته باشید و مجبور باشید خود به دنبال راه کاری برای یادگیری موضوعات جدید باشید.

در این جا قصد داریم بعضی از روش های کاربردی و منابع مفید را به شما معرفی کنیم تا بتوانید با استفاده از آن ها سطح دانش و مهارت خود را به عنوان یک برنامه نویس افزایش دهید. لیست این پیشنهادات به قرار زیر است:

- کتاب و مجله بخوانید، از پست های وبلاگی، سایت ها، و فیدهای توئیتر که اخبار و موضوعات جدید حوزه ی نرم افزار و آی تی را بررسی می کنند بازدید کنید. سعی کنید پیوسته با جامعه ای از برنامه نویسان در ارتباط باشید. برای مثال طرح موضوعات جدید علمی در تالار گفتگوی سکان آکادمی و بحث و گفتگو با سایر برنامه نویسان در چنین محیط های مجازی می تواند سطح دانش عمومی را بالا ببرد.

- اگر واقعاً می خواهید با یک تکنولوژی جدید آشنا شوید، دست خود را به آن آلوده کنید! شروع به کدنویسی کنید. تلاش کنید با امتحان کردن نرم افزارهای جدید به آن ها مسلط شوید.

- سعی کنید همیشه با کسانی کار کنید که چیزی بیش تر از شما بدانند، چون کار کردن در کنار افراد با هوش تر و با تجربه تر و نظارت آن ها بر کار شما هم انگیزه ی یادگیری را در شما ایجاد می کند و هم در تعامل با آن ها می توانید درس های زیادی بیاموزید و اطلاعات مفیدی به دست آورید. وقتی شما تنها در کنار افرادی باشید که سطحی پایین تر از شما دارند، هم انگیزه ی رقابتی خود را برای یادگیری از دست می دهید و هم این که احتمالاً تمام وقت خود را باید صرف آموزش به آن ها کنید که به نوعی مانع یادگیری موضوعات جدید خواهد بود.

- از کمک منتورهای مجازی استفاده کنید. افراد شناخته شده ای در فضای وب فعالیت می کنند که نویسندگان و توسعه دهندگان بزرگی هستند. فعالیت ها و نوشته های آن ها را در وب سایت ها و وبلاگ های ایشان دنبال کنید. بسیاری از این افراد به سؤالات دیگران پاسخ می دهند و شما می توانید از راهنمایی چنین کسانی که شاید حتی در قاره ای دیگر زندگی کنند به صورت مجازی استفاده کنید.

- شروع به یادگیری دقیق فریم ورک ها و کتابخانه هایی که از آن ها استفاده می کنید نمایید. آگاهی از روش دقیق کار یک چیز باعث می شود بفهمید که چگونه می توانید استفاده ی بهتری از آن داشته باشید. اگر آن ها متن باز باشند که بخت با شما یار است. به جستجو در سورس کد آن ها بپردازید، چون به هر حال توسط افرادی با هوش و با تجربه نوشته شده اند و خواندن آن ها دید بهتری به شما خواهد داد و الهام بخش ایده های جدیدی در ذهن شما خواهد بود. سعی کنید سورس کد سایت هایی را که طراحی خوبی دارند مشاهده کنید تا با نحوه ی طراحی آن ها نیز آشنا شوید.

- زمانی که اشتباهی انجام می دهید، به باگی در میان کدهای خود برخورد می کنید، یا با مشکلی در کدنویسی برنامه ی خود مواجه می شوید سعی کنید بفهیمد واقعاً چه اتفاقی افتاده است. ممکن است قبل از شما کسی با چنین مشکلی رو به رو شده باشد و بعد از یافتن راه حل، آن را روی فضای اینترنت به اشتراک گذاشته باشد. در این موارد جستجو در گوگل -و همچنین جستجو در سایت Stack Overflow- به شما کمک زیادی خواهد کرد. به علاوه سعی کنید شما هم یافته های خود را در اختیار دیگران قرار دهید.

- به گفته ی یک طنزپردازی: "کسانی که بر موضوعی تسلط کامل دارند از آن استفاده می کنند و با آن کار می کنند و کسانی که چیزی از آن نمی دانند همان موضوع را درس می دهند!" واقعیت این است که یکی از راه های یادگیری یک موضوع تدریس آن و صحبت کردن در مورد آن موضوع است. وقتی قرار باشد عده ای مخاطب شما باشند و از شما در مورد مطلبی سؤال بپرسند، انگیزه ی زیادی را برای یادگیری در شما ایجاد خواهد کرد. سعی کنید در مورد موضوعات و تکنولوژی های جدید اطلاعات به دست آورید و این اطلاعات را در جمع دوستان و همکاران به دیگران منتقل کنید.

- موضوعی را که به آن علاقمند هستید انتخاب کنید و سعی کنید با گروهی از افراد به مطالعه ی جمعی آن موضوع بپردازید. مطمئن باشید بواسطه ی همکاری با دیگران و استفاده از نظرات و تجربیات آن ها تاثیر این یادگیری جمعی به مراتب بیش تر از یادگیری انفرادی است. خوشبختانه با ظهور شبکه های گسترده ی اجتماعی می توان این فعالیت ها را در قالب تیمی و به صورت مجازی انجام داد.

- شرکت در کنفرانس ها هم گزینه ی مناسبی برای اطلاع از یافته ها و موضوعات علمی جدید است. حتی اگر امکان حضور فیزیکی در چنین کنفرانس ها و سمینارهایی را ندارید می توانید بسیاری از آن ها را به صورت آنلاین و بدون پرداخت هیچ هزینه ای دنبال کنید.

- آیا تا به حال از ابزارهای تحلیل کدهای برنامه استفاده کرده اید، یا توجهی به پیغام های اخطار محیط توسعه ای که در آن کدنویسی می کنید داشته اید؟ یک راه مناسب برای یادگیری این است که بفهمید آن ها چه می گویند و چرا چنین تحلیل هایی را روی کدهای شما دارند.

- به این توصیه ی برنامه نویسان حرفه ای عمل کنید که می گویند هر سال یک زبان برنامه نویسی جدید یاد بگیرید. حداقل با یک ابزار یا تکنولوژی جدید آشنا شوید و شیوه ی به کارگیری آن را بیاموزید. دانش در مورد تکنولوژی های جدید ایده های تازه ای را برای استفاده ی بهتر از تکنولوژی های کنونی به شما خواهد داد.

- این روزها همه می دانند که صرف یادگیری زبان های برنامه نویسی یا دانش استفاده ازتکنولوژی های جدید برای شما مزیت رقابتی ایجاد نخواهد کرد. شما باید با حوزه ای که در آن کار می کنید آشنایی کامل داشته باشید تا بتوانید نیازهای مشتریان خود را بشناسید. آگاهی از این که چه طور کارکرد مؤثرتر و نقش سازنده تری در محیط کاری داشته باشید نیز مفید خواهد بود. برای مثال این روزها بیش تر شرکت ها به دنبال برنامه نویسانی هستند که در کنار مهارت های کدنویسی با روش های Agile یا چابک نیز آشنایی داشته باشند.

- اگر شما هم جزء کسانی باشید که بخش زیادی از زمان خود را در رفت و آمد و ترافیک شهری از دست می دهند، می توانید با گوش کردن به فایل های صوتی و پادکست های آموزشی که به وفور روی اینترنت قابل دسترسی هستند این زمان های تلف شده را تبدیل به فرصت مناسبی برای یادگیری و کسب اطلاعات جدید نمایید.

- شاید بد نباشد که به ادامه ی تحصیل در دانشگاه هم فکر کنید. گرچه بسیاری از افراد عقیده دارند دانشگاه های کشور بازدهی مطلوبی ندارند و خروجی آن ها برنامه نویسانی که آماده ی ورود به بازار کار باشند نیست، با این وجود باید بدانید که اولاً کلاس های دانشگاهی قطعاً یک پایه ی علمی مستحکم برای اطلاعات شما ایجاد می کنند، ثانیاً هر کدام از ما می توانیم با انگیزه و علاقه ی خود تا حد زیادی به پویایی محیط های دانشجویی و نزدیک کردن صنعت و دانشگاه کمک کنیم.

به هر حال تکنولوژی به سرعت در حال تغییر است و اگر بخواهیم از این قافله عقب نمانیم باید در کنار کار زمانی را هم به یادگیری دانش و اطلاعات جدید اختصاص دهیم. این زمان هر اندازه هم که کم باشد، حتی در حد چند ساعت در هفته، می تواند نتایج مفیدی را به بار آورد.

2-1

نود و هفت چیزی که هر برنامه‌نویسی باید بداند: بدهی فنی

بهزاد مرادی
2-2

نود و هفت چیزی که هر برنامه‌نویسی باید بداند: به کارگیری اصولی از توابع در برنامه نویسی

بهزاد مرادی
2-3

نود و هفت چیزی که هر برنامه‌نویسی باید بداند: نیاز کاربر چیست؟

بهزاد مرادی
2-4

نود و هفت چیزی که هر برنامه‌نویسی باید بداند: استاندارهای کدنویسی

بهزاد مرادی
2-5

نود و هفت چیزی که هر برنامه‌نویسی باید بداند: ساده زیباست

بهزاد مرادی
2-6

نود و هفت چیزی که هر برنامه‌نویسی باید بداند: آشنایی با مفهوم ریفکتورینگ در کدنویسی

بهزاد مرادی
2-7

نود و هفت چیزی که هر برنامه‌نویسی باید بداند: نظافت را رعایت کنید!

بهزاد مرادی
2-8

نود و هفت چیزی که هر برنامه‌نویسی باید بداند: پیش از آن که دیگران را متهم کنید، کد خود را چک کنید!

بهزاد مرادی
2-9

نود و هفت چیزی که هر برنامه‌نویسی باید بداند: انتخاب ابزار مناسب

بهزاد مرادی
2-10

نود و هفت چیزی که هر برنامه‌نویسی باید بداند: برنامه های خود را به زبان مشتریان بنویسید!

بهزاد مرادی
2-11

نود و هفت چیزی که هر برنامه‌نویسی باید بداند: طرح‌های خود را بی‌نقص کنید

بهزاد مرادی
2-12

نود و هفت چیزی که هر برنامه‌نویسی باید بداند: به چیدمان کدها توجه کنید!

بهزاد مرادی
2-13

نود و هفت چیزی که هر برنامه‌نویسی باید بداند: نقد و بررسی کدها

بهزاد مرادی
2-14

نود و هفت چیزی که هر برنامه‌نویسی باید بداند: کامنت‌گذاری را فراموش نکنید

بهزاد مرادی
2-15

نود و هفت چیزی که هر برنامه‌نویسی باید بداند: تنها توضیحاتی را بنویسید که کدهایتان قادر به شرح آنها نباشند!

بهزاد مرادی
2-16

نود و هفت چیزی که هر برنامه‌نویسی باید بداند: از کدهای قبلی خود در شرایط مناسب مجدداً استفاده کنید

بهزاد مرادی
2-17

نود و هفت چیزی که هر برنامه‌نویسی باید بداند: همواره در حال یادگیری موضوعات جدید باشید

بهزاد مرادی
2-18

نود و هفت چیزی که هر برنامه‌نویسی باید بداند: ویژگی‌های یک API با طراحی مناسب

بهزاد مرادی
2-19

نود و هفت چیز که هر برنامه‌نویسی باید بداند: از ابتدای کار توسعهٔ اپلیکیشن خود روی فرآیند نصب و دیپلوی آن به طور پیوسته کار کنید

بهزاد مرادی
2-20

نود و هفت چیز که هر برنامه‌نویسی باید بداند: مدیریت اکسپشن‌ها

بهزاد مرادی
2-21

نود و هفت چیزی که هر برنامه‌نویسی باید بداند: تمرین آگاهانه لازمهٔ حرفه‌ای شدن است!

بهزاد مرادی
2-22

نود و هفت چیزی که هر برنامه‌نویسی باید بداند: پشت هر خط از کد شما می‌بایست یک منطق وجود داشته باشد!

بهزاد مرادی
2-23

نود و هفت چیزی که هر برنامه‌نویسی باید بداند: DSL چیست و چرا آشنایی با آن در حوزهٔ برنامه‌نویسی اهمیت دارد؟

بهزاد مرادی
2-24

نود و هفت چیزی که هر برنامه‌نویسی باید بداند: از ساختارشکنی نترسید!

بهزاد مرادی
2-25

نود و هفت چیزی که هر برنامه‌نویسی باید بداند: برای تست نرم‌افزار از دیتای واقعی استفاده کنید

بهزاد مرادی
2-26

نود و هفت چیزی که هر برنامه‌نویسی باید بداند: حتی یک ارور را هم نادیده نگیرید!

بهزاد مرادی
2-27

نود و هفت چیزی که هر برنامه‌نویسی باید بداند: فرهنگ استفاده از یک زبان برنامه‌نویسی را در کنار سینتکس آن بیاموزید

بهزاد مرادی
2-28

نود و هفت چیزی که هر برنامه‌نویسی باید بداند: اکسپش‌ها را به راحت‌ترین شکل ممکن هَندل کنید

بهزاد مرادی
2-29

نود و هفت چیزی که هر برنامه‌نویسی باید بداند: فرایند توسعه یک نرم‌افزار خوب اصلاً شانسی نیست

بهزاد مرادی
2-30

نود و هفت چیزی که هر برنامه‌نویسی باید بداند: آشنایی با قانون DRY

بهزاد مرادی
2-31

نود و هفت چیزی که هر برنامه‌نویسی باید بداند: آشنایی با مراحل توسعهٔ نرم‌افزار

بهزاد مرادی
2-32

نود و هفت چیزی که هر برنامه‌نویسی باید بداند: به‌کارگیری درست از اصول برنامه‌نویسی شیٔ‌گرا

بهزاد مرادی
2-33

نود و هفت چیز که هر برنامه‌نویسی باید بداند: اعداد اعشاری با خطای محاسباتی در کامپیوتر ذخیره می‌شوند

بهزاد مرادی
2-34

نود و هفت چیزی که هر برنامه‌نویسی باید بداند: با مشارکت در پروژه‌های اپن‌سورس، حس جاه‌طلبی خود را ارضاء کنید!

بهزاد مرادی
2-35

نود و هفت چیزی که هر برنامه‌نویسی باید بداند: قانون طلایی طراحی API

بهزاد مرادی
2-36

نود و هفت چیزی که هر برنامه‌نویسی باید بداند: کسی که چند سال است کدنویسی می‌کند، اصلاً علامهٔ دهر نیست!

بهزاد مرادی
2-37

نود و هفت چیزی که هر برنامه‌نویسی باید بداند: کار زیاد ضمانت موفقیت در برنامه‌نویسی نیست!

بهزاد مرادی
2-38

نود و هفت چیزی که هر برنامه‌نویسی باید بداند: چگونه به یک باگ نگاه کنیم؟

بهزاد مرادی
2-39

نود و هفت چیزی که هر برنامه‌نویسی باید بداند: با حذف کدهای اضافی، سورس‌کد خود را بهبود بخشید

بهزاد مرادی
2-40

نود و هفت چیزی که هر برنامه‌نویسی باید بداند: برنامه‌هایی که می‌نویسید را کاربرپسند کنید

بهزاد مرادی
2-41

نود و هفت چیزی که هر برنامه‌نویسی باید بداند: فرایندهای برون برنامه‌ای، زمان پاسخگویی نرم‌افزار را تحت‌الشعاع خود قرار می‌دهند

بهزاد مرادی
2-42

نود و هفت چیزی که هر برنامه‌نویسی باید بداند: Build اصولی ارائه کنید

بهزاد مرادی
2-43

نود و هفت چیزی که هر برنامه‌نویسی باید بداند: استفادهٔ بهینه از ابزارهای کامندلاینی

بهزاد مرادی
2-44

نود و هفت چیزی که هر برنامه‌نویسی باید بداند: یادگیری هم‌زمان بیش از یک زبان برنامه‌نویسی

بهزاد مرادی
2-45

نود و هفت چیزی که هر برنامه‌نویسی باید بداند: IDE خود را مثل موم در دست بگیرید

بهزاد مرادی
2-46

نود و هفت چیزی که هر برنامه‌نویسی باید بداند: با محدودیت‌های خود دست و پنجه نرم کنید

بهزاد مرادی
2-47

نود و هفت چیزی که هر برنامه‌نویسی باید بداند: همواره بدانید چه چیزی را قرار است کامیت کنید

بهزاد مرادی
2-48

نود و هفت چیزی که هر برنامه‌نویسی باید بداند: آشنایی با نحوهٔ به‌کارگیری دیتابیس‌های رابطه‌ای

بهزاد مرادی
2-49

نود و هفت چیزی که هر برنامه‌نویسی باید بداند: آشنایی با مهارت‌های ارتباطی و فراگیری زبان‌های خارجی

بهزاد مرادی
2-50

نود و هفت چیزی که هر برنامه‌نویسی باید بداند: خود را با مهارت تخمین زدن تجهیز کنید!

بهزاد مرادی
2-51

نود و هفت چیزی که هر برنامه‌نویسی باید بداند: IDE یا Editor مسأله این است!

بهزاد مرادی
2-52

نود و هفت چیزی که هر برنامه‌نویسی باید بداند: ارسال پیام خطا به دولوپر توسط نرم‌افزار

بهزاد مرادی
2-53

نود و هفت چیزی که هر برنامه‌نویسی باید بداند: چیزهای اضافی را لود نکنید!

بهزاد مرادی
2-54

نود و هفت چیزی که هر برنامه‌نویسی باید بداند: چه‌موقع و چگونه از راه‌کارهای موقتی در کدنویسی استفاده کنیم؟

بهزاد مرادی
2-55

نود و هفت چیزی که هر برنامه‌نویسی باید بداند: استفادهٔ نادرست از اینترفیس‌ها را غیرممکن سازید

بهزاد مرادی
2-56

نود و هفت چیزی که هر برنامه‌نویسی باید بداند: تا حد ممکن همه‌ چیز را شفاف‌سازی کنید

بهزاد مرادی
2-57

نود و هفت چیزی که هر برنامه‌نویسی باید بداند: ضرورت آشنایی با مفاهیم کانکارنسی و پاراللیزم

بهزاد مرادی
2-58

نود و هفت چیزی که هر برنامه‌نویسی باید بداند: یافتن راه‌کارهای ساده برای مشکلات سخت

بهزاد مرادی
2-59

نود و هفت چیزی که هر برنامه‌نویسی باید بداند: دولوپری که نداند Polymorphism چیست، دولوپر نیست!

بهزاد مرادی
2-60

نود و هفت چیزی که هر برنامه‌نویسی باید بداند: تستر‌های نرم‌افزار دشمن دولوپرها نیستند!

بهزاد مرادی
2-61

نود و هفت چیزی که هر برنامه‌نویسی باید بداند: همواره یک نسخه از نرم‌افزار برای ریلیس داشته باشید

بهزاد مرادی
2-62

نود و هفت چیزی که هر برنامه‌نویسی باید بداند: فقط سورس‌کد است که حرف اول و آخر را می‌زند

بهزاد مرادی
2-63

نود و هفت چیزی که هر برنامه‌نویسی باید بداند: فقط کد نزنید بلکه Build Process را نیز مدنظر قرار دهید

بهزاد مرادی
2-64

نود و هفت چیزی که هر برنامه‌نویسی باید بداند: اهمیت برنامه‌نویسی دونفره

بهزاد مرادی
2-65

نود و هفت چیزی که هر برنامه‌نویسی باید بداند: آشنایی با تفاوت Static Typing و Dynamic Typing در برنامه‌نویسی

بهزاد مرادی
2-66

نود و هفت چیزی که هر برنامه‌نویسی باید بداند: تا حد ممکن از نمایش ارورها برای کاربر اجتناب کنید!

بهزاد مرادی
2-67

نود و هفت چیزی که هر برنامه‌نویسی باید بداند: به چه برنامه‌نویسی حرفه‌ای می‌گویند؟

بهزاد مرادی
2-68

نود و هفت چیزی که برنامه‌نویسی باید بداند: از ورژن کنترل غافل نشوید!

بهزاد مرادی
2-69

نود و هفت چیزی که برنامه‌نویسی باید بداند: ماوس و کیبورد را کنار بگذارید!

بهزاد مرادی
2-70

نود و هفت چیزی که هر برنامه‌نویسی باید بداند: کدخوانی کنید!

بهزاد مرادی
2-71

نود و هفت چیزی که هر برنامه‌نویسی باید بداند: تعاملات اجتماعی کلید موفقیت است!

بهزاد مرادی
2-72

نود و هفت چیزی که هر برنامه‌نویسی باید بداند: تا حد ممکن دست به اختراع مجدد چرخ نزنید!

بهزاد مرادی
2-73

نود و هفت چیزی که هر برنامه‌نویسی باید بداند: تا حد ممکن از Singleton Pattern استفاده نکنید

بهزاد مرادی
2-74

نود و هفت چیزی که هر برنامه‌نویسی باید بداند: وابستگی‌های زیاد دشمن ریفکتورینگ هستند!

بهزاد مرادی
2-75

نود و هفت چیزی که هر برنامه‌نویسی باید بداند: هرچه تعداد خطوط کد کمتر، بهتر!

بهزاد مرادی
2-76

نود و هفت چیزی که هر برنامه‌نویسی باید بداند: آشنایی با قانون Single Responsibility

بهزاد مرادی
2-77

نود و هفت چیزی که هر برنامه‌نویسی باید بداند: همه‌ چیز با یک آری شروع می‌شود!

بهزاد مرادی
2-78

نود و هفت چیزی که هر برنامه‌نویسی باید بداند: تا حد ممکن همه‌ چیز را خودکار کنید

بهزاد مرادی
2-79

نود و هفت چیزی که هر برنامه‌نویسی باید بداند: آشنایی با مزایای ابزارهای تحلیل سورس‌کد

بهزاد مرادی
2-80

نود و هفت چیزی که هر برنامه‌نویسی باید بداند: در تست نرم‌افزار فقط رفتار مورد انتظار را بسنجید

بهزاد مرادی
2-81

نود و هفت چیزی که هر برنامه‌نویسی باید بداند: تست‌ها علاوه بر صحیح بودن، می‌بایست دقیق هم باشند

بهزاد مرادی
2-82

نود و هفت چیزی که هر برنامه‌نویسی باید بداند: تست نرم‌افزار و سورس‌کد را آخر شب‌ها و آخر هفته‌ها انجام دهید!

بهزاد مرادی
2-83

نود و هفت چیزی که هر برنامه‌نویسی باید بداند: مقایسه‌ای مابین مهندسین نرم‌افزار و دیگر مهندسان

بهزاد مرادی
2-84

نود و هفت چیزی که هر برنامه‌نویسی باید بداند: از نوشتن کدهای اضافی پرهیز کنید

بهزاد مرادی
2-85

نود و هفت چیزی که هر برنامه‌نویسی باید بداند: اهمیت برنامه‌نویسی دونفره در کدنویسی را هرگز نادیده نگیرید

بهزاد مرادی
2-86

نود و هفت چیزی که هر برنامه‌نویسی باید بداند: منفی در مفنی می‌شود مثبت!

بهزاد مرادی
2-87

نود و هفت چیزی که هر برنامه‌نویسی باید بداند: کدنویسی تمیز و اصولی یک باید است

بهزاد مرادی
2-88

نود و هفت چیزی که هر برنامه‌نویسی باید بداند: ابزارهای یونیکسی دوست دولوپرها هستند!

بهزاد مرادی
2-89

نود و هفت چیزی که هر برنامه‌نویسی باید بداند: استفادهٔ درست از الگوریتم‌ها و دیتا استراکچرها

بهزاد مرادی
2-90

نود و هفت چیزی که هر برنامه‌نویسی باید بداند: با لاگ‌گیری Verbose دچار دردسر خواهید شد!

بهزاد مرادی
2-91

نود و هفت چیزی که هر برنامه‌نویسی باید بداند: درک تفاوت مفاهیم DRY و WET در کدنویسی بهینه

بهزاد مرادی
2-92

نود و هفت چیزی که هر برنامه‌نویسی باید بداند: تعامل مابین دولوپرها و تسترها

بهزاد مرادی
2-93

نود و هفت چیزی که هر برنامه‌نویسی باید بداند: طوری کد بزنید که گویی قرار است تا آخر عمر سورس‌کدتان را ساپورت کنید!

بهزاد مرادی
2-94

نود و هفت چیزی که هر برنامه‌نویسی باید بداند: تا حد ممکن فانکشن‌های کوچک بنویسید

بهزاد مرادی
2-95

نود و هفت چیزی که هر برنامه‌نویسی باید بداند: برای دولوپرها تست بنویسید نه برای ماشین‌ها!

بهزاد مرادی
2-96

نود و هفت چیزی که هر برنامه‌نویسی باید بداند: مراقب سورس‌کد باشید!

بهزاد مرادی
2-97

نود و هفت چیزی که هر برنامه‌نویسی باید بداند‍: خیلی به حرف‌های مشتریان اعتماد نکنید!

بهزاد مرادی