فهرست‌ها در وردپرس

فهرست‌ها در وردپرس

فهرست‌ها (Menus) مجموعه‌ای از پیوندها (link) هستند – به صفحه‌های دیگرِ سایت شما، و یا سایت‌های دیگر - که معمولا در نوار بالای سایت و همچنین در پابرگ سایت نمایش داده می‌شوند. در بخش فهرست‌های وردپرس، می‌توانید فهرست مورد نظر خود را ساخته، ویرایش کرده، در جایگاه‌هایی که پوسته تعیین کرده است قرار دهید. همانند ابزارک‌ها، جایگاه فهرست‌ها و شمار آن، وابسته به پوسته است.

می‌توانید پیوندی به هر بخش از سایت را در فهرست‌ها قرار دهید؛ مانند برگه‌ها، نوشته‌ها، دسته‌ها، و یا هر پیوند دلخواه دیگری را.

وجود این بخش وابسته به پوسته‌ی فعال سایت شما است. اگر از پوسته‌ی «دو هزار و بیست و دو (Twenty Twenty-Two)» یا پوسته‌های بلوکی استفاده می‌کنید (که در به‌روزرسانی تازه‌ی وردپرس معرفی شده است) این بخش وجود ندارد.

برای مشاهده‌ی فهرست‌ها، از منوی سمت راستِ پیشخوان وردپرس روی «نمایش» رفته، در زیر منوی آن «فهرست‌ها» را انتخاب نمایید:

ساخت فهرست

نخست به بخش فهرست‌ها بروید. در صورتی که پیشتر فهرستی ایجاد کرده باشید، در بالای صفحه باید گزینه‌ی «یک فهرست جدید ایجاد نمایید» را بزنید تا به صفحه‌ی ساخت فهرست بروید:

پس از زدن روی گزینه‌ی بالا یا در صورتی که تا کنون فهرستی ایجاد نکرده باشید، صفحه‌ی زیر برای شما نمایان می‌شود:

در کادر «ساختار فهرست» در سمت چپ، در فیلد «نام فهرست»، یک نام برای فهرست تازه‌ای که می‌خواهید ایجاد کنید انتخاب نمایید.

سپس در پایین آن، مکان نمایش فهرست را انتخاب نمایید. مکان نمایش همان جایگاهی است که فهرست نمایش داده می‌شود و این مکان‌ها توسط پوسته تعریف می‌شوند، بنا بر این پوسته‌های مختلف جایگاه‌های مختلف با نام‌های مختلف دارند.

گزینه‌ی «افزودن خودکار برگه» نیز به صورت خودکار هر برگه‌ی تازه‌ای را که ایجاد می‌کنید، به فهرست می‌افزاید.

سپس دکمه‌ی آبی رنگ «ایجاد فهرست» در پایین کادر را بزنید تا فهرست شما ایجاد شود. می‌توانید به هر تعداد که می‌خواهید فهرست بسازید، اما به هر جایگاه تنها یک فهرست می‌توانید اختصاص دهید. همچنین می‌توانید از فهرست‌ها در ابزارک‌ها نیز استفاده کنید.

پس از زدن «ایجاد فهرست»، کادر «افزودن گزینه‌های فهرست» در سمت راست که پیشتر غیرفعال بود، فعال شده و می‌توانید مواردی را که می‌خواهید به فهرست بیفزایید. برای نمونه، از تب «برگه‌ها» که به طور پیش‌فرض باز است، «برگه نمونه» را انتخاب کرده و با زدن دکمه‌ی «افزودن به فهرست» در زیر آن، آن را به فهرست می‌افزاییم.

از دیگر تب‌ها نیز می‌توانید مشابه بالا پیوندها را بیفزایید. همچنین از تب «پیوندهای دلخواه» نیز می‌توانید پیوند اختصاصی خود را به فهرست بیفزایید:

پس از انجام هر تغییری در فهرست، دکمه‌ی «ذخیره فهرست» را بزنید تا فهرست ذخیره شود. برای پاک کردن فهرست نیز گزینه‌ی قرمز رنگِ «پاک کردن فهرست» را در پایین کادر سمت چپ بزنید.

در بخش «گزینه‌های صفحه» در بالای صفحه، می‌توانید بخش‌های نمایان در کادر سمت راست و تنظیماتِ نمایان در ویرایش هر گزینه در فهرست را ویرایش کنید.

مدیریت فهرست‌ها

در صورتی که بیش از یک فهرست ایجاد کرده باشید، برای انتخاب فهرست، از بخش بالای صفحه، فهرست مورد نظر را انتخاب نموده، روی «گزینش» بزنید:

مواردی که به فهرست‌تان افزودید در کادر سمت چپ نمایش داده می‌شوند. می‌توانید با کشیدن و رها کردن، آن‌ها را مرتب کنید.در صورتی که می‌خواهید یک زیرمجموعه یا همان زیرمنو ایجاد کنید نیز می‌توانید با کشیدن و رها کردن یکی از گزینه‌های فهرست در زیر دیگری کمی مایل به چپ، آن را زیر مجموعه‌ی دیگری کنید.

در تصویر زیر می‌توانید زیرمجموعه‌های ساخته شده را در صفحه‌ی سایت مشاهده نمایید:

برای ویرایش هر کدام از گزینه‌های فهرست نیز، فِلش رو به پایین در سمت چپ آن را بزنید تا بخش ویرایش آن نمایان شود:

مدیریت جایگاه‌ها

از تب مدیریت جایگاه‌ها، می‌توانید جایگاه فهرست‌ها را ویرایش کنید:

دوره در حال تکمیل است ... rocket