بهزاد مرادی

آیا به زودی از کشورهای عربی در حوزهٔ کدنویسی عقب خواهیم ماند!

بهزاد مرادی مدرس، کپی‌رایتر و دولوپر

این محتوا بدون نظارت تیم سکان آکادمی تولید شده و صرفاً نظرات شخصی بهزاد مرادی می‌باشد.

عنوان این مقاله یک پیش‌بینی بیشتر نیست و ذات پیش‌بینی هم نیاز به توضیح ندارد که آسیب‌پذیر است اما وقتی نیم‌نگاهی به پیشرفت‌های کشورهای عربی طی ده‌های گذشته می‌اندازیم، به نظر می‌رسد که این پیش‌بینی در آینده‌ای نه چندان دور درست از آب درخواهد آمد.

کمپین یک میلیون دولوپر عرب
امارات متحدهٔ عربی با حمایت سرسختانهٔ شیخ محمد (حاکم دبی) حرکتی به راه انداخته است تحت عنوان One Million Arabs تا صنعت برنامه‌نویسی را در میان عرب‌های جوان ترویج کند و در همین راستا شیخ محمد (نقل به مضمون) گفته است:

پیام من به جوانان عرب اینه که وقت رو از دست ندید و شروع کنید تا هیچ فرصتی از بین نره که زمان پیشرفت علمی فرا رسیده.

جالب اینجاست که وی توانسته نظر مساعد غول‌های بزرگ فناوری دنیا همچون اوراکل، فیسبوک، مایکروسافت و ... را نیز به خود جلب نماید (به طور مثال به Arab Coders Cloud Learning Program نگاه کنید که چگونه مایکروسافت برنامه‌ای منظم برای تربیت آن‌ها و ورودشان به حوزه‌های کلود و هوش مصنوعی برداشته است.)

ساخت سیلیکون‌ولی خاورمیانه توسط عربستان
داووس صحرا کنفرانسی است که مقالات عربستان از برگزاری آن درصدد هست تا نظر مساعد سرمایه‌گذاران خارجی را جلب کند. در واقع، عربستان با این هدف شروع به کار کرده که تا سال 2030 اتکایش به نفت کم شده و روی دانش تکنولوژیک سرمایه‌گذاری کند.

ما کجای کاریم؟
خب بد نیست بریم از کسانی که در دههٔ پنجم یا ششم زندگی خود به سر می‌بند بپرسیم که قبلاً از چه کشورهایی برای انجام کارهای یدی نیرو وارد ایران می‌شد و مسلماً ایشان یادشان خواهد آمد که از کشورهای عربی و ... می‌آمدند تا اینجا کارهای سطح پایین انجام دهند اما به مرور ورق برگشت و پیش‌بینی من آن است که اگر سر خود را مثل کبک از زیر برف بیرون نیاوریم، طی نهایتاً یک دههٔ دیگر شاهد مهاجرت دولوپرهای ایرانی به کشورهای عربی هستیم؛ جایی که در آن رفاه، حقوق بالای سالیانه و همچنین باز شدن راه به کار در شرکت‌های سیلیکون‌ولی وجود خواهد داشت.

سخن‌ پایانی
من کشتم خودم رو از بس هر کجا نشستم گفتم «بابا راهی که غرب رفته رو بیایید ما هم شروع کنیم و الزاماً هر کاری که غربی‌ها می‌کنن بد نیست و آن هم اینکه اون‌ها شروع کرده‌اند به آموزش کدنویسی به کودکان چون می‌دانند به زودی دنیا با کمبود برنامه‌نویس مواجه می‌شه» تا جایی که با چند نفر از مدیران آی‌تی بسیار معروف ایران که در بخش خصوصی فعال هستند (که از بردن نام‌شان معذورم) مذاکره کردم اما اصلاً اون‌ها هم تمایلی نداشتند به شروع این کار چه رسد به ارگان‌های دولتی!

اگر اشتباه نکنم، ما در سکان آکادمی اولین جایی بودیم که ۱۱۱ اپیزود ویدیویی برای شروع برنامه‌نویسی بچه‌ها ضبط کردیم آن‌ هم در حالی که مدرس دوره یک بچه ۱۲ الی ‍۱۳ ساله (نیکان پوره) بود که در حال حاضر در کانادا به سر می‌بره. به نظرم این دوره نه تنها در ایران بلکه در دنیا منحصربه‌فرده چون مخاطب که کودکان هستند توسط یک مدرس از جنس خودشان آموزش می‌بینند (اگر کسی کار مشابهی سراغ داره در بخش کامنتینگ بگه لطفاً. برای شروع این آموزش می‌تونید به دورهٔ آموزش برنامه‌نویسی به کودکان مراجعه کنید.)

ممنون که وقت گذاشتید. جای نظر، انتقاد و پیشنهاد شما در بخش کامنتینگ است.

ایدهٔ خود را در سکان‌پلاس بنویسید!

لیست نظرات
کاربر میهمان
دیدگاه شما چیست؟
کاربر میهمان
کاربر میهمان
نوشینمن یک کاربر مهمان هستم
۱۳۹۷/۱۱/۲۳
راستش همین برنامه نویسای درست وحسابی فعلی رو هم شرکتها تا میتونن استثمار میکنن و ازشون نردبون میسازن واسه خودشون واقعا انتظار دارین که با این طرز تفکر در کشور کسی به فکر تربیت نیروی انسانی باشه؟
کاربر میهمان
نویدمن یک کاربر مهمان هستم
۱۳۹۷/۱۱/۲۰
به عنوان یک برنامه نویس فکر میکنم کودکان امروز بیش از یادگیری مهارتهای برنامه نویسی به یادگیری مهارتهای ارتباطی نیاز دارند. ما امروز نمیتوانیم به درستی پیش بینی کنیم در ۲۰ سال آینده چه شغلهای جدیدی بوجود میاید و چه شغلهایی از بین میرود. ولی مهارتهای ارتباطی در دنیای آینده هوش مصنوعی از همه مهمتر خواهد بود.
محمد حیدری
محمد حیدریعلاقه مند به سیستم های پایگاه داده
۱۳۹۷/۱۱/۲۰
من خودم چندین سال هست که برنامه نویسی رو پیگیری میکنم، تو شهر خودمون یه کلاس اموزش رایانه برقرار کردم با حمایت یه مرکز آموزشی، التماس اشنایان کردم حتی اشنایان سببی که بچه ها رو بیارید بهشون کامپیوتر یاد بدم اصلا استقبالی نشد
کاربر میهمان
مصطفی صالحی پورمن یک کاربر مهمان هستم
۱۳۹۷/۱۱/۲۰
سلام،
بنده این کار رو شروع کردم و در حال حاضر در دوره‌ی متوسطه اول اقدام به آموزش برنامه نویسی وب کردم .
نباید منتظر کمک های دولتی باشیم ، خودمان باید شروع کنیم .
اگر مانند ابتدای انقلاب همه متحد و در رکاب رهبرمون میبودیم الان وضعیت صنایعی مثل خودرو سازی و تکنلوژی و کامپیوتر این نبود .
امروز اگر صنعت نظامی ایران حرفی برای گفتن دارد و همه‌ی ما میدانیم بدترین نوع تحریم ، تحریم در صنعت نظامی است به دلیل وجود تفکر انقلابی است ، این که خودمان باید دست به کار شویم.

رهبر انقلاب :
اگر من امروز رهبر انقلاب نبودم،رئیس فضای مجازی کشور میشدم!
رایانه ها و فضای مجازی و سایبری که الان در اختیار شماست ،اگر بتوانید اینها را یاد بگیرید میتوانید یک کلمه حرف درست خودتان را به هزاران مستمعی که شما را نمیشناسند برسانید!این فرصت فوق العاده ایست مبادا این فرصت را ضایع کنید که اگر ضایع شد خداوند متعال از من و شما روز قیامت سوال خواهد کرد.
saeed gholami
saeed gholamiبرنامه نویس و توسعه دهنده وب با پایتون
۱۳۹۷/۱۱/۱۸
به نظر من مشکل فرهنگه. تا فرهنگ ایرانی ها اصلاح نشه همیشه عقب خواهیم موند نه فقط صنعتی و فنی بلکه از همه لحاظ. حالا ۸۰ میلیون کی فرهنگی میشن و تعصبات رو میذارن کنار و انسانیت رو میارن به جاش راه خیلی خیلی طولانی و خسته کننده ای هست. پس وضع تا سالیان متمادی به همین شکل باقی خواهد ماند.
مجتبی فاضلیان
مجتبی فاضلیاندر حال یادگیری...!چیز خاصی برای معرفی ندارم!
۱۳۹۷/۱۱/۱۸
یک میلیون!
واقعا این اماراتی ها از بعضی از ما ها بیشتر میفهمن و روی آینده شون سرمایه گذاری میکنن
آریایی های وطن پرست کجایید؟😐😜