سرفصل‌های آموزشی
آموزش برنامه نویسی
نکاتی که در ارتباط با انتخاب API ها می بایست مد نظر قرار دهیم

نکاتی که در ارتباط با انتخاب API ها می بایست مد نظر قرار دهیم

آنچه در این آموزش قرار است مورد بررسی قرار دهیم، نکاتی است که در حین انتخاب APIها می بایست مد نظر قرار داد. همواره می بایست در انتخاب APIها موارد زیر را مد نظر قرار دهیم:

در دسترس بودن داده های مورد نیاز

API سرویسی که قصد استفاده از آن را داریم می بایست منطبق بر نیازهای ما باشد و همان اطلاعاتی که نیاز داریم را در اختیار ما قرار دهد که در غیر این صورت، استفاده از API کار بیهوده‌ای خواهد بود چرا که ما به هدف خود نرسیده ایم.

معتبر بودن سرویس

می بایست Uptime (آپ تایم یا زمان در دسترس بودن) سرویس یا سایت بسیار بالا باشد. به عبارت دیگر، سرویس مد نظر می بایست تحت هر شرایطی آپدیت باشد تا بتواند از طریق API اش، اطلاعات لحظه‌ای را در اختیار سرویس شما قرار دهد.

مستندات

پیش از استفاده از API، به مستندات آن رجوع کرده و آن‌ها را مطالعه کنید تا مطمئن شوید که همه چیز به وضوح توضیح داده است چرا که برای استفاده از API، پیش از هر چیز می بایست نحوه ی کار با آن را فرا بگیرید. پس سهولت استفاده از API به منزله ی عاملی تعیین کننده است.

پشتیبانی

گاهی اوقات همه چیز طبق روال پیش نرفته و شرایط غیر منتظره ای ایجاد می‌گردد که حتی مستندات قوی آن API هم پاسخگوی شما نخواهند بود که در چنین شرایطی پشتیبانی شرکت تولید کننده ی آن API تنها روزنه ی امید توسعه دهندگان خواهد بود.

هزینه

بسیاری از API ها به رایگان در دسترس توسعه دهندگان قرار می‌گیرند اما این رایگان بودن تا جایی ادامه می‌یابد که پس از آن، توسعه دهنده می بایست هزینه کند. پیش از استفاده از یک API، پلن های آن را به دقت مورد مطالعه قرار دهید چرا که ممکن است اقدام به استفاده از یک API کنید و تا زمانی که شما کار زیادی با آن API ندارید همه چیز رایگان است اما به محض این که سرویس شما مخاطبین خاص خود را پیدا می‌کند و در نتیجه نیاز شما به آن API بیشتر می گردد، شرکت مذکور از ارائه خدمات بیشتر به صورت رایگان به شما سر باز زده و شما را ملزم به پرداخت هزینه می کند!