درآمدی بر پروسهٔ جذب اعضای تیم تحریریهٔ سکان آکادمی

درآمدی بر پروسهٔ جذب اعضای تیم تحریریهٔ سکان آکادمی

آنچه در این پست مورد بررسی قرار خواهد گرفت، نگاهی به پروسهٔ استخدام در سکان آکادمی از یکسو و همچنین نقطه‌نظرات برخی اعضای تیم از سوی دیگر است.

به طور کلی، در فرآیند استخدام سعی می‌کنیم که تا حد ممکن اجایل عمل می‌کنیم. به عبارت دیگر، وقتی که درخواستی برای شروع همکاری برای ما ارسال می‌گردد، سعی می‌کنیم که تا حد ممکن وقت متقاضی را تلف ننماییم و از همین روی ایمیل‌ها را خیلی سریع پاسخ می‌دهیم اما در عین حال برخی ایمیل‌ها هم هستند که هرگز پاسخی، حتی پاسخ رد، از طرف سکان دریافت نمی‌کنند که عبارتند از:

- درخواست‌هایی که در آن‌ها متقاضی چیزی در متن ایمیل ننوشته و صرفاً یک فایل اَتَچ کرده است.
- درخواست‌هایی که در آن‌ها روزمهٔ متقاضی به صورت حرفه‌ای طراحی نشده باشد.
- برخی درخواست‌هایی که متقاضی رزومه‌اش را برای ده‌ها جای مختلف ارسال کرده و سکان را هم CC کرده است.
- درخواست‌هایی که در متن آن‌ها رعایت ادب و نزاکت نشده باشد. 

فاز اول استخدام
در این فاز روزمهٔ متقاضی بررسی می‌شود که در این مرحله موارد زیر اصلاً مورد بررسی قرار نمی‌گیرند:

- مدرک تحصیلی
- داشتن سابقهٔ کار

جالب است بدانید که در گذشته وقتی که مشاهده می‌شد که متقاضی مثلاً فارغ‌التحصیل مقطع کارشناسی ارشد از دانشگاه ... است، که تاکنون کم هم متقاضیانی از این دست نداشته‌ایم، به خاطر برخی پارادایم‌های اشتباهی که داشتیم، عجولانه دست به جذب نیروی مذکور می‌زدیم (برای آشنایی بیشتر با این مقوله، توصیه می‌کنیم که به پستی تحت عنوان پارادایم چیست و پارادایم‌ها چگونه در ذهنمان شکل می‌گیرند؟ مراجعه نمایید.) داشتن سابقهٔ کار در شرکت‌های مطرح هم حداقل برای ورود به سکان چیز مهمی نیست چرا که ممکن است فرد مذکور بهترین تولیدکنندهٔ محتوا باشد اما با فرهنگ سازمانی ما هم‌خوانی نداشته باشد (برای آشنایی با این مقوله هم می‌توانید به مقالهٔ رفتار سازمانی (Organizational Behavior) چیست؟ مراجعه نمایید.)

به طور خلاصه، آنچه بیش از هر چیزی حائز اهمیت است پاس کردن آزمون ورودی است که می‌تواند کلید ورود به تیم باشد (به عبارتی Hard Skills) و پس از آن هم طی کردن دورهٔ آزمایشی یک ماهه که در این دوره مهارت‌های نرم (Soft Skills) مد نظر قرار داده می‌شوند که در ادامه بیشتر پیرامون این موضوع توضیح خواهیم داد.

فاز دوم استخدام
در ادامه و اگر متقاضی توانست از حداقل سه تست ترجمه که یکی پس از دیگری سخت‌تر می‌شوند برآید، در مورد شرایط کار بحث می‌کنیم و اگر یک توافق دوجانبه صورت گرفت، وارد فاز بعد می‌شویم.

فاز سوم استخدام
در این مرحله، همکار جدید می‌تواند در زمینهٔ تولید محتوا شروع به فعالیت کند و این در حالی است که به صورت یک ماه آزمایشی این فعالیت ادامه می‌یابد. ما در سکان آکادمی اعتقاد داریم که شروع یک همکاری تجاری را می‌توان به آشنایی یک دختر و پسر تشبیه کرد که می‌خواهند با هم زندگی مشترکی را شروع کنند به طوری که امروزه می‌بینیم طرفین چندین و چند ماه صبر می‌کنند تا با همدیگر به خوبی آشنا شوند تا ببینند که آیا اساساً با همدیگر تفاهم دارند یا خیر. بازهٔ آزمایشی دقیقاً برای همین است که اولاً متقاضی ببیند که آیا محیط کار سکان آکادمی مورد پسندش است یا خیر و از سوی دیگر هم ما ببینیم که آیا همکار جدید به مأموریت، چشم‌انداز رسالت و همچنین خطوط قرمز سکان آکادمی اعتقاد دارد یا خیر.

در ارتباط با این خطوط قرمز هم بایستی گفت که هر نوع کسب‌وکاری بسته به هدفی که دارا است، از یکسری خطوط قرمز برخوردار است که سکان آکادمی هم از این قاعده مستثنی نمی‌باشد که در ادامه به برخی از مهم‌ترین آن‌ها اشاره خواهیم کرد:

- رعایت ادب و نزاکت: به طور کلی، این مورد اهمیت بسیار زیادی دارا است به طوری که حتی از گزینهٔ بعد (اعتقاد به کار باکیفیت) هم بیشتر حائز اهمیت است. در واقع، برخورد محترمانه هم با اعضای تیم و هم با کاربران سایت، اهمیت بسیار زیادی دارا است.

- اعتقاد به کار باکیفیت: در نظر گرفتن چنین معیاری، هم فعالیت را برای اعضای تیم سخت می‌کند و هم پروسهٔ جذب نیرو را با مشکل مواجه می‌سازد چرا که افراد تعاریف مختلفی از کیفیت دارند.

- خوش‌قولی: با توجه به اینکه سازوکار فعالیت در سکان آکادمی به شکل دورکاری است، اهمیت این مقوله دوچندان می‌گردد زیرا فعالیت در حوزهٔ محتوا نیازمند تعهد فراوانی است.

- برخورداری از تخصص: علاوه بر زبان انگلیسی، اعضای تیم ما می‌بایست به زبان فارسی و همچنین مباحث فنی، همچون یک زبان برنامه‌نویسی، نیز تسلط داشته باشند.

نقطه‌نظرات برخی از اعضای کنونی و سابق سکان آکادمی
آنچه در ادامه ملاحظه می‌نمایید، یک نظرسنجی است که به صورت بی‌نام و ناشناس از اعضای تیم کنونی و سابق ما به عمل آمده است که برخی حاوی تعریف و تمجید و برخی دیگر هم حاوی نقد هستند.

نظر

آشنا شدن من با سکان آکادمی از طریق یکی از دوستان برنامه نویسم بود. ایشان تقریبا هر روز مقاله های این سایت رو مطالعه می کنند که به طور اتفاقی آگهی جذب نویسنده رو می ببینند و بهم پیشنهاد دادند. منم ایمیل زدم و بعد از گذروندن چند مرحله تست جذب این تیم شدم.
از آنجایی که اکثر مقالات سکان آکادمی تخصصی هستند، نیاز است کمی دانش و قلم خوبی در زمینه داشته باشید. پس اگر توانایی این کار رو در خود میبینید سکان می تونه جای پیشرفت براتون باشه. علاوه بر اون یکی از ویژگی های خوب سکان حضور اعضای با تجربه و خوش اخلاق است که باعث میشه کار کردن براتون راحتر بشه.

نظر

من اواخر سال 95 بود که به حوزه تولید محتوا و کانتنت مارکتینگ علاقه مند شدم و تصمیم گرفتم از آغاز سال 96 فعالیت خودم رو به صورت جدی تر ادامه بدم، در همین راستا یکی اقدامات ارسال درخواست همکاری به عنوان نویسنده در سکان آکادمی بود، که خوشبختانه بعد از آماده کردن یک مطلب آزمایشی پذیرفته شد، از اونجاییکه این اولین تجربه جدی من به عنوان یک نویسنده رسمی در یک سایت رسمی بود اوایل برام خیلی آسون نبود که تمامی ضوابط نگارشی سکان رو رعایت کنم، و موضوع دیگه هم سرعت انجام تسک ها بود، البته بعد از گذشت حدود 1 سال و نیم این موارد خیلی برام آسون تر شدن، نویسندگی در سکان برای من یک تجربه خوب بود که خوشبختانه هنوز هم ادامه داره.
به صورت خلاصه فعالیت من در سکان آکادمی از نظر خودم تجربه خیلی خوبی بود خیلی چیزها یادگرفتم، چه فنی چه اخلاقی نگارش و ترجمه من رو ارتقا داد موجب بهبود رزومه و برندینگ شخصی من شده حس خوب و لذت از انجام کاری که انجام می دم قطعا موارد دیگری هم هست که در حال حاضر به یاد ندارم، و مواردی که علاقه ای ندارم عنوان کنم :)

نظر

من زمانی که سال چهارم دبیرستان بودم با سکان آکادمی آشنا شدم و چند مقاله جالب از سکان رو هم ذخیره کرده و پرینت کردم که به نظرم مقاله های خوب و تاثیرگذاری بودند؛ یکی از این مقاله‌ها «درس‌هایی که باید برنامه‌نویسان از دعای جوشن کبیر بگیرند» نام داشت. زمانی که در سال ۱۳۹۶ به خارج از کشور مهاجرت کردم، در لیست بوک‌مارک‌های مرورگرم دوباره نام سکان آکادمی رو دیدم و از آنجایی که برای سکان باید رزومه می‌نوشتم، یک روز کامل صرف تکمیل و اصلاح رزومه‌ام کردم.
بعد از یک روز درخواست همکاری با سکان را ارسال کردم و بعد از دو مرحله و در کمتر از ۵ روز وارد تیم سکان‌آکادمی شدم. من هیچگاه درباره هیچ بخش سکان آکادمی سوالی برایم پیش نیامد و همیشه با دیدن امکانات جدید خوشحال شدم چون به‌نظرم کار توی سکان اولین تجربه موفق کاری من بوده است.

نظر

من خیلی به وبلاگ‌نویسی علاقه داشتم وقتی آگهی همکاری با وبلاگی رو که همیشه مطالبشو می‌خوندم دیدم، سریع درخواست دادم و خوشبختانه پذیرفته شد ولی وقتی شروع به همکاری کردم، انتظار محیط کاری خیلی بهتر و قوی‌تری رو داشتم، مثلا اصلا انتظار نداشتم که:
۱- نویسنده‌ها نتونن تو حوزه‌ی دلخواه خودشون، مثلا هوش‌مصنوعی کار کنند.
۲- هر نویسنده نتونه سبک خودشو در نگارش داشته باشه، یا نتونه مقاله‌های دلخواه خودشو رو ترجمه کنه و باید از یک لیست مقاله‌هاشو انتخاب کنه.
۳- مطالبی که نوشته می‌شه رو باید فقط یک نفر چک کنه، اصلا کار گروهی توی این محیط حس نمی‌شه، حتی یک گروه تلگرام نداریم. 
۴- دستمزد خیلی خیلی پایین که ارزش نابودی چشم و وقت و... نداره، حتی اگه کار مورد علاقتو انجام بدی...
۵- با این که حرفتونو راجبه مجموعه لغات هر حرفه قبول دارم ولی این دلیل نمی‌شه که سعی نکنیم معادل‌های فارسی رو ترویج بدیم، وقتی از یه معادل فارسی خوب استفاده می‌شه، این باعث می‌شه که مطالب اون حوزه خیلی عمیقتر درک بشه!
متاسفانه بهترین وبلاگ برنامه نویسی پارسی زبان، فاصله‌ي خیلی زیادی با محیط کاری یک وبلاگ حرفه‌ای رو داره!

نظر

من در تابستان سال ۹۷ از طریق یکی از دوستانم (که در تیم اجرایی سکان آکادمی بود) تشویق شدم تا رزومه‌ای درست کنم و بفرستم و مراحل عضویت را ادامه بدهم، دوست خوبم کمی درمورد شرایط سکان‌ آکادمی به من گفت، (که همه موارد درست بودند) مثلاً موارد زیر:
۱-رزومه اهمیت زیادی ندارد و نکتهٔ مهم اینجا است که باید ترجمه‌ای بی عیب و نقص و کاری با کیفیت ارائه دهید.
۲-همهٔ مقالات توسط ادمین چک می‌شوند، پس بهتر است تا حد امکان به درستی مفهوم و نگارش متن توجه شود که البته درصورت وجود غلط‌های احتمالی باز هم متن تصحیح خواهد شد.
۳-پروسهٔ عضویت کمی طولانی است و متون نسبتاً متوسط به بالایی باید ترجمه شود چون سکان آکادمی به تولید محتوای با کیفیت اهمیت زیادی می‌دهد، این مورد منطقی است.
و اما بعد از عضویت هم شرایط دیگری بود که لازم می‌دانم در اینجا بعضی موارد را خدمت شما عرض کنم:
دقیقاً بعد از عضویت، سرعت انجام کار‌ها بالا رفت (برعکس پروسهٔ چند مرحله‌ای عضویت) و کار ها با دقت و ظرافت زیادی انجام می‌شد و نکات عجیبی گوش‌زد میشد که در ابتدا فکر می‌کردم اهمیتی ندارند و وسواس و کمال‌گرایی بیش از حد سکان را نشان می‌دهد (مثل نکات خیلی ریز در تولید محتوا و حتی قرار دادن عکس پروفایل یکسان با تصویر بنده در تیم اجرایی) اما بعد از گذشت چند روز متوجه این موضوع شدم که همهٔ اینها منجر به تولید محتوایی درست همراه با تجربهٔ منحصر به فرد کاربری در سکان و برقراری ارتباط بهتر با کاربران می‌شود.
درکل تجربهٔ کاری بنده در سکان آکادمی (که در واقع کمتر از دیگر همکاران است) بسیار شیرین و لذت بخش بوده، در کنار همهٔ سخت‌گیری های مفید، بودن در کنار این اساتید برای من افتخار بوده و هست

نظر

من در سال ۱۳۹۶ پس از مشاهده‌ی آگهی سکان در تلگرام، در خواست دادم و پس از گذراندن تست چند مرحله‌ای ایمیل قبولی را دریافت کردم. در ابتدا زیاد با روند کاری در سکان آشنایی نداشتم و مدتی طول کشید تا توانستم خودم را با شرایط و قوانین آن وفق دهم. در طی این مدتی که با سکان همکاری داشته‌ام مطالب زیادی یاد گرفته‌ام و به وضوح شاهد پیشرفت خودم در زمینه‌ی ترجمه‌ی مقالات بوده‌ام. یکی از نکات مثبت و قابل تامل در سکان و فرایند کاری آن، حرفه‌ای‌گری و اصرار بر تولید محتوای مفید و در شان کاربران محترم است که تحت هر شرایطی رعایت می‌شود. البته کار در سکان سختی‌های خودش را دارد اما به جرات می‌توان گفت که این سختی‌ها در برابر تاثیر مثبتی که کار در سکان در ذهنیت و دیدگاه شخص در رابطه با رفتار حرفه‌ای می‌گذارد به چشم نمی‌آیند.

نظر

من از ماه ها قبل با وبسایت سکان آکادمی آشنا بودم و مقالات آن را دنبال می‌کردم. مدتی که گذشت فکر کردم که من نیز عضو تیم نویسندگان شوم، چرا که با این کار می‌توانستم علاوه بر مطالعه مقالات این وبسایت در پیشرفت و بزرگتر شدن این وبسایت هم سهیم باشم. از این رو رزرومه ام را تکمیل کردم و فرستادم و پس از موفقیت در انجام چند تست توانستم به تیم تحریریه سکان آکادمی وارد شوم. من از این اتفاق بسیار خوشحال شدم و از زمان ورودم به سکان با تمام تلاش می‌کوشم تا به بهترین نحو کار خود را انجام دهم.

نظر

من از اواخر بهار ۹۷ به سکان ملحق شدم و آگهی را هم از طریق کانال تلگرام دیدم، از مدت ها قبل مقاله‌های سکان را می‌خواندم و برایم جذاب بود و همکاری به عنوان یکی از نویسندگان وبلاگ مورد علاقه‌ام به مراتب جذاب تر، بعد از چند مرحله تست قبول شدم و شروع به کار کردم اوایل نکات بسیار ریزی وجود داشت که به آن ها توجه نداشتم و با گذشت چند روز با اصول آشنا شدم، که این امر نشان از اهمیت به تولید محتوای با کیفیت به عنوان مهم ترین اصل در سکان است؛ بنابراین اگر به کار ترجمه و البته ارائه کار با کیفیت علاقه دارید سکان می‌تواند در راس انتخاب‌های شما باشد

نظر

من از اواخر تیرماه ۹۷ در سکان آکادمی به عنوان نویسنده مشغول به فعالیت شدم. در طی مراحل استخدام چندین متن انگلیسی را که برایم ایمیل شد در یک بازه زمانی مشخص ترجمه کردم و برای سکان ارسال کردم. متون انگلیسی از سطح متوسط تا سخت طبقه‌بندی شده بودند به طوری که بعد از آن متوجه شدم هنوز آن‌طور که می‌بایست به ترجمه روان مسلط نیستم و باید بیشتر تلاش کنم!
پس از ارسال ترجمه‌ها به سکان ایمیلی برایم آمد که ترجمه شما با اصلاحاتی قابل قبول سکان است و خلاصه شما قبول شدید. بعد از توافق بر همکاری، شیوه نگارش صحیح و نحوه ترجمه لغات تخصصی در قالب متنی برایم ارسال شد که نکته جالب برای من توجه و تأکید بر جزئی‌ترین مسائل نگارش بود.
بعد از حدود ۲ ماه کار در سکان و با نکاتی که یاد گرفتم دیگه تقریبا در نگارش و ترجمه مشکلی ندارم و الان تمرکزم رو فقط گذاشتم روی تولید محتوای با کیفیت. به طور خلاصه کار در سکان را کانال بسیار مناسبی جهت انتقال دانش و تجربه‌ام به دیگران می‌دانم و از کار در سکان خوشحالم.
و در آخر اینکه اگر تولید سری‌های آموزشی در سکان از سر گرفته شود خیلی خیلی بهتر می‌شود وارد جزئیات مباحث شد و امیدوارم بتوانم چند سری آموزشی خوب در سکان تولید کنم.

نظر

اواسط زمستان سال ۹۵ بود که داشتم دنبال یه مطلبی می گشتم. از این سایت به اون سایت، از این صفحه به اون صفحه. بالاخره به صورت کاملاً اتفاقی اومدم تو سایت سکان و از اونجایی که -فکر کنم- همون روز بود از کار پاره وقت قبلیم (که اون هم ترجمه و تالیف مقالات طراحی وب و ...) اومده بودم بیرون، با خودم گفتم چه سایت خوبیه بذار یه درخواست همکاری هم بدم اینجا.
اما چرا سکان به نظرم جالب اومد؟ مهم ترین دلایلش این بود که زیر هر مقاله ی ترجمه شده منبع آن ذکر شده بود و نام مترجم مقاله هم در انتهای مقاله اومده بود و اینکه حوزه ی کاری این سایت برام جالب و جدید بود. خلاصه همونجا فی البداهه یک درخواستی دادم و با فاصله زمانی خیلی کمی از طرف سکان ایمیل اومد برام و چند تا سوال و شرایط و ترجمه ی چند تا متن نمونه و ... بالاخره به صورت آزمایشی مشغول به کار شدم.
اوایل، قوانین سخت گیرانه ای اعمال می شد روی کار من و مقالاتم ویرایش می شد و ایراداتش یکی یکی گوشزد می شد بهم تا بالاخره - به قول مدیر محترم سایت- تنظیم فرمان شدیم و مرحله ی آزمایشی تمام شد و کار خودم در سکان رو رسماً شروع کردم. اما در این مدت فعالیت چی فهمیدم از سکان؟
۱- در سکان به کیفیت کار اهمیت داده میشه.
۲- در سکان به مالکیت معنوی مقالات و همچنین برندسازی شخصی برای تولید کنندگان محتوا اهمیت داده میشه.
۳- در سکان به پیشرفت شخصی و تیمی اهمیت داده میشه ( از اون جمله می تونم به فراهم کردن امکان شرکت اعضا در همایش ها و رویدادهای مرتبط، آموزش حین کار با برطرف کردن و یادآوری اشتباهات موجود در ترجمه و همچنین برگزاری جلسات مجازی بسیار بسیار مفید با افراد حرفه ای و موفق -که البته اعضای جدید تیم تجربه ی این جلسات رو ندارند چون مدتی هست دیگه برگزار نمیشن- و ... اشاره کنم).
۴- در سکان به نظرات و دیدگاه های اعضای تیم اهمیت داده میشه.
۵- در سکان یک دیدگاه ثابت وجود داره که هرکاری بکنین نمیتونین تغییرش بدین و اون اینه که رئیستون معتقده که رئیس نیست و فقط رهبر گروهه!

با سپاس از توجه شما

از بهترین نوشته‌های کاربران سکان آکادمی در سکان پلاس


online-support-icon