آیا ساخت یک CMS شخصی با وجود چیزی همچون وردپرس عاقلانه هست؟

سلام یه سوال مهم دارم اینه که واقعا cms ها خیلی قدرتمند شدن و به جرات میشه گفت هر وبسایتی رو بخوای میتونی بسازی باهاشون پلاگین بنویسی و .... میدونم که برای سایت های خیلی پیشرفته یا موارد خاص باید cms اختصاصی نوشته بشه ولی برای اکثر سایت ها که میشه مثل بلاگ ها وبسایت های فروشگاهی که یا خیلی چیزهای دیگه استفاده از cms ها کاملا جواب میده و معقولانه تر است تا نوشتن یا استفاده از یک cms شخصی؟
پاسخ ها

sokanacademy forum
کاربر سکان آکادمی 6 سال پیش
با سلام خدمت شما کاربر گرامی، می‌توانید به مقالهٔ زیر در وبلاگ سکان آکادمی نیز مراجعه نمایید: https://sokanacademy.com/blog/2167/post با تشکر ارادتمند تیم سکان آکادمی
sokanacademy forum
سلام مرسی از راهنمایی خوبتون من این مقاله رو قبلا خوندم و خودم مخالف استفاده از cms اختصاصی هستم در بیشتر مواقع بیشتر دوست دارم دلیل افرادی که موافق استفاده از cms اختصاصی هستن رو بدونم مثل اقای بهزاد مرادی که سکان رو هم با cms اختصاصی بالا اوردن !
sokanacademy forum
سلام خدمت شما دوست عزیز. اگر دنبال یک جواب قانع کننده هستید، به نظر من مثل هر کاری که قصد دارید درست و حسابی انجام بشه، باید هدف رو مشخص کنید. من چند تا مثال میزنم: 1 - آموزش و یاد گیری برای این مورد قطعا ساخت یک CMS که حداقل عملیات پایه یا به اصطلاح CRUD رو انجام بده، نتیجه بسیار خوبی برای شما خواهد داشت و کمک میکنه که به درک بهتری از طرز کار و عملکرد یک سیستم مدیریت محتوا برسید و البته میتونید توی رزومه خودتون و به عنوان نمونه کار هم ازش استفاده کنید. 2- راه اندازی سایت خب این مورد خودش به چند بخش تقسیم میشه ولی خب به طور ساده، عموما برای سایت های با قابلیت بالا و کارکرد همه کاره، ساختن یک CMS از پایه توصیه نمیشه. چه بسا که هفته ها زمان شما صرف ساختن بخش لاگین سایت بشه و در نهایت ببینید که خب حالا برای ثبت آمار بازدید سایت و یا پست های محبوب چه باید کرد؟ جواب : خودتون بسازید. یه اصطلاحی هست که میگن، من دوست ندارم 12000 امین برنامه نویسی باشم که بخش لاگین یک سیستم مدیریت محتوا (حالا به هر زبانی) رو پیاده سازی کنم. تازه همه این کار ها رو انجام داید، آیا کیفیت کار نهایی به شکلی هست که قابل اعتماد باشه؟ خب اینجا استفاده از فریمورک ها هم میاد وسط که بحث خیلی زیاد میشه و یک چیزی بین ساختن از ابتدا و استفاده از سیستم آماده هست. مثال معروف این بحث، وردپرس هست. شاید اسمش کمی کلیشه شده باشه ولی اگر کمی سرچ کنید، متوجه خواهید شد که اگر دیدگاه دولوپر ها این موضوع رو بررسی کنید، طی سال ها توسعه و آپدیت، امروزه به وردپرس به عنوان یک پلتفرم خیلی مناسب نگاه میکنند. یعنی توسعه اهداف خودشون بر بستر وردپرس که خیلی چیز ها به صورت تست شده و قابل اعتماد در اختیار شما قرار میده. خب مورد دیگه این هست که مثلا شما یک دولوپر بر اساس پلتفرم وردپرس هستید و میخواید یک پروژه با یک مجموعه خاص انجام بدید. ناگهان به شما میگن که پروژه باید با زبان ASP.Net نوشته بشه. سواد برنامه نویسی و آشنایی با سینتکس به کنار، شما نیاز دارید تا از نحوه کار قسمت های پایه یک CMS اطلاع داشته باشید. پس به عنوان خلاصه این شد که بهترین حالت این هست که حداقل یکبار چیزی نزدیک به یک CMS رو از پایه خودتون بسازید ولی در قدم بعد، بر اساس هدف و نیاز های پروژه یا کار تصمیم بگیرید. نتیجه یک سطری: بر اساس هدف انتخاب کنید و بقیه جزئیات مهم نیستند. امیدوارم این متن برای شما مفید واقع بشه.
sokanacademy forum
سلام با نکاتی که جناب بحرینی گفتن کاملاً موافقم و نگاهی کاملاً غیرمتعصبانه بود. چون فرمودید دوست دارید نگاه بنده به این قضیه رو بدونید، در ادامه چند نکته رو عرض می‌کنم: خب بک‌گراند ما به نوعی به سایت نارنجی برمی‌گرده و اون سایت‌ هم با دروپال نوشته شده بود. دروپال CMS نیست بلکه یک CMF مخفف واژگان Content Management Framework است که در تعریف CMF می‌گن که به مراتب قدرتمندتر از یک CMS هست. ما می‌خواستیم سایت رو با دروپال لانچ کنیم که شرکت هاستینگ مزخرفی که در آن زمان خیلی عاشقش بودم گفت دروپال ساپورت نمی‌کنه چون نیاز به پرمیشن‌های بیشتری داشت و گفت باید VPS بگیرید که ما هم پولش رو نداشتیم. اصل سایت کدنویسی شد اما وبلاگ رو با وردپرس بالا آوردیم. پس از مدتی می‌خواستیم مثلاً مقالات مرتبط با دوره‌های آموزشی رو از داخل وبلاگ فچ کنیم بیاریم نشون بدیم که نشد (البته نه اینکه نشه بلکه من بلد نبودم) همچنین من نیاز داشتم تا کدنویسی یاد بگیریم پس اختراع مجدد چرخ بهترین سولوشن بود اما یک بیماری روانی هم دارم بدین صورت که tolerance of ambiguity بسیار پایینی دارم. یعنی اگر نفهمم چیزی چرا نوشته شده و چگونه کار می‌کنه، روانی می‌شم! این شد که تصمیم به عدم استفاده از CMS گرفتیم و پس از مدتی وبلاگ رو هم جمع کردیم و آوردیم روی سی ام اس خودمون (اگر توجه کنید خیلی از URLهای وبلاگ شبیه به وردپرس هست و دیگه مجبور شدیم به خاطر گوگل ساختار رو نگه داریم). یادمه با مدیر سایت itpro.ir سابق که الان شده tosinso.com صحبت می‌کردم و به ایشون گفتم که چرا چرخ رو دوباره اختراع کردید،‌ گفتن برای ساخت دوچرخه حرف شما درست اما اگه بخواهید هواپیما بسازید مجبور به اختراع مجدد چرخ هستید. استفاده از سی‌ام‌اس به طور کلی هم خوبی‌هایی داره و هم بدی‌هایی. مثلاً اگر یک مشکل امنیتی پیش بیاید، خب اگر زود نجنبید، سایت‌ شما هم قابل نفوذ می‌شه. در مقابل، فرض کنید سایتی روی وردپرس بالا میارید و دولوپر شما پس از مدتی قطع همکاری می‌کنه اما باتوجه به اینکه سایت شما ساختار تمیزی داره و استاندارد هست، هر دولوپر دیگری که با وردپرس کد زده باشه با یکی دو روز توی در و دیوار خوردن، می‌تونه ساختار رو درک کنه و به ادامهٔ کدنویسی بپردازه. همچنین وردپرس هزاران دولوپر از سراسر دنیا داره که کد می‌زنن و با سایتی که مثلاً سه نفر داره روش کد می‌زنه مسلماً فرق داره و نکات بسیار ظریفی داخلش لحاظ شده و همین یک نقطهٔ قوت هست. نکتهٔ دیگر سرعت توسعه هست. مثلاً اگر شما بخواهید یک نظرسنجی رو کدنویسی کنید شاید یک دو روز طول بکشه اما در وردپرس ظرف سی ثانیه با نصب یک پلاگین مشکل حل میشه. من اگر به روز اول بازگردم مجدد همین راه را می‌روم و حتی وبلاگ را نیز با وردپرس بالا نمی‌یارم اما اگر بخواهم دامنهٔ behzadmoradi.com رو لانچ کنم و داخلش دل‌نوشته بنویسم، بدون شک از سی‌ام‌اس استفاده می‌کنم اون هم وردپرس چون خیلی یوزر فرندلی هست. یک تحقیق یک شرکتی آمریکایی آمد پودر کیک آماده به بازار عرضه کرد (مثل پودرهای کیک رشد در ایران) پودر کیک این‌طور بود که پودر رو درمی‌آوردی دو لیوان شیر داخلش می‌ریختی و هم می‌زدی و داخل فر والسلام! دیدن این محصول با اقبال عمومی مواجه نشد و شروع کردن به بررسی دلایل در نهایت به این نتیجه رسیدن که وقتی خانم‌های خانه‌دار با این پودر کیک درست می‌کنن اصلاً sense of achievement به ایشان دست نمی‌دهد و احساس passive (منفعل) بودن دارن و دیگه نمی‌خریدن. مدیران محصول باهوش آمدن و محصول رو تغییر دادن. به عبارت دیگه، یکسری از محتویات داخل پودر کیک رو حذف کردن که دو مزیت داشت: یکی قیمت تمام شده پایین می‌آمد و یک مشتریان راضی‌تر شدن حال ممکنه بپرسید که چطور راضی‌تر شدن؟ وقتی که یک خانمی این پودر کیک رو می‌خرید، دستورالعمل می‌گفت که پودر رو داخل ظرف بریز + یک تخم‌مرغ + شیر و … کن و داخل فر بگذار برخلاف محصول قبلی، اینبار خانم خانه‌دار احساس مفید بودن بهش دست می‌داد و دوپامین -عنصر شادی- و وقتی شب شوهرش برمی‌گشت با غرور و اعتماد به نفس می‌گفت که من «خودم» کیک رو درست کردم. به همین سادگی یک محصول موفق به بازار عرضه شد. شما تست کنید ببینید که آیا وردپرس دوپامین خون شما رو بیشتر می‌کنه یا سی‌ام‌اس اختصاصی خودتون و کدوم اعتماد به نفس شما رو می‌بره بالا‌تر (این نگاهی کاملاً علمی هست هاااااا) امیدوارم تجربهٔ بنده کمکی کرده باشه ارادت دوستدار شما ب. مرادی
online-support-icon