سرفصل‌های آموزشی
وب چگونه کار می‌کند؟
درآمدی بر DNS Server و Nat Server

درآمدی بر DNS Server و Nat Server

پس از اینکه مرورگر ریکوئست ما را به شکل قابل‌فهمی برای سرور تبدیل کرد، پورت را از سیستم‌عامل گرفته و به همراه آی‌پی سیستم شما برای سرور ارسال می‌کند و بعد از اینکه این ریکوئست از مرورگر جدا شد، اولین مسأله‌ای که باید روشن شود تبدیل Host Name به IP می‌باشد که توسط DNS Server انجام می‌شود که بعد از مشخص شدن آی‌پی سرور، ریکوئست شما به یک GateWay ارسال می‌شود و توسط دیوایس‌های شبکه مثل مودم، سوئیچ، روتر و ... به سمت سرور ارسال می‌شود (جهت آشنایی بیشتر با مفهوم IP، به مقالهٔ IP چیست؟ مراجعه نمایید.)

خارج از مباحث روتینگ و سوئیچینگ که در این مقال نمی‌گنجند، مهم‌ترین اتفاقی که در این حین رخ می‌دهد تبدیل آی‌پی Private به Public و عوض کردن پورتی که از سیستم‌عامل گرفتید به پورت دیگری می‌باشد که Nat Server تشخیص می‌دهد. برای آنکه بتوان پاسخی به درخواست مرورگر شما داد، ریکوئست باید یک آی‌پی منحصربه‌فرد داشته باشد.

از آنجایی که آی‌پی‌های منحصربه‌فرد در سطح جهان محدود می‌باشند و امکان اختصاص آی‌پی یکتا به هر کلاینت عملاً امکان‌پذیر نیست، برای حل این مشکل آی‌پی‌های Private که فقط در محدودۀ لوکال شما معتبر می‌باشند در یک سروری که معمولاً در ISP شما قرار دارد به یک آی‌پی یکتای قابل‌ردگیری در اینترنت توسط Nat Server تبدیل می‌شود و برای اینکه ریکوئست‌های کلاینت‌های مختلف برای گرفتن ریسپانس اشتباه نشوند، به ازای هر پورت و آی‌پی Private یک پورت جدید در Nat Server (هر پورتی که خالی باشد) به آن اختصاص داده می‌شود.

چنین پروسه‌ای در جدولی به اسم Nat Table نگهداری می‌شود تا در هنگام گرفتن ریسپانس از سرور، هر ریکوئست به آی‌پی و پورت درستی ارجاع داده شود و از همین روی سرور وب‌سایت مد نظر شما در واقع Nat Server را به عنوان ریکوئست‌دهندهٔ اصلی می‌شناسد و آی‌پی و پورتی که Nat Server به آن ارجاع می‌دهد را در نهایت به عنوان مبدأ ریکوئست در نظر می‌گیرد و نتیجهٔ نهایی را به سمت آن ارسال می‌کند.