دسته‌ها در وردپرس

دسته‌ها در وردپرس

در وردپرس هر نوشته یا پست باید در یک دسته قرار گیرد، به همین دلیل وردپرس به طور خودکار یک دسته‌ی پیش‌فرض به نام «دسته‌بندی نشده» ایجاد می‌کند که نوشته‌های شما را در آن قرار دهد. در این بخش شیوه‌ی ساخت، ویرایش، پاک کردن، و انتخاب دسته‌ی نوشته را توضیح می‌دهیم.

نخست از منوی وردپرس، روی «نوشته‌ها» رفته، در زیر منوی آن «دسته‌ها» را انتخاب نمایید.

بخش دسته‌ها همانند تصویر زیر برای شما نمایان می‌شود.

در سمت چپ فهرست دسته‌های ایجاد شده و در سمت راست فرم ساخت یک دسته‌ی جدید را مشاهده می‌کنید.

افزودن دسته

برای افزودن دسته‌ی جدید، باید فیلدهای فرم سمت راست را که در تصویر بالا مشاهده می‌کنید پر کرده، سپس «افزودن دسته تازه» را در پایین فرم بزنید. 

توضیح فیلدها

نام: نام دسته را مشخص می‌کند.

نامک: به طور کلی نامک یا slug نامی است که در URL پس از آدرس وبسایت به کار برده می‌شود تا بتوان محتوای آن چیز (نوشته، برگه، دسته، برچسب و..) را مشاهده کرد. برای نمونه اگر نامک یک نوشته «new-post» باشد، برای مشاهده‌ی آن نوشته آدرس زیر را در مرورگر وارد می‌کنید:

https://sokanacademy.com/new-post

نامک دسته برای مشاهده‌ی همه‌ی پست‌هایی که در آن دسته قرار دارند به کار برده می‌شود. برای مشاهده‌ی آن باید به شکل زیر نشانی را در مرورگر وارد کنید:

https://your-domain.com/category/{category_slug}

نکته: دقت کنید که ساختار نشانیِ قبل از نامک، مطابق با تنظیماتی است که در بخش «تنظیمات – پیوندهای یکتا» تعیین شده است و می‌توانید ساختار آن را به دلخواه تغییر دهید. برای نمونه می‌توانید پیش از نام نوشته تاریخ انتشار آن را نیز اضافه کنید، یا برای دسته‌ی نوشته، به جای واژه‌ی «category» واژه‌ی دیگری را جایگزین کنید.

دسته مادر: دسته‌ها می‌توانند زیر مجموعه‌ی یک دسته‌ی دیگر نیز باشند. از این قسمت می‌توانید تعیین کنید که دسته‌ی جدید زیر مجموعه‌ی چه دسته‌ای باشد.

توضیح: توضیحی برای دسته است. این قسمت اختیاری بوده و قالب‌های کمی از این فیلد استفاده می‌کنند.

ویرایش و پاک کردن دسته

نشانگر موس را روی یکی از دسته‌ها در فهرست سمت چپ ببرید. در زیر آن چند گزینه به شکل زیر نمایان می‌شود.

توجه: گزینه‌ی «پاک کردن» تنها زمانی نمایش داده می‌شود که بیش از یک دسته وجود داشته باشد، زیرا همان طور که گفته شد، در وردپرس حداقل یک دسته باید وجود داشته باشد تا نوشته در آن دسته قرار گیرد.

برای ویرایش و پاک کردن دسته، از گزینه‌هایی که در زیر آن به نمایش در می‌آید استفاده کنید. گزینه نمایش نیز نوشته‌هایی که در آن دسته قرار دارند را در سایت شما نشان می‌دهند.

دسته‌ی پیش‌فرض نوشته‌ها

برای تعیین دسته‌ی پیش‌فرضِ نوشته‌های تازه‌، وارد بخش «تنظیمات – نوشتن» شوید، نخستین گزینه «دستهٔ پیش‌فرض نوشته‌ها» است که دسته‌ی پیش‌فرض شما را مشخص می‌کند.

انتخاب و ساخت دسته در هنگام ساخت نوشته

در ویرایشگر وردپرس، از بخش تنظیماتِ سمت چپ، «دسته‌ها» را بزنید تا زیرمنوی آن نمایش داده شود. فهرست همه‌ی دسته‌هایی که تا کنون ساخته شده نمایش داده می‌شود و می‌توانید دسته‌های مورد نظر را انتخاب نمایید. همچنین یک نوشته می‌تواند در بیش از یک دسته قرار گیرد.

در زیرِ فهرستِ دسته‌ها، با زدن گزینه‌ی «افزودن دسته تازه» می‌توانید در همین قسمت و بدون رفتن به صفحه‌ی دسته‌ها، یک دسته‌ی جدید ایجاد کنید. پس از زدن «افزودن دسته تازه»، دو فیلدِ «نام دسته» و «دسته مادر» نمایان می‌شود که باید آن‌ها را وارد نمایید. نامک دسته به طور خودکار از روی نام دسته ساخته می‌شود و برای ویرایش آن باید به بخش دسته‌ها بروید، توضیحات دسته نیز به طور پیش‌فرض خالی می‌ماند. برای نمونه اگر نام دسته‌ی شما «خبرهای سکان آکادمی» باشد، نامک دسته «خبرهای_سکان_آکادمی» می‌شود.

 

 

 

 

 

 

دوره در حال تکمیل است ... rocket