شروع کار با Adobe XD

شروع کار با Adobe XD

اکنون که متوجه شدیم طراحی UI چیست، بیایید نگاهی به آنچه که در قسمت‌های پیش‌رو خواهیم آموخت، بی‌اندازیم:

در طول این دوره‌ی کوتاه، شما از بخش‌های اساسی طراحی رابط کاربری(وایرفریم‌ها، آیکون‌ها و دکمه‌ها، رنگ، تایپوگرافی و سلسله‌مراتب) برای ایجاد اولین صفحه‌ی ورود(Login) به اپلیکیشن‌تان، از ابتدا با استفاده از ابزار استاندارد صنعتی، Adobe XD استفاده خواهید کرد.

در ادامه‌ی این آموزش به نحوه‌ی طراحی هر دو اپلیکیشن زیر، به عنوان یک دستورالعمل خواهیم پرداخت. شما می‌توانید انتخاب کنید که کدام یک از آن‌ها را می‌خواهید طراحی کنید:

شما اجازه‌ی افزودن خلاقیت‌های خودتان را به هر نسخه‌ای که انتخاب کنید، خواهید داشت. فارغ از اینکه کدام نسخه را انتخاب می‌کنید، مراحل یکسانی را در هر یک طی خواهید کرد.

هر بخش از این آموزش، شما را با عناصر جدیدی در طراحی آشنا خواهد کرد و در پایان، درکی قوی از روش‌ها و فرایندهای مربوط به ایجاد صفحه‌ی ورود یک اپلیکیشن خواهید داشت.

اما در این بخش می‌خواهیم به نحوه‌ی شروع کردن یک پروژه‌ی جدید در Adobe XD پرداخته و با محیط آن، آشنایی اولیه‌ای پیدا کنیم:

شروع کار با Adobe XD

ابتدا، بیایید Adobe XD را دانلود و نصب کنیم. برای اهداف این دوره، استفاده از نسخه‌ی رایگان Adobe XD نیز کفایت می‌کند. پس از نصب، نرم‌افزار را برای مشاهده‌ی صفحه‌ی اصلی باز کنید.

برای شروع، مجموعه‌ای از آرت‌بوردها (Artboard) در سایزهای iOS ،iPad و Android و صفحه‌های وب به شما ارائه می‌شود. همچنین می‌توانید یک آرت‌بورد با سایز و اندازه‌ی دلخواه خود ایجاد کنید. برای این دوره، ما از آرت‌بوردی که برای iPhone X/XS/11 Pro با ابعاد 812*375 پیکسل تعریف شده است، استفاده خواهیم کرد.

انتخاب یک آرت‌بورد در Adobe XD

پس از اینکه آرت‌بورد صحیح را انتخاب کردید، به حالت طراحی (Design Mode) XD منتقل خواهید شد. جایی‌که می‌توانید هر چیزی را که برای ایجاد یک صفحه‌ی نرم‌افزار نیاز دارید، ببینید. تصویر زیر، آرت‌بورد را در وسط صفحه، نوارابزار (Toolbar) را در چپ صفحه و نمایشگر تنظیمات(Properties Inspector) را در راست صفحه نشان می‌دهد.

نمایی از حالت طراحی در Adobe XD

آرت‌بورد خود را به عنوان یک بوم درنظر بگیرید که در آن، می‌توانید تمام عناصر رابط کاربری خود را اضافه کرده و به آن شکل دهید. پس از راه‌اندازی آرت‌بوردتان، می‌توانید شروع کنید.