سرفصل‌های آموزشی
آموزش کاربردی گیت برای برنامه نویسان
کاربرد گیت برای سازمان شما 2

کاربرد گیت برای سازمان شما 2

در قسمت قبل با فواید استفاده از گیت برای توسعه‌دهندگان و بازاریابی آشنا شدید و در این قسمت می‌خواهیم مزایای گیت برای مدیریت محصول، طراحان، پشتیبانی مشتری، منابع انسانی و مدیر مالی را بیان کنیم.

Git برای مدیریت محصول


مزایای Git برای مدیریت محصول تقریبا مشابه بازاریابی است. انتشار مکرر، به معنی بازخورد بیشتر مشتری و به‌روزرسانی سریع تر در واکنش به آن بازخورد است. به جای این که منتظر نسخه بعدی در 8 هفته دیگر باشید، می‌توانید به همان سرعتی که توسعه‌دهندگان شما می‌توانند کد را بنویسند، یک راه حل برای مشتریان ارائه دهید.


همچنین گردش کار شاخه Feature، انعطاف پذیری را هنگام تغییر اولویت ها فراهم می‌کند. به عنوان مثال، اگر در نیمه چرخه Release هستید و می خواهید به جای یک ویژگی مهم دیگر، ویژگی ای را به تعویق بیاندازید، مشکلی نیست. این ویژگی اولیه می‌تواند در شاخه خود وجود داشته باشد تا زمانی که تیم مهندسی، وقت داشته باشند به آن بازگردند. 
همین عملکرد موارد مشابه مانند مدیریت پروژه‌های ابداعی، تست های Beta و نمونه های اولیه سریع را، به عنوان پایگاه کد مستقل آسان می‌کند.

Git برای طراحان


شاخه های Feature، خود را به نمونه اولیه سریع، قرض می‌دهند. خواه طراحان UX / UI شما بخواهند جریان کاربری کاملا جدیدی را پیاده سازی کنند یا به سادگی، برخی از آیکون ها را جایگزین کنند، بررسی یک شاخه جدید به آن‌ها یک محیط جعبه شنی (sandboxed) را برای بازی می‌دهد. این به طراحان اجازه می‌دهد تا ببینند که تغییرات آن‌ها در یک نسخه کاری واقعی از محصول، بدون خطر شکستن عملکرد موجود، چگونه به نظر می‌رسد.

کپسوله سازی تغییرات رابط کاربری مانند این، ارائه به‌روزرسانی ها به سایر سهامداران را آسان می‌کند. به عنوان مثال، اگر مدیر مهندسی بخواهد ببیند تیم طراحی روی چه چیزی کار کرده‌اند، تنها کاری که باید انجام دهند این است که به مدیر بگویند شاخه مربوطه را بررسی کند. 
درخواست های Pull این مرحله را یک گام جلوتر می برد و محلی رسمی برای طرفین علاقه مند به بحث در مورد رابط کاربری جدید را فراهم می‌کند. طراحان می‌توانند هرگونه تغییر لازم را انجام دهند، و Commit های حاصل در درخواست Pull نشان داده می‌شود. در حقیقت از همه دعوت می‌شود تا در روند تکرار شرکت کنند. 
شاید بهترین قسمت نمونه‌سازی اولیه با شاخه ها این باشد که Merge تغییرات در محصول، به آسانی دور ریختن آن‌ها ست. هیچ فشاری برای انجام هر یک از این کار ها وجود ندارد. این طراحان و توسعه‌دهندگان رابط کاربری را به تجربه کردن تشویق می‌کند تا مطمئن شوند که بهترین ایده ها را به مشتری منتقل می‌کنند.

Git برای پشتیبانی از مشتری


پشتیبانی از مشتری و موفقیت او اغلب برداشت متفاوتی نسبت به مدیران محصول در به‌روزرسانی دارد. وقتی مشتری آن‌ها را صدا می‌کند، معمولا دچار نوعی مشکل می‌شوند. اگر این مشکل به وسیله نرم‌افزار شرکت شما ایجاد شده است، باید در اسرع وقت رفع اشکال انجام شود. 
چرخه توسعه کارآمد Git، از به تعویق انداختن رفع اشکال تا Release یکپارچه بعدی جلوگیری می‌کند. یک توسعه‌دهنده می‌تواند مشکل را Patch (رفع مشکل نرم‌افزار) کرده و آن را به طور مستقیم روی محصول Push کند. رفع سریع تر به معنای خوشحال بودن مشتری و Ticket های پشتیبانی تکراری کمتر است. تیم پشتیبانی از مشتری می‌تواند به جای گیرکردن و گفتن جمله "متاسفیم، ما به این موضوع رسیدگی می‌کنیم"، می‌تواند پاسخ دهد که "ما قبلا آن را برطرف کردیم!"

Git برای منابع انسانی

تا حدی، گردش کار توسعه نرم‌افزار شما تعیین می‌کند که چه کسی را استخدام کنید. این همیشه به استخدام مهندسانی کمک می‌کند که با فن آوری ها و گردش کار شما آشنا هستند، اما استفاده از Git مزایای دیگری را نیز به همراه دارد. 
کارمندان به سمت شرکت‌هایی که فرصت های رشد شغلی را فراهم می‌کنند، جلب می‌شوند و این یکی از مزیت های هر برنامه‌نویس است که درک می‌کند چگونه Git را در هر دو سازمان بزرگ و کوچک استفاده کند. با انتخاب Git به عنوان سیستم کنترل نسخه خود، تصمیم به جذب توسعه‌دهندگان آینده نگر دارید.

Git برای مدیر مالی


Git همه چیزهایی که برای کارایی یک شرکت نیاز دارید را به شما می‌دهد. برای توسعه‌دهندگان ، همه چیزهای اضافه را حذف می‌کند: از زمانی که صرف Commit ها از طریق اتصال به شبکه می‌شود تا ساعت کاری مورد نیاز برای Merge تغییرات در سیستم کنترل نسخه متمرکز. حتی با ایجاد یک محیط امن برای کار، از مهارت توسعه‌دهندگان تازه‌کار بهره بهتری می برد. همه این موارد در بخش اصلی مهندسی شما تأثیر می‌گذارد.

 

اما، فراموش نکنید که Git موجب افزایش بازدهی در خارج از تیم توسعه نیز می‌شود: 
• از هدر رفتن انرژی به عنوان تضمین در بازاریابی، برای ویژگی‌هایی که محبوب نیستند جلوگیری می‌کنند. 
• به طراحان اجازه می‌دهند رابط های جدید را با کمی سربار بر روی محصول واقعی تست کنند. 
• به شما اجازه می‌دهند، به سرعت در برابر شکایت های مشتری واکنش نشان دهید.

چابک بودن این است که بفهمیم چه چیزی به موقع و سریع کار می‌کند، بزرگ نمایی تلاش های موفقیت آمیز و از بین بردن تلاش هایی که نتیجه نمی‌دهند. Git با اطمینان از این که هر بخش کار خود را با کارآیی بیشتری انجام می‌دهد، به عنوان یک تقویت کننده (multiplier) برای تمام فعالیت های تجاری شما عمل می‌کند.