سینا صالحی فرد

حالا من متخصص ! کو کار!؟

سینا صالحی فرد یک مدیر پروژه عاشق چالش:)

این محتوا بدون نظارت تیم سکان آکادمی تولید شده و صرفاً نظرات شخصی سینا صالحی فرد می‌باشد.

خب در مطلب قبلی (زندگی یک کامپیوتری) باز خورد خوبی گرفتم و امیدوارم این مطلب هم مفید باشه برای دوستان.

در اینجا میخوایم در مورد موضوعی صحبت کنیم که دغدغه خیلی هاست یا شایدم بگیم بهونه. نبودن کار !

خب بیایم یک خورده منطقی نگاه کنیم ابتدا , خب اره وضعیت کاری در اینجا زیاد خوب نیست نسبت به کشور های پیشرفته تر. رشته های کامپیوتر درآمد نسبتا خیلی پایین تری دارند اینجا نسبت به کشور های دیگه و متاسفانه بعضی ها هم اصلا درآمدی ندارند و مجبور شدند به کارهای دیگه رجوع پیدا کنند...

ولی دلیلش بنظرتون چیه ؟ پس چرا بعضی ها درآمد خوبی دارند از این رشته توی همین کشور؟

اگر یک خورده بهش دقت کنیم متوجه میشیم همه ما دنبال لقمه آماده هستیم. مثلا 4 سال توی دانشگاه میخونیم بعد توقع داریم فرداش در خونمون رو بزنن و بگن این کارت, اینم صندلی و میزت و اینم یک حقوق عالی. از فردا میتونی اینجا مشغول بشی.

ولی واقعیت اینجور نیست. شما تا تخصص کافی نداشته باشی یا حداقلش شبکه خوبی نداشته باشی کاری نمیتونی پیدا کنی

خب ما فرض میگیریم شما متخصص هستید و دنبال کار میگردید ولی اگر تخصصی ندارید نگران نباشید در ادامه یک حداقل برای شما هم گفته شده.

چگونه کار پیدا کنیم

بنظرم اولین و مهم ترین چیز توی کار کردن اینه بخواید کار کنید !

شما تا زمانی که نخواید کاری انجام بدید نمیتونید کار کنید چون خودتون نمیخواید و برعکس , زمانی شما بخواید کاری انجام بدید هیچ کس جلودار شما نیست و هر جور شده انجامش میدید. پس ابتدا با خودتون روراست باشید :

آیا من میخوام اینکار رو انجام بدم ؟

چرا باید این کار رو انجام بدم؟ هدفم چیه ؟

میخوام به چی برسم ؟ بعدش چی !؟

وقتی به جواب منطقی برسید و مطمن بشید از کارکردنتون. می بینید خیلی با انرژی تر و هدفمند تر تلاش می کنید برای کارتون

یادگیری مهارت ارتباطی و شبکه سازی

یادگیری مهارت ارتباطی خیلی مهمه هم توی زندگی هم توی حوزه کسب و کار.شما باید بتونید ارتباط بگیرید با مشتری , مدیر یا غیره . شما بدون ارتباط گرفتن هیچ کاری رو نمیتونید شروع کنید.پیشنهاد میدم مهارت های ارتباطی خودتون رو بستگی به فضای کاری که میخواید ارتباط بگیرید ارتقا بدید. (من سایت بیشتر از یک نفر رو برای مهارت ارتباطی پیشنهاد میدم )

یکی از چیز های دیگه که بنظرم توی خیلی از ما بچه های برنامه نویسی دیده میشه "غروره" ! حاضر نیستیم در ده تا شرکت رو بزنیم بگیم من متخصصم مهارتم اینه . دنبال کار میگردم. مخصوصا زمانی که یک چیزی هم بلد باشیم که از تصور خودمون خاصیم !

یا برعکسش تخصصی نداریم ولی علاقه داریم به اون حوزه. حاضر نمیشیم در چند شرکت رو بزنیم که بگیم من دوست دارم با شرکتتون کار کنم . من در حال حاضر تخصصی ندارم ولی میتونیم چندین ماه رایگان باهاتون کار کنم که به اون تخصص برسم تابتونیم با هم کار کنیم

می بینید ! هیچ کدوم ما از اینکار ها انجام ندادیم یا به اندازه انجام ندادیم بعد توقع کار هم داریم !

حالا ما یک سری استثنا داریم .در این زمان بعضی ها میگن ما دختریم , ممکنه خانواده بهمون اجازه نده در شرکت خصوصی کار کنیم یا ما در روستا یا شهرستانیم که شرکت زیادی واسه کار ما نیست.خب درست ولی بازم بهونه خوبی نیست ! منظور من از در زدن در شرکت ها, در زدن فیزیکی نبود . در واقع در زدن یک شرکت میتونه از قسمت تماس با ما سایت ها شکل بگیره و بتونید باهاشون به صورت فریلنسری کار کنید

پس اگر مشکلتون دوری مکانه از قسمت تماس با ما سعی کنید با شرکت ها ارتباط بگیرید و این مورد رو بهونه نکنید.

اینو بهتون اطمینان میدم که بیشتر شرکت ها دنبال نیروی کار میگردن . پس خودتون رو نشون بدین حتما. تا خودتون نشون ندید هیچ کس شما رو نمیبینه ...

مطلب قبلیم طولانی بود اینبار سعی کردم مطلبم رو کوتاه کنم . در ادامه سعی میکنم نکات ریز تر هم بهش بپردازیم.

ببخشید اگر جایی تند صحبت کردم, سرما خوردم .اصا اعصاب ندارم : دی

ممنون میشم نظراتتون و تجربه هاتون رو زیر پست بنویسید

به امید فردای بهتر :)

ایدهٔ خود را در سکان‌پلاس بنویسید!

لیست نظرات
کاربر میهمان
دیدگاه شما چیست؟
کاربر میهمان
کاربر میهمان
isamanمن یک کاربر مهمان هستم
۱۳۹۷/۱۱/۲۹
سلام
با نظرت موافقم.
از دید من اگر بتونی به یک senior developer به معنای واقعی کلمه تبدیل بشی هم داخل ایران و هم خارج ایران برات کار هست
نگران نباشن و به قول استیو جایز
stay foolish, stay hungry
کاربر میهمان
ساسان تقدیمیمن یک کاربر مهمان هستم
۱۳۹۷/۱۰/۲۵
سلام
به نظرم اگه تو حوزه کاری خودت به قول معروف Number One باشی همیشه کار هست حتی اگر آب حوضی باشی
😉
سعید خرسند
سعید خرسند
۱۳۹۷/۱۰/۱۵
تو چند وقت گذشته که برای چند تا پروژه دنبال برنامه نویس بودم متوجه شدم که انگار در این حوزه اصلا مشکل بیکاری وجود نداره :) چون بعد از آگهی زدن توی چندین سایت مختلف تهش 20 تا رزومه دست شمارو می گیره که از اون 20 تا خیلی هاش هم به صورت خودکار از طرف سایت ها اومده و وقتی تماس می گیرد ، شخص جایی مشغول شده بعد از اون می رسید به 5 یا 6 نفر که حاضر هستند بیان مصاحبه و بعد می بینید از این بین یکی دو نفر روز مورد نظر نمیان و نفرات باقی مونده هم دنبال یه شرایط ایده آل می گردند که ساعت کار کاملا مشخص باشه ، حداقل کار ممکن و انجام بدن و حداکثر درآمد و داشته باشند.
این وضعیت یک شرکت بزرگ بود که توضیح دادم، اگر شما برای یک شرکت ضعیف تر دنبال نیرو باشید نمی دونم دیگه داستان به چه شکل پیش میره
ولی به هر حال بازم خدارو شرکت که گویا در رشته برنامه نویسی لااقل مشکل کار نداریم و همه به مرحله بی نیازی رسیدند ...
حسین قربانی
حسین قربانی
۱۳۹۷/۱۰/۱۲
سینای عزیز
سلام
آقا به چه نکاتی خوبی اشاره کردی، اون سوال از خودها که نوشتی خیلی خیلی مهمه، برای ورود به یک حوزه‌ی کاری. خیلی از افرادی که دیدم یا نمی‌دونن چی می‌خوان یا به قول معروف دارن اشتباه می‌زنن. مثلاً یکی بود که فقط دوست داشت در کمترین زمان پولدار بشه و فکر می‌کرد برنامه نویسی این راهی هست که اونو پولدار کنه و وقتی واقعیت رو فهمیده بود سرد شده بود. می‌گفت دیگه برنامه نویسی رو دوست نداره. دوست عزیز ما از اول هم برنامه نویسی رو دوست نداشته و خودش هم خبر نداشته، فقط می‌خواسته از این راه به خواسته‌ و هدف دیگه ای برسه و حالا که مسیر سخت شده می‌خواد عوضش کنه.
در مورد پول هم والا هر چی آدم موفق تو این حوزه دیدیم گفتن که شما اگر کارت خوب باشه همه جا می‌خوانت، نیروی کار حرفه‌ای رو همه احتیاج دارن، برای کارفرما مهمه که کار نهایی بهترین کیفیت رو داشته باشه. اونی که براش مهم نیست شما رو هم خراب می‌کنه. نه توی برنامه نویسی بلکه توی هر کاری اگر بهترین حوزه‌ی کاری خودت باشی همه خواهان تو هستند و پول هم برات میاد.
موفق باشی
کاربر میهمان
سهیلمن یک کاربر مهمان هستم
۱۳۹۷/۱۰/۰۹
حرف حساب جواب نداره
موافق