بهنام صباغی

برای سکان فاتحه مع الصلوات

بهنام صباغی توسعه‌دهنده c++ (دیتا ویژوال و nosql)

این محتوا بدون نظارت تیم سکان آکادمی تولید شده و صرفاً نظرات شخصی بهنام صباغی می‌باشد.

خب بعد از مدت‌های مدید یه نظری بدم باز چالشی به اندازه عنوان «نشریه زرد برنامه‌نویسان»

اول میخواستم اینو توی نظر پست نظرسنجی در مورد برگزاری اولین رویداد سکان آکادمی بنویسم ولی بعد دیدم خیلی هم مرتبط به اون نیست در واقع چیزیه که توی یه مدت طولانی جمع شده روی هم اینم بگم من زبان تندی دارم و ممکنه این یک مقدار آزار دهنده باشه ولی خوبه که آزار ببینید و توی فکر برید.

حقیقت اینه که من اوایل از سکان خوشم میومد چون میدیدم داره محتوایی تولید میکنه که یک مقدار قابل تحمل تره نسبت به بقیه سایت‌های موجود در حوزه فناوری که صرفا اخبار هستند و بیشترش هم سعی میکنند اخبار شدیدا زرد بذارند که مخاطب بیشتری جذب کنند برای سود بیشتر ، یه جورایی سکان یه ابهت خاصی برام داشت کم مقاله منتشر می‌کرد ولی مقاله های خوبی بودند و ارزش حد اقل یک نگاه انداختن رو داشت.

یه مدتی فعالیت سکان چند برابر شد از چند روزی یک پست بدرد بخور رسید به روزی چند پست بدرد بخور به نظرم جالب بود انگار روحی تازه درش دمیده بودند ولی وقتی بحث مسابقه کامنت ها رو راه اندازی کرد یه دفعه به خودم اومدم که عه قرار نیست تا آخر عمرم فقط یه سایه باشم و بخونم و برم یه وقتایی میتونم اظهار نظر کنم و خوب هم اظهار نظر کردم کسانی که مخاطب سکان بوده باشند یادشون هست که چند ماهی اول لیست کامنت گذاران بودم و به لطف سکان جوایزی هم برنده شدم که بابتشون از سکان تشکر میکنم و البته فقط همین نبود اونجا بود که فهمیدم مخاطبای سکان تقریبا همه برنامه نویسانی که میشناختم بودند چون هرکس میرسید یا تبریک میگفت برای برنده شدن یا به شوخی میگفت هرکجا میریم اسمت هست.

اون زمان برام جالب بود که چرا یه کسایی که من به شخصه اون زمان از خودم به شدت حرفه‌ای تر میدونستم دارند مطالب رو دنبال می‌کنند ولی هیچ صدایی ازشون در نمیاد حتی یک کامنت خلاصه بعد چند ماه کم کم احساس پوچی کردم حس کردم سکان اونی که باید باشه نیست و یا بهتره اینطور بگم اونطور که باید درست و خوب پیش نمیره انگار صرفا یک نفر اونم توی وقت اضافش داره روی این سایت کار می‌کنه و از جیبش هزینه کار رو میده سعی کردم با چندین کامنت شدید یکم به خودش بیارمش که البته خیلی هم به ادمین بر خورد ولی برخورد واقعا خوبی داشت و بجای حذف کردن نظرات و یا واکنش شدید نشون دادن خیلی محترمانه گفت از حرفم ناراحت شده شایدم اون زمان با اون حرفای من خستگی کارهایی که تا اون زمان انجام داده بودند به تنشون موند.

یک مدت بعد شاغل شدم در کنار دانشگاه که البته در کنار دانشگاه هم نبودم چند صد کیلومتر دورتر از دانشگاه بودم در واقع فقط اسمم دانشجو بود.

اونجا جنس کارم عوض شد رسیدم به نیاز صنعت ایران بعد یه همکاری با یک شرکت اتریشی داشتم کار اونها و روند کاریشون رو درک کردم ( ممکنه بگید باز اومد از خودش تبلیغ کنه ولی حقیقت این نیست اینو میگم که بدونید چرا این عنوان رو برای مقاله انتخاب کردم ) بعد وقتی یکم سرم خلوت شد تونستم برگردم به سکان و مطلب بنویسم و باز نظر بدم دیدم دیگه سکان برای من اون رنگی نیست یعنی دیگه اونقدر ابهت برام نداشت به نظرم اونقدر کاربرد هم برام نداشت یه مدت سکوت کردم و پست های سکان رو نگاه می‌کردم یا معرفی سی کتابخانه‌های مرتبط با طراحی سایت و وب بود یا پستایی که من بهشون میگم پست زرد برنامه نویسی (معنیش اینه که این پست ها رو فرقی نمیکنه توی چه زمینه ای کار کنی وب باشه یا صنعتی یا ... بخونی میتونی بفهمی) بعد یکم که جلوتر رفت دیدم پست های آموزش پی اچ پی و ... هم داره زیاد میشه چه توی پلاس چه توی مقالات خود سکان که در واقع در هم آمیخته‌اند.

یکم از بالا به قضیه نگاه کردم دیدم کلا من در اشتباه بودم خب سکان رویکردی استارتاپی داره و البته من شناخت درستی از معنی استارتاپ ندارم هرچند میدونم کسب و کاری هست که تکرار پذیره و به سرعت شکل میگیره و ...

ولی کلا از جنس کاری هست که الان حس میکنم نیاز من نیست.

ولی چرا فاتحه برای سکان چون من از اول منتظر این بودم که سکان بتونه تخصصی تر بشه و عمیق به مسائل برنامه نویسی و مهندسی نرم افزار ورود کنه ولی سکان داشت سعی میکرد سطح بالاتر برخورد کنه و بیشتر به سمت بخش بیزینس کار بره تا بخش فنی این برداشت اشتباه من بود تا به اینجا که یه جایی هم باعث شدم خستگی به تنشون بمونه.

اما این که چرا این پست رو الان نوشتم دلیلش رو اول پست گفتم سکان میخواد رویداد بذاره و من به شخصه علاقه‌ای به شرکت درش ندارم خواستم الان بگم که باید یه فاتحه برای سکانی که توقع داشتم شکل بگیره بخونم و تولد سکان جدید رو قبول کنم. چند وقتی هست که دیگه وقتی سکان پست میذاره با این که هر روز چکش میکنم برام خیلی هیجان به ارمغان نمیاره کم کم باید بپذیرم و از کانال تلگرامش لفت بدم و از لیست پین هام درش بیارم چون الان دیگه خودم رو با سکان هم راستا نمیبینم.

و اما هنوز این پست تموم نشده چون دو موضوع دیگه مونده اول این که مشکلات ایجاد اون سکانی که من مد نظر داشتم چیه و چرا شکل نمیگیره دوم این که یه وصیت کنم برای ادامه راه سکان.

اون سایتی که من میخواستم شکل بگیره که توی مسائل تخصصی ورود کنه مشکلاتی بر سر راهش بود اول این که افراد حرفه‌ای مشغول به کار هستند شدیدا و وقت خالی ندارند که بخواند بیاند پای اموزش دادن و جمع کردنشون نیاز به پول نداره چون اونها انقدر درآمد دارند که نیازی به پول آموزش نداشته باشند باید انگیزش درشون ایجاد بشه که البته نمیشه وقتی طرف داره کارهای بزرگ ایران رو پیش میبره و به شدت بهش احساس نیاز هست وقت نمیکنه پای آموزش وقت بذاره و اینطور هم معمولا خودش رو متقاعد میکنه که اگر کسی واقعا بخواد میتونه از همین راهی که من اومدم بیاد و کسی خود من رو راهنمایی نکرد.

ولی در این راستا میتونم بگم سایت iostream خانه امید بعدی من هست برای این منظور البته چند مورد لازم به ذکر هست اول این که اونجا هم سودای استارتاپ و ... هست ولی توی فرومش با توجه به مطرح شدن سوالات و نیازها این اواخر میشه دید که بحث های فنی سنگین تری شکل میگیره که مورد علاقه من به شخصه هست. و توی مقالات هم با این که سرعت تولید محتواش الان کم هست ولی مطالب خوبی تولید میکنه مثل سکان که سعی میکنه مقالات یکتا و بدرد بخوری تولید کنه اما اون نیاز فنی تر شدن داره با سوال و جواب‌های دوستان یک مقداری شکل می‌گیره نکته بعدی این هست که من توی اون سایت ادمین کل سایت هستم (اصلا دقیق نمیدونم یعنی چی ) و خواستم بگم که فکر نکنید به خاطر این میخواستم سکان رو بکوبم و اونجا رو تبلیغ کنم من سایت شخصی خودمم دارم ولی نیازی نمیبینم ازش اسمی توی این مقاله بیارم فقط خواستم بگم الان سکان یک هویت مشخص داره و دیگه نمیشه ازش انتظار جز سکان بودن داشت اون هویت یکتای خودش رو نسبتا شناخت و از این به بعد سعی میکنه اون هویت رو تقویت کنه.

و اما وصیت من برای ادامه راه سکان اینه که الان که داره به حوزه استارتاپ و آموزش و منتورینگ و ... ورود میکنی دو راه در پیش داری از نظر من اول این که بشی مثل بقیه استارتاپی هایی که تا به امروز من دیدم یعنی وقتی میری پیششون کلی انرژی بهت میدند و از چیزای خوب حرف میزنند و سعی میکنند مزخرف ترین ایده‌هاتم حس کنی میتونی بدون نیاز به دانش فنی و ... پیاده کنی و کلی جوون رو بکشه به سمت نابودی .

اول توضیحی در این مورد بدم بعد برم مورد بعدی توی شروع آشنایی با استارتاپ فقط از خوبی‌هاش حرف میزنند و از بدی‌هاش نمی‌گند ولی من بدی هایی دیدم که لازم میدونم بگم مثلا این که اگر ایدت نگیره تکلیف هزینه ای که شتابدهنده کرده چی میشه ؟ این که اگر ایدت نگیره بعد از اون همه کار سنگین شبانه روزی و زدن از زندگی و ... چه بلایی سر روحیه خودت میاد با یه قرض چند ده ملیونی و ...

خب مورد دوم راهی هست که میتونی واقع گرایانه پیش بری البته با شناختی که از سکان و نحوه جون گرفتن خودش دارم حس میکنم توی راه دوم قدم میذاره چون سختی این راه رو درک کرده و میتونه واقع گرایانه به قضایا نگاه کنه و کلی آدم رو به مرز نابودی نکشه.

در پایان سکان همینطور با قدرت و سرعت پیش برو امیدوارم که در آبنده بتونم با افتخار بگم من از اون اوایل سکان رو میشناختم و روند رشدش رو دیدم.

ایدهٔ خود را در سکان‌پلاس بنویسید!

لیست نظرات
کاربر میهمان
دیدگاه شما چیست؟
کاربر میهمان
کاربر میهمان
سهیل ایزدی پاک‌نوشتمن یک کاربر مهمان هستم
۱۳۹۷/۱۱/۰۷
سلام
اول پیام دادم که بگم قلم خوبی دارید و تبریک می‌گم بهتون و باز هم بنویسید البته نوشته های قبلیتون رو هم خونده ام
دوم اینکه یک سوال برایم پیش آمد که چرا ادمین سکان اجازه انتشار چنین محتوایی رو داده؟؟؟؟؟؟
معمولا سایت های فارسی حتی میزنن اکانت رو هم بلاک میکنن 🤔
کاربر میهمان
کاربر میهمانمن یک کاربر مهمان هستم
۱۳۹۷/۱۱/۰۲
سلام آقا بهنام
قبلاً هم چند پست از شما در اینجا خونده بودم راستش رو بخوای کامنت عادلانه دادن خیلی سخت هست در این طور موارد
وقتی متن رو میخوندم ۱۰۰ درصد حق رو به شما دادم بعد با خودم گفتم بزار کامنت ها رو هم نگاهی کنم کمی نظرم عوض شد و شد پنجاه پنجاه 😂😂😂
کاربر میهمان
igeekمن یک کاربر مهمان هستم
۱۳۹۷/۱۰/۲۶
سلام من یه نقدی به شما بکنم. شما که اینقدر برادر ادعا داری هنوز بلد نیستی که تگ گذاری درست انجام بدی
آخه مومن تگ برای موارد مشابه هست کی میاد تگ بزاره فاتحه یا مع یا الصلوات که شما این تگ رو گذاشتی
خودت روی این تگ ها کلیک کردی آیا 👎👎👎
کاربر میهمان
موسویمن یک کاربر مهمان هستم
۱۳۹۷/۰۹/۱۶
سلام
بنده کاربر دائمی سکان آکادمی نیستم و فقط هر از چندگاهی سری به بخش رادیو فول استک می اندازم یا اگر نکته جالبی که جزو تجربیات آقای مرادی یا ... می شن و نظر رو جلب می کنه می خونم. اونم از طریق گروه تلگرامی در جریان قرار می گیرم. بهمین خاطر در مورد موضوع پست نمی تونم نظری بدم اما فقط خواستم یه تشکر و یه تشویقی کرده باشم از یه خصلت بسیار خوبی که آقای مرادی یا بهتر بگم این سایت داره که شاید یکم خارج از چهارچوب بقیه سایت ها و شرکت ها کار می کنه. نمونه اش تبلیغاتی که میهمان ها از برند خودشون یا برندهای دیگه تو رادیو فول استک می کنند و مجموعه سکان آکادمی ازش استقبال هم می کنه ولو اینکه حوزه فعالیتش تو زمینه سایت سکان آکادمی باشه و البته پست های اینچنینی که کمتر می شه سایتی پیدا کرد که یه نفر بصورت پست جداگونه نظر انتقادی نسبت به مجموعه داشته باشه و در معرض عموم هم قرار داده بشه و البته یه پست جدا داخل کانال تلگرام هم براش گذاشته بشه
فقط خواستم صمیمانه بخاطر داشتن همچین طرز تفکری بهتون تبریک بگم و امیدوار باشم که هر روز مجموعه اتون موفق تر باشه
masih it
masih it توسعه‌دهنده وب و علاقه‌مند به یادگیری ماشینی
۱۳۹۷/۰۹/۱۵
سلام آقای صباغی.
من به عنوان کسی که حدود ۶ ماه هست با سکان آشنا شدم میخوام نظرمو خدمتتون بگم.
اون اوایل که با سکان آشنا شدم، کلی خوش‌حال بودم که بالاخره با یه سایت فارسی آشنا شدم که قراره جزو معدود سایتایی باشه که توی حوزه فنی حرفی برای گفتن داشته باشه و آموزش پایه اصولی رو (چیزی که توی وب فارسی خیلی کم شاهدش بودم) برای مخاطباش قرار بده. نمومش هم آموزش Php هست که من که خودم php کار میکنم با خوندنش کلی مطلب جدید یاد گرفتم.
بنابر این شروع کردم هر روز سایت رو دنبال کردن، ولی دیدم اکثریت مطالب اون‌جور که باید و شاید فنی نیستن. با اینکه بر خلاف شما معتقدم ترجمه متن‌ها خوب صورت میگیره ولی افراد حرفه‌ای توی این حوزه علاقه‌ای به پست‌های معرفی و ... ندارن.
همونطور که آقای مرادی توی یکی از کامنت‌هاشون گفته بودن، مخاطبای سکان یه رنج وسیعی رو از افرادی که تازه وارد این حرفه شدند تا افراد حرفه‌ای رو شامل میشه و سکان باید برای همه مطلب جذاب و مورد علاقشون رو داشته باشه.
قطعا برای کسی که تازه کار هست معرفی چندتا فریموورک یا مقایسه زبان‌ها یا ... میتونه مفید باشه پس نمیتونیم بگیم که این مطالب مفید نیستند (که البته حرف شما هم این نبود).
ولی نکته‌ای که بهش اشاره کردید این بود که کمیت و کیفیت مطالب برای افراد حرفه‌ای کم شده. با اینکه خودم رو یه فرد تازه‌کار توی این حوزه میدونم ولی کاملا با حرفتون موافقم. بعد از یه مدت دیدم دیگه معرفی های سطحی اینچنینی چندان به کار نمیان و دوست داشتم مطالب فنی‌تری رو توی سکان ببینم. مثلا وقتی مقاله «آشنایی با متدهای رمزگذاری پسورد» رو خوندم، احساس کردم بعد کلی وقت یه مقاله فنی رو دارم توی سکان مطالعه میکنم ولی در کمال تعجب خیلی زود به پایان رسید، برای سر نخ دادن خوب بود ولی باز هم مقاله سطحی بود!

سکان هم مثل خیلی از سایتای دیگه نیاز داره به کمیت مخاطب‌ها، قطعا باید مطالبی رو برای کسایی که توی این حوزه تازه وارد شدند، آماده کنه ولی نکته‌ای که هست اینه که مطالب فنی و عمیق برای شخص حرفه‌ای مثل شما رو دیگه پوشش نمیده و این چندان جالب نیست.
توی موضوع «نشریه زرد برنامه‌نویسان» هم دقیقا به همین مطلب اشاره کرده بودید.
پس حرفم رو اینجوری جمع‌بندی میکنم که سکان از راهش دور نشده، فقط نتونسته به همه مخاطب‌هاش پاسخ خوبی رو بده و شاید علی‌رغم هدفش، بیش‌ازحد به سمت مطالب سطحی متمایل شده که امیدوارم با
تغییری که توی روند پست‌گذاری انجام میده بتونه طیف افراد فنی رو هم راضی نگه داره و به سکانی که قبلا بود و شما توصیفش کردید نزدیک‌تر بشه.
حسین قربانی
حسین قربانی
۱۳۹۷/۰۹/۱۵
اقای صباغی عزیز
سلام
1- اول مقاله گفتید که زبان تندی دارید ولی به نظرم در اواسط یادداشت کلاً بی‌خیال زبان تند شدید و سعی کردید تندی را کم کنید. همین ترمز زدن هم زهر حرف را گرفته و هم اصل حرف را.
2- برادر جان از اینکه اینجا فعالیتت کم شده، ناراحتم، شخصاً از نظرات حضرتعالی استفاده می‌کردم و لذت می‌بردم. حیف شد.
3- احتمالاً برای چنین یادداشتی تیم سکان پاسخی مبسوط خواهد داد و بنده به هیچ وجه قصد دخالت در آن کار را ندارم و از جانب خودم چند موضوعی که به ذهنم می‌رسد بیان می‌کنم.
4- من برعکس شما از روند سکان آکادمی خوشم می‌آید، تنها به یک دلیل: رشد! منظورم از رشذ کردن بالا رفتن نیست، به نظرم سکان آکادمی حرکت دارد، شاید یک جاهایی هم از راه و مسیر مستقیم خارج شود، چه عیبی دارد. اما این سایت حرکت دارد. این موضوع را می‌شود در ظاهر سایت و محتوای آن دید. یک سال پیش، دو سال پیش چطور بود؟ حالا چطور است؟
5- اگر سکان آن طور که باید در پلانش باشد پیش نرفته، بله حق با شماست، سکان دارد اشتباه می‌زند ولی وقتی می‌گوئید سکان برای من اون رنگی نیست. دیگر اینجا علاوه بر نگاه به تغییرات سکان باید به تغییرات درونی خودمان هم توجه کنیم. بنده هم همیشه سعی می‌کنم در سکان نظر بدم و اصلاً دید سایه بودن ندارم. اتفاقاً دید سکان هم این نیست، وقتی خودش می‌گوید تکمیل محتوا یعنی بخشی از محتوا به دوش خواننده‌س. علاوه بر این بخش سکان پلاس را راه انداخت، هر چه می‌خواهد دلِ تنگت بگوی است. از PHP زیاد حرف زده می‌شه، شما خودت می‌تونی از سایه بیرون آمده و مطالبی درباره فریم ورک‌های C++ بنویسید.
6- افراد حرفه‌ای مشغولند و وقتی برای آموزش ندارند؟ دیگران را نمی‌دانم اما من بیکار نیستم، هر چند در مورد آموزش اصلاً توانایی ندارم اما راستش را بخواهی بخش بزرگی از داشته‌هایم همین انجمن‌ها و سایت‌های آموزشی است. که اتفاقاً رایگان کار می‌کنند و قائم به یک تیم کوچک هستند. شخصاً بابت هر آموزش پول پرداخت نکرده‌ام که بخواهم با اشتراک داشته‌هایم پولی دریافت کنم. خیلی از حرفه‌ای‌های این حوزه را هم می‌شناسم که خودشان سایت دارند و اطاعاتشان را به اشتراک می‌گذارند. اوه، اصلاً چرا راه دور برویم، خودتان هم در سایتتان مشغول همین اشتراک اطلاعات هستید. این کار ارزشمندی است و ربطش به حرفه‌ای بودن این است که هر چه حرفه‌ای‌تر، اشتراک علم بیشتر.
7- "الان سکان یک هویت مشخص داره و دیگه نمیشه ازش انتظار جز سکان بودن داشت اون هویت یکتای خودش رو نسبتا شناخت و از این به بعد سعی میکنه اون هویت رو تقویت کنه." این عبارت شما یک تعریف است به نظرم، این نقطه قوت است. به جان خودم
8- ویژگی استارت آپ‌ها نه در ایران که در کل دنیا همین است. سعی می‌کنند با انرژی و روحیه شروع کنند و دنبال سرمایه‌گذار بگردند و از این حرف‌ها. نه در اینجا که در همه جای دنیا، تعداد زیادی استارت آپ شکست می‌خورند و پول و وقت زیادی هم نابود می‌شود. نه در مورد استارت آپ بلکه در مورد هر شغلی هم همین طور است. تا بوده همین بوده و تا هست همین هست دیگه. قاعده‌ی زندگی بالا و پایین داشتن است، شکست و پیروزی همیشه بوده و هست. راه حل دوم شما یعنی واقعگرایه بودن یعنی دوری از محیط شاد و شتابدهنده و غیره؟
9- پلت فرمهایی مثل سکان یا سایتی که شما معرفی کردید، برای جامعه‌ی ما نیاز هستند، ماندنشون و مفید ماندشان هم همین طور. امیدوارم همیشه در مسیر رشد باشند و من هم به عنوان یک خواننده سعی می‌کنم آنقدر که در توانم هست به ارتقای این استارت‌آپ‌ها یا کسب و کارهای کمک کنم. برای همین در بخش کامنتها نظر می‌نویسم و احتمالا در رویدادشان هم شرکت کنم و از چنین سایتهایی حمایت کنم.
موفق باشی برادر جان
6-