آشنایی با ویرایشگر وردپرس

آشنایی با ویرایشگر وردپرس

تا پیش از وردپرس 5، «ویرایشگر کلاسیک»، ویرایشگر پیش‌فرض وردپرس بود که با TinyMCE ساخته شده بود. پس از وردپرس 5، ویرایشگر جدید بلوک (Block) یا گوتنبرگ (Gutenberg) تبدیل به ویرایشگر پیش‌فرض وردپرس شده است. در ویرایشگر بلوک، هر موجودیتی (تیتر، پاراگراف، تصویر و...) به صورت یک بلوک تعریف می‌شود و هویتی مستقل دارد. شما می‌توانید جایگاه این بلوک‌ها را با «کشیدن و رها کردن»(Drag & Drop) سازماندهی کنید و افزون بر این، هر بلوک تنظیمات جداگانه‌ی خود را نیز دارد. در نتیجه، برخلاف ویرایشگر کلاسیک که تنها امکانات یک ویرایشگر متن را داشت و برای افزودن بعضی از چیزها نیازمند نصب افزونه بودید، با ویرایشگر بلوک امکانات و شخصی‌سازی‌های بسیار بیشتری در اختیار دارید و می‌توانید به آسانی موجودیت‌های مختلف را به صفحه بیفزایید.

ویرایشگربلوک وردپرس
ویرایشگر کلاسیک

آشنایی با محیط ویرایشگر

ویرایشگر بلوک از دو بخش تشکیل شده است، بخش سمت چپ تنظیمات کل نوشته/برگه و همچنین تنظیمات هر بلوک را نمایش می‌دهد، با زدن دکمه‌ی سیاه رنگ تنظیماتِ بالای آن می‌توانید این بخش را بسته یا دوباره باز کنید.

بخش سمت راست نیز محتوایی که توسط بلوک‌ها تشکیل می‌دهید را نمایش می‌دهد.

در صورتی که ویرایشگر برای شما در حالت تمام صفحه باز شد، برای بازگشت به صفحه‌ی پست‌ها، آیکون وردپرس را در گوشه‌ی بالای صفحه بزنید.

 

 


برای تغییر حالت تمام صفحه نیز از سمت چپ بالای صفحه، سه نقطه را بزنید و تیک گزینه‌ی «حالت تمام صفحه» را بردارید.

بلوک‌ها چیستند؟

ویرایشگر وردپرس با استفاده از بلوک‌ها، محتوا را به مجموعه‌ای از المان‌های مستقل، با کاربردی آسان تبدیل می‌کند. بلوک‌ها در واقع کامپوننت‌هایی برای افزودن محتوا هستند. تاکنون بلوک‌های مختلفی ساخته شده است و در ورژن‌های بعدی نیز به شمار آن‌ها افزوده خواهد شد. هنگامی که یک بلوک را انتخاب می‌کند، تنظیمات اختصاصی آن نیز نمایان می‌شود، از جمله رنگ، عرض، و چینش.

لیست بلوک‌های ساخته شده، و بلوک‌هایی که در ورژن آینده افزوده خواهد شد را می‌توانید در وبسایت رسمی وردپرس مشاهده کنید.

افزودن بلوک

با استفاده از دکمه‌ی آبی رنگ افزودن (+) در نوار بالا، و یا دکمه‌ی سیاه رنگ افزودن (+) در زیر عنوان و یا بین بلوک‌ها، می‌توانید لیست بلوک‌ها را باز کرده و بلوک مورد نظرتان را به صفحه بیفزایید. بلوک‌هایی گوناگونی در اختیار شما قرار می‌گیرند که شامل بلوک‌های مربوط به چیدمان محتوا نیز می‌شوند؛ یعنی می‌توانید محتوای خود را در گروه‌ها و ستون‌های مختلف قرار داده و چیدمان آن‌ها را مدیریت کنید. همچنین وردپرس چندین نمونه از ترکیب بلوک‌های مختلف را در تب الگو برای شما فراهم کرده است که می‌توانید آن‌ها را به صفحه بیفزایید تا بیشتر با نحوه‌ی کار آن‌ها آشنا شوید.

تنظیمات بلوک

هر بلوک شامل سه بخش می‌شود: نوار ابزار بالای آن، تنظیمات بلوک در نوار سمت چپ، و محتوای بلوک. با توجه به نوع بلوک، نوار ابزار و تنظیمات آن تغییر می‌کنند. برای نمایش نوار ابزار و تنظیمات هر بلوک، نخست بلوک مورد نظر را انتخاب نمایید. سپس یک نوار ابزار در بالای همان بلوک نمایان می‌شود. همچنین دیگر تنظیمات مربوط به آن بلوک در نوار کناری ویرایشگر نمایان می‌شود.

تنظیمات موجود در نوار ابزار بالای بلوک، معمولا شامل گزینه‌های مربوط به چینش و همچنین تغییر نوع بلوک می‌شود. (شماره‌ی 1 در تصویر زیر)

در نوار کناری ویرایشگر نیز می‌توانید تنظیمات مربوط به بلوک، یا تنظیمات مربوط به کل نوشته/برگه را از بالای آن انتخاب نمایید. (شماره‌ی 2 در تصویر زیر)

حذف بلوک

برای حذف یک بلوک نخست آن را انتخاب نمایید، سپس در نوار ابزار بالای آن «سه نقطه» در سمت چپ را بزنید. در منوی باز شده آخرین گزینه حذف بلوک است.

فهرست بلوک‌ها

در نوار بالا صفحه، روی آیکون «سه خط افقی» بزنید تا فهرست بلوک‌هایی که ایجاد کرده‌اید، به صورت تو در تو نمایان شود. این فهرست، زمانی که تعداد بلوک‌های زیادی در صفحه دارید، کمک می‌کند تا چیدمان آن‌ها را راحت‌تر مشاهده کنید و به سادگی آن‌ها را انتخاب نمایید.

دوره در حال تکمیل است ... rocket