نکته های عمومی پیش از نصب Elasticsearch

نکته های عمومی پیش از نصب Elasticsearch

Elasticsearch بر پایه‌ی Java توسعه داده شده است و در هر سرویس آن یک نسخه‎‌‌ی ضمیمه OpenJDK نیز وجود دارد که به طور پیش‌فرض Elasticsearch از آن استفاده می‌کند. در نتیجه پیش از استفاده نیاز به نصب جداگانه Java روی سیستم خود نخواهید داشت.

نکته: شما با نصب Elasticsearch روی سیستم خود، در واقع یک instance یا نمونه از آن را روی سیستم خود نصب کرده‌اید که نقش یک گره در خوشه را بازی خواهد کرد.

متاسفانه به دلیل آنکه در حال حاضر امکان دسترسی مستقیم از ip ایران به سرور دانلود elastic وجود ندارد، برای دریافت فایل‌ نصب از سرور elastic (چه به صورت مستقیم یا از طریق دستور‌های دریافت و نصب نرم افزار در توزیع‌های لینوکس)، می‌توانید از سرویس شکن برای دسترسی به این سایت استفاده کنید!

Elastic روش‌های متنوعی برای نصب در هر سیستم‌عامل و متناسب با معماری‌های رایج در سیستم‌عامل‌ها و همچنین نصب در محیط Docker ارائه داده است. 

به طور کلی برای لینوکس دو روش ارائه شده است:

  • نصب به روش سنتی از طریق فایل آرشیو .tar.gz که این روش محدودیت‌های خاص خود را دارد.
  • نصب از طریق پکیج‌های مخصوص برای خانواده‌های Debian و RPM که این روش به طور کلی مزیت بیشتری داشته و امکانات بهتری در اختیار ما می‌گذارد.

برای ویندوز نیز مشابه لینوکس دو روش وجود دارد. یعنی می‌توان به روش سنتی از راه فایل آرشیو zip. اقدام به نصب کرد یا از توزیع msi که جدیدتر است، استفاده کرد که البته تفاوتی در قابلیت‌ها نداشته و فقط مراحل نصب آنها کمی متفاوت است.

در ادامه با روش‌های نصب در هریک از سیستم‌عامل‌ها آشنا خواهیم شد. نیازی نیست تا تمامی روش‌ها را بررسی کنید بلکه می‌توانید متناسب با نوع سیستم‌عامل خود بخش مربوطه را مطالعه کنید.

نکته: در بخش آموزش نصب، نسخه‌ی 7.12.0 از Elasticsearch مورد استفاده قرار می‌گیرد. دقت شود در قسمت‌هایی که دستور های command line مورد استفاده قرار می‌گیرد، در صورت استفاده از شماره نسخه در نام فایل مربوطه، حتما شماره‌ی نسخه‌ی مدنظر خود را در دستور، جایگزین کنید!

توجه: روش‌های نصب روی ویندوز و نصب از طریق پکیج Debian به صورت ویدیویی نیز تهیه شده است تا در صورت نیاز برای یادگیری راحت‌تر، از آنها استفاده نمایید.

دوره در دست تالیف است ... rocket
نظرات
اگر login نکردی برامون ایمیلت رو بنویس: