چرا سکان آکادمی؟
ورود به پیشخوان وردپرس و آشنایی با آن

ورود به پیشخوان وردپرس و آشنایی با آن

پیشخوان وردپرس

در این بخش می‌خواهیم با «پیشخوان» یا همان «پنل مدیریت» وردپرس آشنا شویم. پیشخوانِ (Dashboard) وردپرس، مرکز کنترل سایت شما است. ایجاد، ویرایش، حذف، و مدیریت محتوا توسط پیشخوان وردپرس انجام می‌شود، همچنین شامل بخش‌های مختلف دیگری می‌شود، از جمله انتخاب قالب سایت، مدیریت افزونه‌ها، و تنظیمات کلی سایت. در ادامه گام‌به‌گام بخش‌های مختلف پیشخوانِ ساده و قدرتمند وردپرس را برای شما توضیح می‌دهیم.

ورود به پیشخوان

پس نصب و راه‌اندازی وردپرس، با افزودن wp-admin/ به پایان نشانی سایتِ خود، به صفحه‌ی ورود هدایت می‌شوید.

به عنوان مثال:

 https://sokanacademy.com/wp-admin

و اگر از لوکال هاست استفاده می‌کنید:

http://localhost/sokan/wp-admin

(دقت کنید که sokan را با نام دامنه یا در واقع پوشه‌ای که وردپرس را در آن قرار دادید عوض کنید)

 

اطلاعاتی که هنگام نصب وردپرس ثبت کردید را وارد نمایید تا به پیشخوان هدایت شوید.

 

پیشخوان وردپرس

صفحه‌ی پیشخوان، نخستین صفحه‌ای است که پس از لاگین مشاهده می‌کنید. عناصر و ابزارهای مختلفی در این صفحه وجود دارند که آماری کلی از وضعیت سایت شما ارائه می‌دهند. در سمت راست منوی اصلی وردپرس قرار دارد که هر بخش را در ادامه توضیح می‌دهیم.

در آغاز کار ممکن است به همه‌ی عناصر صفحه‌ی پیشخوان نیاز نداشته باشید، پس می‌توانید به اختیار خود آن‌ها را حذف، جمع، یا با کشیدن توسط موس جابه‌جا کنید تا صفحه‌ی خانه را مرتب کنید. برای حذف هر کدام از کادرها، از بالا سمت چپ «تنظیمات صفحه» را بزنید و در پنجره‌ی باز شده، تیک هر کادری را که نمی‌خواهید بردارید تا حذف شود.

 

 

المان‌های صفحه‌ی خانه

خوش آمدید

کادر خوش آمدید، نخستین کادری است که فضای بالای صفحه را گرفته است. شامل دکمه‌ی آبی رنگ «شخصی‌سازی سایت شما» می‌شود که شما را به بخش شخصی‌سازی قالب  هدایت می‌کند، و در سمت چپ آن، در دو ستون، میان‌بُرها و لینک‌های مفیدی به بخش‌های مختلف قرار داده شده است.

وضعیت سلامت سایت

وردپرس وضعیت سایت شما را با فاکتورهای مختلفی می‌سنجد و گزارش کاملی از آن را در «صفحه‌ی سلامت سایت» ارائه می‌دهد، اما در این کادر به طور خلاصه وضعیت سایت را به شما نمایش می‌دهد.

در یک نگاه

این بخش تعداد کل نوشته‌ها، برگه‌ها، و دیدگاه‌های منشتر شده‌ی شما را نمایش می‌دهد و با زدن روی هر کدام از گزینه‌ها به بخش مربوط به آن هدایت می‌شوید. در پایینِ کادر نیز نام و نسخه‌ی قالبِ کنونی شما را نشان می‌دهد و اگر به‌روز‌رسانی‌ای برای آن ارائه شده باشد، اطلاع رسانی می‌کند.

فعالیت

این کادر، آخرین دیدگاه‌ها، پست‌ها و برگه‌های منشتر شده و نشده را نمایش می‌دهد. همچنین قابلیت پذیرفتن، نپذیرفتن، پاسخ، ویرایش، هدایت به اسپم، یا حذف یک دیدگاه را در همان بخش، بدون نیاز به وارد شدن به صفحه‌ی دیدگاه‌ها به شما می‌دهد. 

پیش‌نویس سریع

پیش‌نویس سریع یک ویرایشگر پست جمع و جور است برای زمانی که می‌خواهید یک پیش‌نویس سریع از پست خود ذخیره کنید تا در فرصتی دیگر آن را به عنوان یک پست نوشته و منتشر کنید. دقت کنید که این پیش‌نویس در سایت منتشر نمی‌شود.

اخبار و رویدادهای وردپرس

در این کادر آخرین اخبار و رویدادهای دنیای وردپرس را از وبلاگ رسمی وردپرس می‌توانید مشاهده کنید.

نوار افقی یا دسترسی سریع

در بالا نوار سیاه رنگِ دسترسی سریع قرار دارد. در سمت چپ آن، نام و تصویر کاربری که در پنل مدیریت لاگین کرده نوشته است و در زیرمنوی آن می‌توانید وارد بخش ویرایش پروفایل شده و یا از پنل مدیریت خارج شوید. و در سمت راست، لینکی به صفحه‌ی «درباره‌ی ما» از وردپرس، لینکی به صفحه‌ای اصلی سایت (صفحه‌ای که بازدیدکنندگان سایت مشاهده می‌کنند، نه پیشخوان)، لینکی به بخش دیدگاه‌ها - که در کنار آن تعداد دیدگاه‌های جدید نیز قرار دارد -، و در آخر میان‌بُرهایی به بخش‌های مختلف سایت را مشاهده می‌کنید.