سیستم‌های رنگی در طراحی UI

سیستم‌های رنگی در طراحی UI

رنگ، دو ماهیت متفاوت دارد: رنگ‌های قابل ملاحظه که روی سطح اجسام دیده می‌شوند و رنگ‌هایی که توسط نور تولید می‌شوند. این دو نوع رنگ، به عنوان سیستم رنگ افزایشی (RGB) و کاهشی (CMYK) شناخته می‌شوند. سیستم رنگ سوم که سیستم HEX نام دارد، مربوط به رنگ‌های دیجیتال است.

بیایید نگاهی دقیق‌تر به معنای آنها بی‌اندازیم:

سیستم رنگ افزایشی(RGB)

RGB مخفف قرمز (Red)، سبز (Green) و آبی (Blue) است و بر اساس مدل رنگ افزایشی امواج نور است که می‌گوید هر چه رنگ بیشتری اضافه کنید، رنگ به سفید نزدیک‌تر می‌شود. RGB در درجه‌ی اول در صفحه‌ی نمایش دیجیتال استفاده می‌شود.

سیستم رنگ کاهشی(CMYK)

CMYK مخفف فیروزه‌ای (Cyan)، سرخابی (Magenta)، زرد (Yellow) و سیاه (Black) است و معمولا در چاپ فیزیکی استفاده می‌شود. CMYK رنگ‌ها را با کاهش نور بدست می‌آورد.

سیستم رنگ HEX

سیستم رنگ HEX مبتنی بر یک سیستم 16 رقمی است که از 0 تا 9 می‌رود و به دنبال آن، حروف a تا f قرار می‌گیرد که 0 کم‌ترین مقدار ممکن و f بالاترین مقدار است. این ارقام برای تولید یک ترکیب "سه‌رقمی HEX" یا شش رقمی از اعداد و حروف استفاده می‌شود که رنگی به نام "کد HEX" را نشان می‌دهد. هر جفت اعداد در یک کد HEX نشان‌دهنده‌ی اجزای قرمز، سبز و آبی هر رنگ است. در طراحی وب، هر رنگ دیجیتال دارای یک کد HEX است. می‌توانید کد HEX یک رنگ انتخاب شده را در تصویر زیر ببینید.