چگونه در وردپرس، یک پوسته مناسب انتخاب کنیم؟

چگونه در وردپرس، یک پوسته مناسب انتخاب کنیم؟

زیبایی، سرعت، و کیفیت سایت شما، وابسته به پوسته‌ای است که انتخاب می‌کنید، بنا بر این انتخاب پوسته‌ی مناسب از اهمیت زیادی برخوردار است.

امروزه پوسته‌های وردپرسی زیادی وجود دارند که کدنویسی ضعیفی دارند، برای نصب نیاز به افزونه‌های غیرضروری دارند، و همچنین حجم زیادی دارند، که همه‌ی این‌ها باعث سنگین شدن و کند شدن سایت می‌شوند.

در زیر مواردی را آورده‌ایم که توجه به این‌ها می‌تواند در انتخاب قالب مناسب به شما کمک کند:

سادگی

بسیاری از پوسته‌ها با طرح‌های پر زرق و برق و امکانات زیاد تلاش می‌کنند تا توجه شما را به خود جلب کنند، اما اغلب ساده‌ترین پوسته‌ها، بهترین پوسته‌ها هستند – پوسته‌ای که کاری را که برای آن ساخته شده انجام می‌دهد، نه کمتر نه بیشتر.

این گونه‌ پوسته‌ها شاید طراحی ساده‌ای داشته باشند و در چشم کاربران سایتی چندان جذاب نباشند، اما با این وجود به کارکرد سایت شما لطمه‌ای وارد نمی‌کنند، کاربران می‌توانند به راحتی و با سرعت مناسب سایت را مشاهده و از آن استفاده کنند.

به‌روزرسانی‌ها

شاید تصور کنید که استفاده‌ی بلند مدت از پوسته‌ای که به خوبی کدنویسی شده و اشکالات جزئی دارد درست است، اما حقیقت این است که پوسته‌ای که دو یا سه سال از انتشار آن گذشته، قدیمی بوده و به احتمال زیاد دارای مشکلات امنیتی است.

هر سال به‌روزرسانی‌های زیادی برای زبان‌ها و تکنولوژی مختلف ارائه می‌شود، شیوه‌ی استاندارد کدنویسی تغییر می‌کند و خطاهای امنیتی برطرف می‌شود، بنا بر این باید پوسته‌ای را انتخاب کنید که به تازگی منتشر شده و به‌روزرسانی مداوم دارد. نیازی نیست که این به‌روزرسانی هفتگی یا ماهانه باشد، بلکه چند به‌روزرسانی در هر سال نیز کافی است. 

اندازه

مشکل پوسته‌هایی که امکانات زیادی را در اختیار شما قرار می‌دهند این است که سایت شما را حجیم و متورم کرده و سرعت لود صفحه را بسیار پایین می‌آورند، و البته این کندی حتی پیش از نصب افزونه‌ها و انجام شخصی‌سازی‌ها است!

پوسته‌های سبک همواره بهترین گزینه هستند. پوسته‌هایی با اندازه‌ی حدودا 200 تا 600 کیلوبایت بسیار کم حجم هستند، و پوسته‌هایی با حجم حدودا 2 تا 3 مگابایت در محدوده‌ی قابل قبول هستند. هر چیزی بیش از این اندازه نشان دهنده‌ی یک قالب متورم و حجیم است، که می‌تواند ناشی از کد نویسی بد یا امکانات زیاد باشد.

(برای تشخیص اندازه صفحه‌ی سایت، می‌توانید از سایت‌هایی همچون Pingdom و یا سایت‌های مشابه استفاده کنید، همچنین می‌توانید از Inspect مرورگر نیز استفاده کنید.)

ریسپانسیو

امروزه ریسپانسیو بودن سایت دیگر یک انتخاب نیست. در حال حاضر در حدود 90 درصد از کاربران اینترنت از مرورگر موبایل استفاده می‌کنند. ممکن است کاربر شما از هر گونه دستگاهی با هر اندازه‌ای استفاده کند، بنا بر این لازم که بررسی کنید آیا پوسته‌ی مورد نظر ریسپانسیو است یا نه.

راست‌ چین بودن و ترجمه

اگر از پوسته‌ی خارجی می‌خواهید استفاده کنید، حتما در توضیحات آن نگاه کنید که آیا راست‌چین یا RTL را پشتیبانی می‌کند یا نه. برای زبان فارسی شما به قالبی نیاز دارید که راست‌چین را پشتیبانی کند.

پوسته‌های خارجی که در سایت‌های ایرانی ارائه می‌شوند معمولا دارای ترجمه هستند، اما اگر از سایت‌های خارجی و منابع اصلی پوسته را تهیه می‌کنید، دقت کنید که باید آن را ترجمه نیز بکنید.

سازگاری با افزونه‌ها

کم پیش می‌آید که یک افزونه و پوسته با هم ناسازگار باشند، اما با این حال ناسازگاری وجود دارد. بهتر است پیش از تهیه‌ی پوسته توضیحات آن را مطالعه کنید تا مطمئن شوید هیچ کدام از افزونه‌های مورد نیاز شما با پوسته ناسازگاری‌ای نداشته باشد.

معمولا پوسته‌های خوب با افزونه‌های پرکاربرد و محبوب ناسازگاری‌ای ندارند، اما اگر از افزونه‌ی خاصی می‌خواهید استفاده کنید، نیاز است تا سازگاری آن را بررسی کنید. اگر ناسازگاری‌ای وجود داشته باشد در توضیحات خود افزونه نیز ممکن است گفته شده باشد.

نظرها و امتیازها

بررسی نظرها و امتیازها همواره ایده‌ی خوبی است. بررسی نظرها می‌تواند دید خوبی به شما از پوسته بدهد، به ویژه بررسی نظرهای منفی که اشکال‌های پوسته را بیان کرده‌اند، که این شاید شامل ناسازگاری با افزونه‌ها نیز باشد. به دنبال نظرهایی باشید که با دلیل و توضیح خوب، نظر خود را بیان کرده‌اند، نه صرفا جمله‌های کوتاهِ چند کلمه‌ای که به تعریف یا انتقاد از آن پرداخته‌اند.

از چه پوسته‌هایی دوری کنیم؟

اکنون که ملاک‌های تشخیص یک پوسته‌ی مناسب را مرور کردیم، بد نیست تا درباره‌ی مواردی که باعث می‌شود از یک پوسته دوری کنیم نیز صحبت کنیم. حتی پوسته‌های محبوبی همچون Avada و پرفروش‌ترین پوسته‌های سایت ThemeForest:

پوسته‌ای که تا خرخره پر شده است از امکانات مختلف، بعید است که پوسته‌ی مناسبی باشد. امکانات زیاد اغلب باعث تورم پوسته و در نتیجه ایجاد مشکل برای کاربران شما می‌شود. این امکانات زیاد و مختلف شاید بسیار وسوسه کننده و جذاب به نظر برسند، اما تنها روی کاغذ خوب هستند و در واقعیت این امکانات زیاد – که از بسیاری از آن‌ها استفاده نخواهید کرد - ، روی عملکرد سایت شما تاثیر منفی خواهند گذاشت.

همان گونه که پیش‌تر گفتیم یک پوسته‌ی سبک حجمی کمتر از 1 مگابایت دارد، و پوسته‌ای استاندارد حجمی فراتر از 2 تا 3 مگابایت ندارد. پوسته‌های حجیم می‌توانند حجمی به اندازه 8 مگابایت یا حتی بیشتر داشته باشند، آن قدر زیاد که هاست به شما اجازه آپلود مستقیم آن‌ها را ندهد!

شاید دیدن لیستی از امکانات پوسته در توضیحات آن که تمامی ندارد برای شما عادی شده باشد، اما آیا این یک مزیت است؟ آیا خریدن پوسته‌ای پر از امکانات، بهتر از خریدن یک پوسته‌ی ساده است؟

حقیقت این است که این لیست امکاناتِ بی‌انتها، با ده‌ها نوع قالب(چیدمان) و افزونه‌های فراوانِ همراه با پوسته، یک نشان از متورم بودن پوسته است و به احتمال زیاد باعث کندی سایت شما می‌شود.

این پوسته‌های به اصطلاح «چند منظوره» دارای ایرادهای متعددی هستند.

شما هرگز از صدها امکانِ کوچک و بزرگِ پوسته استفاده نخواهید کرد، اما این امکانات همچنان وجود دارند و پوسته‌ی شما را متورم می‌کنند. افزون بر این، امکانات بیشتر برابر است با احتمال بیشتر از وجود رخنه‌های امنیتی! به همین دلیل است که باید یک پوسته‌ی سبک انتخاب کنید و تنها افزونه‌هایی که نیاز دارید را نصب کنید!

پوسته‌هایی همچون Avada که دارای امکاناتی چون صفحه‌ساز، فرم‌ساز و ... هستند، باعث ایجاد مشکلی می‌شوند به نام «گیر کردن در پوسته(theme lock-in)». گیر کردن در پوسته هنگامی رخ می‌دهد که یک کاربر مجبور به استفاده از تنها یک پوسته ‌می‌شود، زیرا به دلیل از دست رفتن محتوایش نمی‌تواند پوسته را عوض کند(در حقیقت محتوایی که باید از پوسته جدا باشد، با پوسته گره خورده و تغییر پوسته باعث از بین رفتن محتوا می‌شود).

شاید به نظر خوب برسد که برای افزونه‌های مختلف نیاز به پرداخت هزینه‌ای نداشته باشید و پوسته به تنهایی نیازهای شما را برطرف کند، اما هنگامی که نیاز به تغییر پوسته پیدا کنید، متوجه خواهید شد که سایت شما بهم ریخته شده و چیدمان صفحه‌ها از بین می‌رود.

به همین دلیل است که باید از پوسته‌هایی که دارای custom post type و کد کوتاه(shortcode) هستند، یا وابستگی قابل توجهی به ابزارهایی همچون صفحه‌ساز یا فرم‌ساز دارند دوری کرده و به جای آن از افزونه‌ها استفاده کنید.

و در آخر، نمونه‌های آماده و از پیش ساخته‌ای که برخی از پوسته‌ها ارائه می‌دهند همواره گزینه‌ی خوبی نیستند. این نمونه‌های آماده معمولا حجم بالایی داشته و در صورتی که بخواهید در عرض 24 ساعت یک سایت راه اندازی کنید، بدون این که تصاویر و محتوای آن را عوض کنید، به کارتان می‌آید. البته پوسته‌ای که چندین نمونه قالب و چیدمان مختلف را ارائه می‌دهد می‌تواند برای آغاز ساخت پوسته، پایه‌ی خوبی باشد، اما صدها پوسته‌ی نمونه برای هر شرایطی، افراطی و غیر ضروری است!

مستندات Avada شامل نزدیک به 1000 مقاله  است! این برای ابزاری که باید هدفش ایجاد یک چارچوب برای طراحی پوسته‌ی سایت باشد، بسیار فراتر است.

بنابراین، اگر نیاز به ابزارهای مختلف دارید، خیلی بهتر است که از افزونه‌ها استفاده کنید، زیرا وابستگی به پوسته ایجاد نمی‌کنند و هر زمان که احساس کردید دیگر به آن‌ها نیاز ندارید، می‌توانید آن‌ها را غیر فعال کنید.

دوره در حال تکمیل است ... rocket