۱۷ سالمه، برنامه نویس هستم و گیج شدم موندم چی کار کنم؟

سلام اول یه شرحی از خودم می گم. من الان(۱۳۹۷) ۱۷ سال و یک روزمه. ۳ سال پیش اسکرچ آشنا شردم و باهاش یه بازی ساده ساختم.(فکر کنم یکی دو هفته طول کشید) بعد از طریق یکی از همکلاسی هام با گیم میکر آشنا شدم.(اون موقع انترنت نداشتم.) تا تابستان سال بعدش(فکر کنم ۲و ۳ ماه شد) که به اینترنت هم وصل شده بودم بصورت عجیبی گیم میکر رو از دست دادم.(۳ نسخه گیم میکر داشتم همشو پاک کردم!(حواس پرتی!)) سرتونو درد نیارم. رفتم یه وبلاگ زدم و از طریق اون با html و css و در حد ساختار نوشتاری با جاوااسکریپت تا آخرای تابستون آشنا شدم. دوست داشتم برم سمت کامپیوتر ولی با حرفای مدیر و معاون مدرسه و بی توجهی خودم به انتخواب رشته رفتم تجربی. تجربیم که رفتم فقط تو فکر کامپیوتر بودم، با html و css بیشتر کار کردم و یادگیری پایتون رو شروع کردم. بعد مدتی اتفاقی از طریق یک فیلم آموزشی html با سیستم عاملی به نام گنولینوکس وقضیه کپی رایت آشنا شدم. تصمیم گرفتم که ویندوز پاک کنم و لینوکس نصب کنم که ۶ ساعت هم نشد.(البته هاردم فرمت شد!) چند ماهی سرگرم نصب توزیع های مختلف گنولینوکس بودم. تا رسیدم به امروز من با کتابخانه های ساخت رابط گرافکی کاربری مثل tkinter, pyqt5, pygobject, kivy کارکردم البته تو هیچ کدوم از یه حدی بالاتر نرفتم، با فریم ورک جنگو هم کار کردم تو این یکی کمی بیشتر جلو رفتم. تو مسیر یادگیری زیاد پیش اومده یکی ول کنم ۲ ماه بعد برم سراغش، بنظر خودم یکی از دلایلش اینه که انگلیسیم ضعیفه. پروزه های زیادی هم شروع کردمو ولش کردم. خودم دوست دارم یک پروژه راه بیندازم یا عضو بشم و طبق پروژه شروع کنم به یادگیری.راستش گیج شدم یه سال دیگه کنکور دارم(خیلی به فکر استخدام نیستم) درسم که هیچ، فرصتمم برای تغییر رشته از دست دادم. موندم چه کارکنم. میشه راهنمایم کنید.
پاسخ ها

sokanacademy forum
کاربر سکان آکادمی 6 سال پیش
سلام من نفهمیدم دقیقا مشکل شما الان چی هست؟ ولی اگر میخواید حرفه ای برنامه نویسی و دنبال کنید و در آینده از این راه کسب در آمد کنید باید روی یک پلتفرم ابتدا تمرکز کنید. مشخص کنید میخواید برای پلتفرم سایت, موبایل, سیستم,بازی سازی و.. برنامه نویسی کنید سپس برید و تکنولوژی هایی که در اون پلتفرم سرشناس هستند و پیدا کنید(زبان برنامه نویسی,فریموورک و..) برای مثال میخواید بک اند کار بشید میتونید از همین پایتون و جنگو که آشنا هستید شروع کنید یا هر مسیر دیگه. این شاخه اون شاخه نپرید ثبات داشته باشید یه تکنولوژی و یاد بگیر کامل باهاش چندتا پروژه انجام بده صفر تا صد بعد علاقه داشتی برو سراغ زبان بعدی یا پلتفرم بعدی.
sokanacademy forum
راستش نفهمیدم دقیقا سوالتون چیه ، درباره تغییر رشته من خودم تو دانشگاه یک سال و نیم اقتصاد خوندم ، بعدش دیدم واقعا حالم داره از این رشته به هم میخوره و هرروز عشق و علاقم به سمت IT بیشتر میشه و تنفرم نسبت به اقتصاد بیشتر، و نهایتش بعد از 3 ترم هزینه زمانی و مالی و .... ، تغییر رشته دادم به نرم افزار و اصلا هم پشیمان نشدم ، تنها پشیمانیم این بود که کاش از اول تو دانشگاه به جای اقتصاد میرفتم کامپیوتر تا نزدیک 2 سال عمرم بیخودی هدر نره ، اگر میخواهید تو دنیای IT در آینده فعالیت کنید آینده رو بررسی کنید و ببینید چه پلتفرمهایی آینده درخشانی دارن و اون زمینه رو حسابی تا عمق یاد بگیرید ، البته پیدا کردن علاقه اصلی توی کامپیوتر به نظرم کمی طول میکشه ، چون زمینه ها زیاد هستش خیلی از افراد هر کدوم رو کمی تست میکنن تا دقیقا بدونن به کدوم گرایش علاقه بیشتری دارن ، از شبکه تا DBA وطراحی وب ... ، سن و سالتون خیلی پایین هستش و از الان خوب ادامه بدید آینده خوبی میتونید داشته باشید .
sokanacademy forum
سلام دوست عزیز منم 17 سالمه که الان دارم میرم 18 کلاس 3 راهنمایی مثل خودت رفتم یه جایی که ربطی به کامپیوتر نداره تقریبا داستان زندگیمون یکی هست منم وبلاگ داشتم و این داستانا همه جارو انگشت کردم ولی به جایی نرسیده بودم رفتم مشاوره به گفت میخوای چیکار بکنی ؟ گفتم یه کار بزرگ گفت از یه جایی شروع میشه : برای خودت مبدا بزار گفتم چشم دوست دارم توی اندروید فعالیت بکنم گفت خوب بسم الله اندروید دنیایی داره واس خودش کجای اندروید گفتم فلان چیز مثلا خلاصه سرتو درد نیارم ببین هدف خودتو ریز و ریز و ریز تر بکن هرکدوم انجام دادی برو سراغ بعدی یادت باشه بع ترتیب باید بری در ضمن یادت باشه الان داری این کارو میکنی دیگه فکرت جای دیگه نباشه همین مسیری که داریو ادامه بده و برو وب میخوای بری گرافیک میخوای بری اندروید میخوای بری هرکجا میخوای بری اول از کف شروع بکن مقدماتی متوسط بعد پیشرفته با کله نرو توی یه چیز بزرگ من بچه روستام اگه برم توی تهران گیج میشم با ساختمونای خیلی بزرگ و افکار مختلف و... یه زبان برنامه نویسی یاد بگیر و توی گروه های تلگرامی باش و ازشون سوال بپرس که الان جاوا یاد گرفتم برای برنامه نویسی اندروید باید کجا برم ؟بهم گفتن برو اندروید استادیو گفتم چرا فلان چیز نرم گفتن به این دلیل به این دلیل و اینا پس زبان برنامه نویسی یاد بگیر تا یه حدی برسی به فکر ه*ک و اینا هم نباش سنمون خیلی کمه تا چارتا خط کد بزنیم 21 سال سنمون میشه و بهتر واژه هک درک میکنیم برای هک هم باید 5 تا زبان برنامه نویسی مسلط باشی اگه میخوای هکر کلاه سیاه یا سفید بشی صورتی که کاری نداره .. خلاصه دور نشیم از بحث اینه که اهدافتو از کلی به جزیی برسون و به سمتشون حرکت بکن
sokanacademy forum
اصلا به فکر پروژه محور کار کردن نباش اصل کارت رشته تجربیت باشه کنارش شغل دومی واس خودت بساز دوتا راه جدا از هم انتخاب کردی ... ارزوت لبخند مادرت باشه و پدرت ای کاش مشاوره میرفتی واس انتخاب رشته مثل من چیز نمیشدی و با جونیمون تصمیم نمیگرفتیم
sokanacademy forum
سلام دوست عزیز. من هم مثل شما رشته تجربی خوندم و بعد در رشته علوم آزمایشگاهی وارد دانشگاه شدم و بعد هم فوق لیسانس گرفتم و الان که ۲۷ سالمه با حدود ۴ سال سابقه کار به شدت دنبال یاد گرفتن برنامه نویسی پیشرفته و تغییر شغل هستم. با اینکه درآمد بدی هم ندارم اما حاضرم کمتر از نصف مقدار فعلی حقوق بگیرم و برنامه نویس باشم چون خیلی زود میفهمید که میزان دستمزد فقط جنبه خیلی کوچکی از یه شغل به حساب میاد و فردی مثل من حتی اگه پزشک هم بود باز کار با کامپیوتر تو محیط های استارتاپی رو به کار تو بیمارستان با درآمد بالا ترجیح میداد. از سوی دیگه داشتن تحصیلات دانشگاهی هم چیز بدی نیست و حتی اگه تصمیم بگیرید از ادامه تحصیل سر باز بزنید با مشکلات فراوان از سوی خانواده و... روبرو میشید. به اعتقاد من تمام تلاشتون رو برای ورود به دانشگاه بکنید و بعد از اون زمان خیلی زیادی برای یادگیری و کسب مهارت خواهید داشت. اولویت رو هم بذارید روی تقویت زبان و در کنارش برنامه نویسی. شاید الان باورش براتون سخت باشه اما الان که در اوج خستگی برای گرفتن دو روز مرخصی مجبورم به هزار نفرم رو بزنم تا فرصتی فراهم کنم برای کد زدن و تمرکز روی پروژه خودم یاد اون همه زمان خالی تو ایام دانشگاه می افتم که چجوری به بطالت گذشت. مهمترین سرمایه شما همین انگیزه و آگاهی نسبت به علاقه و تمایلات شغلی در سن پایین هست که اگر گرفتار چرخه مسخره زندگی در ایران نشید و علاقه تون رو در هر شرایطی دنبال کنید در آینده ای نزدیک به موقعیت شغلی دلخواه خواهید رسید
sokanacademy forum
سلام پیش از این در تاپیکی به نوعی مرتبط دیدگاهم رو بیان کردم که از طریق لینک زیر می‌تونید مطالعه فرمایید: https://goo.gl/yHCcVm موفق باشید
sokanacademy forum
سلام نظراتتونو خوندم. ممنون که وقت گذاشتید. معظرت می خوام که شرح را انقدر بد نوشتم. به نظر خودم مشکل اصلی اینه که یه جا بند نمی شم. تو هر بخشی که می رم سد زبان انگلیسی جلومه. به نظر خودم اول باید برم اون ۲۰۰۰ کلمه که اقای بهزاد مرادی گفتند را یاد بگیرم.
sokanacademy forum
ولی بعدش چی؟
sokanacademy forum

قرار نیست شما فعلا همه ی اینها رو کنار بزارید و بعد برید به سراغ آموزش زبان ، خب این خلأ رو ما هم حس کردیم که باید زبان بدونیم ، توصیه بنده به شما این هست که در موازات اینکه شما دارید آموزها رو میبینید و میخونید ، زبان هم یادبگیرید و کار کنید.أکیدا توصیه میکنم که چیزهایی که بلد هستی رو رها نکن ( منظور این نیست که فراموش میکنیشون ) چون ایجاد وقفه کار رو برات مشکل میکنه . تازه اونقدر منابع فارسی هستن که فعلا شما تا حد نزدیک شدن (حتی) به حرفه ای میتونید پیش برید ، خودتون رو از این قافله عقب نندازید .برنامه هایی زیادی هم هستن که میتونی از طریق اون زبان رو به راحتی بلد شی ، کافیه در موازات برنامه نویسی هات اینا رو مطالعه داشته باشی ، برای خودتم تفریح میشه : برنامه ی Duolingo و  Memories رو برات پیشنهاد میکنم .

sokanacademy forum

سلام

۱- در حین و بعد از یادگیری کلمات ضروری انگلیسی مهارت درک مطلب خودتون رو افزایش بدید تا بتونید داکیومنت و کتاب و ... بخونید.

۲- مهارت listening انگلیسی رو هم بعد از این که در درک مطلب بهتر شدید افزایش بدید تا بتونید از محتواهای رایگان یوتیوب و وب استفاده کنید.

۳- حالا تصمیم بگیرید که کدوم مسیرو میخواید برید. اینکار کمی سخته! بر اساس دوست داشتن یک زبان و فریمورک تصمیم نگیرید، چون اولا معلوم نیست تا ابد اون‌ها رو دوست داشته باشید یا نه، ثانیا هر مسیری رو که انتخاب کنید حداقل چندتا انتخاب برای زبان برنامه‌نویسی و فریمورک دارید. به این فکر کنید که دوست دارید نتیجه تلاشتون چه شکلی باشه؟ دوست دارید وبسایت بسازید؟ دوست دارید App موبایل باشه ؟

اصلا به رابط گرافیکی و رنگ‌ها علاقه دارید با دوست دارید بیشتر فقط کد بنویسید و مسله حل کنید و نگران اینکه چه شکلی قراره باشن نباشید.؟ یا شایدم هر دو رو دوست دارید. ترمینال لینوکس رو بیشتر دوست دارید یا محیط مرورگر رو ؟

۴-دنیای نرم افزار دنیای حل مسله است حالا فرقی نمیکه مسله خیلی ریاضیاتی باشه یا مربوط به جاوااسکریپت سمت کاربر یا مسله طراحی UI&UX. هر کدوم که باشه شما با یک مسله رو برو هستید.

(Visual problem solving & logical problem solving) 5- به طور کلی چندتا مسیر جذابی که به نظر من هم درآمدهای خوبی دارند و هم سرگرمی هستند از این قرار اند: ************ وب ************** FrontEnd Development : HTML + CSS3 + Javascript + React/Angular BackEnd Development : Nodejs/Python/Ruby + Framework[Express/Django/Rails] + Databas SQL or MongoDB ************** اندروید و IOS *************** Android : java/Kotlin + adndroid platform IOS : Swift/Objectivec + ios platform ************** گیم ******************

من خیلی در مورد گیم نمیدونم ولی باید بدونید گیم دولوپمنت به نسبت وب و اندروید ریاضیات و هندسه بیشتری داره. هر وقت تصمیم گرفتی که کدوم مسیر رو بری یه پست دیگه در مورد منابع یادگیری بزار تا بچه‌‌ها بهت کمک کنن. موفق باشید.

sokanacademy forum
تو یکی از مطالب همین سایت من باب استخدام و رزومه نوشته شده بود که موقع مصاحبه شغلی به زبان‌هایی که بلدین توجه نمیکنن چون همه برنامه‌نویس ها یه لیست از زبان هارو دارن که لیست کنن. خودتم میدونی منظورم چیه. تو اون هارو در حد قواعد خیلی سادشون یعنی حلقه و شروط و ... بلدی و نه کاملا حرفه ای تو یه چیز حرفه ای شو ازونجایی که کسی بهت شغل یا ایده نمیده و این چرت و پرتای انگیزشی چرت و پرته یا ایده پیدا کن سرمایه اولیه نسبتا زیاد یا بازم خودتو بهتر کن و جایی استخدام شو و بعدن گزینه اول رو اجرا کن
sokanacademy forum

سلام.اشتباه ما اینه که یه کاری رو تا آخر انجام نمیدید و وسط راه ولش میکنید.بزارید تجربه خودم رو بگم:کلاس هفتم خیلی دوست داشتم برنامه نویسی یادبگیرم. اول رفتم یه شش ماهی رو فقط دنبال این بودم که چی یاد بگیریم. شش ماه دیگه رفتم سراغ جاوا و درگیرش بودم تقریبا وسطای راه بودم و داشتم خوب پیش میرفتم که گفتم عه من وب رو هم دوست دارم رفتم سراغ وب بعدش دیدم اندروید داره بازار کارش خوب میشه برگشتم اندروید. بعدش دوباره برگشتم سراغ وب. الان هم کلاس نهم هستم نه اندروید نه وب هیچی بلد نیستم.چرا ؟ دلیلش رو خودتون فهمیدید...اگه اون دوسال تو یکی از این حوزه ها رفته بودم یادگرفته بودم الان خیلی جلوتر از وضعیت فعلیم بودم.

sokanacademy forum

پس وزین تر این هست که بگید: اشتباه ما اینه که یه کاری رو تا آخر انجام نمیدیم . :|

sokanacademy forum

سلام.احتمالا هنگام تایپ متوجه نشدم.کل متن تجربیات اشتباه من بود که گفته بودم.درکل از ریزبینی و تذکر شما ممنونم.

sokanacademy forum
کاربر سکان آکادمی 5 سال پیش

ولی خوشبختانه من تونستم نسبتا رو وب متمرکز بمونم ولی به نظرم تو سن ماها نبایدخیلی سخت گرفت.

online-support-icon