معرفی اجزای مختلف داکر

معرفی اجزای مختلف داکر

معرفی اجزای مختلف داکر

وقتی شما از داکر استفاده می‌‌کنید درواقع image ها ، کانتینرها، شبکه‌‌ها، حافظه‌‌ها (Volumes) ، پلاگین‌‌ها و دیگر اجزای داکر را می‌‌سازید یا از آنها استفاده می‌‌کنید.
در ادامه بعضی از این اجزا به صورت خلاصه توضیح داده می‌‌شود.

Image ها

یک Image الگوی غیر قابل تغییری است که دستور العمل‌‌هایی برای ساخت یک کانتینر داکر دارد. به طور عمومی، یک image براساس یک image دیگر به همراه برخی سفارشی‌‌ سازی‌‌های اضافه است. برای مثال، شما می‌‌توانید image ای بر اساس ubuntu بسازید سپس وب سرور Apache و برنامه‌‌ی خود را روی آن نصب کنید و همچنین تنظیماتی که برای راه اندازی برنامه‌‌تان به آنها نیاز دارید را روی آن انجام دهید.
شما ممکن است image های خود را ایجاد کنید یا از image های دیگران که در یک رجیستری به اشتراک گذاشته شده‌‌اند استفاده کنید. برای آنکه خودتان بتوانید یک image بسازید باید یک Dockerfile ساخته و در آن، با قواعدی ساده، قدم‌‌هایی که برای ساخت و اجرای image نیاز است را معرفی کنید.
هر دستور العمل داخل Dockerfile یک لایه در image اضافه می‌‌کند. وقتی که شما Dockerfile را تغییر می‌‌دهید و مجدد image را می‌‌سازید فقط لایه‌‌هایی که در Dockerfile تغییر کرده‌‌اند، دوباره ساخته می‌‌شوند. این یکی از دلایلی است که باعث می‌‌شود Image ها در مقایسه با دیگر تکنولوژی های مجازی‌‌سازی سبک تر، کوچک تر و سریع تر باشند.

کانتینر ها

کانتینر یک نمونه‌‌ی قابل اجرا از image است. شما با استفاده از API داکر  یا CLI آن می‌‌توانید کانتینر ها را ایجاد (Create)، راه اندازی (Start)، متوقف (Stop) ،  جابجا (Move) یا حذف (Delete) کنید.
برای اینکه برنامه نویسان درک بهتری  از رابطه ی بین Image ها و Container ها داشته باشند. می‌‌توانید Image ها را کلاس‌‌هایی در نظر بگیرید که در ساختار برنامه نویسی OOP تعریف می‌‌کنید و Container ها را همان Instance ها  یا نمونه های ایجاد شده از روی کلاس‌‌ها بدانید.
می‌‌توانید یک کانتینر را به یک یا چند شبکه متصل کنید، حافظه (Storage) ای را به آن اضافه کنید یا براساس وضعیت فعلی آن، Image ای را از روی آن بسازید.
به صورت پیش فرض ، یک کانتینر به خوبی از کانتینرهای دیگر و ماشین میزبانش جدا (ایزوله) شده است. البته شما می‌‌توانید چگونگی و حدود جدا شدن یک کانتینر از کانتینرهای دیگر، ماشین میزبانش و سیستم‌‌های زیر مجموعه‌‌ی آن را ، یا شبکه ای که به آن متصل است یا حافظه ای که به آن الصاق شده است را مدیریت کنید.
یک کانتینر با image ای که از آن ساخته شده است و گزینه های تنظیماتی که در هنگام ایجاد یا شروع به کار آن برایش تعریف کرده اید معرفی می‌‌شود. وقتی یک کانتینر حذف می‌‌شود، هر تغییری که در آن اتفاق افتاده باشد ولی در حافظه ی دائمی آن ذخیره نشده باشد از بین می‌‌رود.

دوره در حال تکمیل است ... rocket