راهنمایی در مورد مراحل ساخت یک اپلیکیشن برای موبایل !

سلام دوستان سوالم در مورد ساخت و توسعه اپلیکیشن های موبایل بود . یعنی اینکه مثلا چه زبان هایی مناسب این کار هست ؟ نوشتن اپ برای اندروید و ios دو پروسه جدا از هم هستن ؟ یا میشه یک برنامه نوشت و به طریقی خروجی برای این سیستم عامل ها گرفت ؟ من هیچ اطلاعاتی ندارم البته کمی C++ بلدم
پاسخ ها

sokanacademy forum
کاربر سکان آکادمی 6 سال پیش
درود همون سی پلاس پلاس عالیه برای اینکار. پیشنهاد میکنم برای ساخت اپلیکیشن بصورت کراس پلتفرم از فریمورک کیوت استفاده کنید.آدرسش اینه، برید یه نگاهی بندازید. qt.io البته فکر میکنم یه کتاب فارسی نوشته دوست عزیزم آقای کامبیز اسدزاده هم به فارسی باشه برای این فریمورک (اگر ترجیح میدید فارسی یاد بگیرید ) پیروز باشید
sokanacademy forum
تا اونجا که اطلاع دارم کیوت برای نوشتن اپلیکیشن های کراس هم مشکلاتی داره. همینطور حجم زیاد برنامه های این فریم ورک که کم حجم کردنشون خودش‌ یه مهارت میخواد. بعد اینکه آیا وقت گذاشتن روی این فریم ورک به صرفه هست ؟یاد گیری اون آسون هست؟پیدا کردن پاسخ به سوالاتی که توی این زمینه پیش میاد ،دوره های آموزشی که براش هست ،داکیومنت هایی که براش تهیه شدن آیا همه این ها اینقدر قوی و غنی هستن که پاسخگوی نیاز یک نفر که دنبال یادگیریش هست باشه ؟ نکته ی بعدی اینکه‌ آیا کار با این فریم ورک به سادگی کار با ویژوال استادیو یا اندروید استادیو هست؟ ای کاش این ها رو بیشتر بهشون اشاره میکردید،تا اونجا که اطلاع دارم یادگیری این فریم ورک پروسه ای به نسبت زمان بر داره نسبت به یادگیری اندروید استادیو بطور مثال.
sokanacademy forum
درود تا جایی که من دیدم کامیونیتی خوبی داره. بصورت پیشفرض هم روی بعضی از سیستم عامل‌ها نصب هستش و این مخبوبیت روزافزونش رو نشون میده. اگر دنبال کامیونیتی فارسی براش هستید، گروهی در تلگرام هستش به اسم "برنامه نویسان جامعه استارتاپی ایران" که برنامه‌نویسان کیوت اونجا زیاد و فعال هستند. بله یادگیری و توسعه در سی پلاس پلاس شاید به مراتب زمانبرتر باشه اما از لحاظ پرفورمنس عملکرد بهتری داره. درنهایت باید بگم کیوت رو بخاطر دانش قبلی سوال کننده در مورد سی پلاس پلاس پیشنهاد دادم. اگر کسی بخواد از اول شروع کنه، احتمالا پیشنهادم فریمورک‌های معروف جاوااسکریپت خواهد بود.
sokanacademy forum
تشکر از وقتی که گذاشتید. پاسختون تامل برانگیز بود.
sokanacademy forum
با سلام برای طراحی اپ با Qt ( اگه نمیخواید به طور مستقیم از دستورات خودش استفاده کنید ) میتونید که از نرم افزار qt designer استفاده کنید که محیطی شبیه آندروید استدیو داره و خیلی راحت اینترفیس اپتون رو طراحی میکنید و خروجی مورد نظر رو میگیرید تمام کارای بک اند نرم افزار هم با زبان هایی که qt ازشون پشتیبانی میکنه نوشته میشه . از نظر پرفومنس و زیبایی هم ( از نظر من ) یکی از بهتریناست ( میتونید نرم افزار های دسکتاپ KDE plasma رو ببینید که با Qt طراحی شدن )
sokanacademy forum
سلام من یه پیشنهاد ویژه برات دارم ، الان جاوااسکریپت داره به سمتی میره که فوق العاده در حال پیشرفته ، من پیشنهادم یادگیری فریمورک reactnative تا بتونی همزمان خروجی اندروید ios بگیری و کاملا هم نیتیو . همین اینستاگرام محبوبی که استفاده میکنیم با react native پیاده سازی شده . یه مرجع اموزش فارسی هم هستش میتونی سر بزنی . وب سایت reactapp.ir سر بزن ، اموزشاشونم رایگانه و توی وبلاگشونم میتونی در مورد react native و کلی مطالب دیگه توی این زمینه بخونی تا کاملا متوجه بشی و بعد هم آموزش هاشون رو دنبال کنی. موفق باشی
sokanacademy forum
سلام شما دو رویکرد مختلف پیش رو خواهید داشت: ۱. نیتو ۲. هیبریدی در روش نیتو، شما برای یک پلتفرم به‌خصوص مثلاً اندروید کدهای اختصاص می‌زنید اما در روش هیبریدی، با یک سورس‌کد، چندین خروجی می‌گیرید که هر کدام مزایا و معایب خاص خود را دارا است. مثلاً در روش هیبریدی هزینهٔ توسعهٔ نرم‌افزار شما به شدت پایین می‌آید چرا که مثلاً به جای استخدام یک دولوپر اندروید، یک دولوپر آی‌او‌اس و یک دولوپر ویندوز‌فون، یک دولوپر جاوااسکریپت استخدام می‌‌کنید و برای هر پلتفرمی که خواستید خروجی می‌گیرید. البته ناگفته نماند که در روش هیبریدی دولوپر از تماس پتانسیل دیواس کاربر نمی‌تواند استفاده کند و اینجا است که برگ برنده با روش نیتیو است. زبان‌ها برای نیتو: تاکنون زبان جاوا برای توسعهٔ اپ‌های اندرویدی استفاده می‌شد اما در سال گذشته گوگل حمایت عجیبی از زبان کاتلین را شروع کرد و به نظر می‌رسد که باتوجه به اختلافات گوگل و اوراکل، در یک برنامهٔ بلندمدت گوگل قصد حمایت کامل از زبان کاتلین را داشته باشند. برای آی‌او‌اس هم تا چند سال پیش زبان آبجکتیوسی کاربرد داشت که مجدد با عرضهٔ زبان سوئیفت، الان اکثر دولوپرهای اکوسیستم بستهٔ! اپل به این زبان مهاجرت کرده‌اند. زبان‌ها و پلتفرم‌ها در روش هیبریدی: در روش هیبریدی، شما با همان زبان‌هایی که تاکنون وب‌سایت طراحی می‌کردید -یعنی اچ‌تی‌ام‌ال، سی‌اس‌اس و جاوااسکریپت- اقدام به طراحی اپ می‌کنید. پلتفرم‌های مختلف در این حوزه هست مثل: PhoneGap Xamarin Ionic React Native مورد آخر -ریئکت نیتو- مال فیسبوک است و ادا می‌کند که فرق چندانی با روش نیتو ندارد که البته برای گرفتن خروجی آی‌اواس با این پلتفرم نیاز به مکینتاش دارید. امیدوارم که تونسته باشم راهنمایی کنم ارادت
online-support-icon