بهزاد مرادی

آشنایی با مفهوم fomo

بهزاد مرادی مدرس، کپی‌رایتر و دولوپر

این محتوا بدون نظارت تیم سکان آکادمی تولید شده و صرفاً نظرات شخصی بهزاد مرادی می‌باشد.

پیش از این در مقالات زیر دیدگاهم رو در ارتباط با سوشال مدیا گفته بودم:

چی شد که از شبکه‌های اجتماعی خداحافظی کردم؟
چه می‌شود که در فضای مجازی یک ماسک روی صورت خود می‌زنیم و خودسانسوری می‌کنیم؟

مدتی بود که می‌دیدم چرا علاقه دارم بروم فید لینکداین رو چک کنم تا در نهایت دیدم مفهومی روانشناختی وجود داره تحت عنوان FOMO که همه چیز زیر سرش هست!

Fear of Missing Out یا به اختصار FOMO به این قضیه اشاره داره که کاربران شبکه‌های اجتماعی از ترس اینکه مبادا یک توییت، پست، استوری و ... رو از دست بدن، به این پلتفرم‌های آنلاین دائم سر می‌زنند و پس از مدتی هم به آن‌ها اعتیاد پیدا می‌کنند که برای کسب اطلاعات بیشتر توصیه می‌کنم به مقالهٔ Report: 56% of Social Media Users Suffer From FOMO مراجعه کنید.

وقتی که پای اعتیاد به برخی سرویس‌ها همچون شبکه‌های اجتماعی به میان میاد، به نظر می‌رسه که هیچ کتابی بهتر از Hooked نتونه حق مطلب رو ادا کنه که قبلاً در مقالهٔ Hook Model: درآمدی بر کتاب قلاب خلاصه‌ای از این کتاب رو نوشته‌ام.

در حقیقت، وقتی که ما در شبکه‌های اجتمای چیزی رو پُست می‌کنیم و می‌بینیم که ری‌توییت شده، لایک شده، ری‌پست شده، کامنت خورده، کلی به‌به و چه‌چه گفتن ملت سطح دوپامین می‌ره بالا. حال دوپامین چیست؟ هورمون شادی‌بخش، لذت و پاداشه 😌🤗😏😇 و این همون هورمونی است که پس از استعمال مواد مخدر هم تشرح می‌شه. در واقع، قبلاً و شاید هم الان ملت به ... معتاد می‌شدن اما الان به اینستاگرام!

جالب اینجا است که قانون FOMO فقط به شبکه‌های اجتماعی محدود نمی‌شه. مثال می‌زنم. مثلاً وقتی که پستی در سکان‌پلاس می‌نویسم، روز اول هر نیم‌ساعت می‌یام ببینم چند لایک خورده و اگر کامنت خورده باشه و کاربری آمده و گفته باشه:

وای آقای مرادی به چه نکتهٔ خوبی اشاره کردید و عجب قلمی دارید. واقعاً ممنون

دیگه اون روزم ساخته شده و مثل پلنگ می‌تونم کد بزنم. اینها همه مشکلاتی است که اگر مواظب خودمون نباشیم،‌ خیلی راحت بهشون دچار می‌شیم،‌ کما اینکه شده‌ام، و دقیقاً همچون اعتیاد واقعی روز به روز بیشتر درگیر می‌شویم.

JOMO چیست؟
Joy of Missing Out یا به اختصار JOMO مفهومی است که برخی برای مقابله با FOMO درست کرده‌اند. به عبارتی،‌ احتمالاً از با اعتیاد به شبکه‌های اجتماعی مبارزه کنیم، Joy (لذت) دیگر بخش‌های زندگی رو درک خواهیم کرد.

ممنون که وقت گذاشتید. جای نظر، انتقاد و پیشنهاد شما در بخش کامنتینگ است.

ایدهٔ خود را در سکان‌پلاس بنویسید!

لیست نظرات
کاربر میهمان
دیدگاه شما چیست؟
کاربر میهمان
حسین قربانی
حسین قربانی
۱۳۹۷/۱۱/۱۱
آقای مرادی عزیز
سلام
1- آقای مرادی به چه نکتهٔ خوبی اشاره کردید و عجب قلمی دارید. واقعاً ممنون. بدون تعارف.
2- حق با شماست و ما همه درگیر فومو هستیم، حتی اگر مطلبی ننویسیم هم باز درگیر تولید آن دوپامین هستیم. این درگیری امروزه در شبکه‌های اجتماعی نمود دارد و البته استفاده بیش از حد از آنها.
3- پادکست استرینگ کست هم در همین راستا، اپیزودی دارد که خالی از لطف نیست که آن را گوش کنیم:
https://kutt.it/GqKx0f
4- ما به سکان فومو داریم. والا
موفق باشید
آرمان حیدری ارجلو
آرمان حیدری ارجلو
۱۳۹۷/۰۹/۰۶
به نظرم جامعه روز به روز داره بیشتر به سمتی میره، که در اون نحوه ی برخورد و رفتار ما (نقش فاعلی ما) نسبت به پدیده های مختلف، بیشتر و بیشتر به چشم می یاد. پس با کسب آگاهی (مطالعه کردن، به خصوص کتاب و مقالات بلند) و کنترل امور رو به دست گرفتن، می تونیم از شبکه های اجتماعی به خوبی استفاده کنیم، و در غیر این صورت پس از مدتی باید خودمون رو اسیر و رام پدیده هایی (مثل شبکه های اجتماعی) ببینیم که برای راحت کردن زندگی ما اومده بودن اما عملن به دلیل نحوه ی برخورد بد ما، زندگی رو برامون سخت تر کردن. نمونه اش بی شمار آدم در جامعه فعلی خودمون هستش، که شبکه های اجتماعی دنیای اون ها رو پر از حواس پرتی کرده و تبدیل به وسیله ای برای فرار از خویشتن شده. من خودم برای شبکه های قانون گذاشتم که فقط در ساعت مشخصی اون ها رو چک می کنم و بعد از اون دیگه از اون ها استفاده نمی کنم. دو تا کتاب هم که به نظرم در این زمینه مفید هستن رو معرفی می کنم... یکی "اینترنت با مغز ما چه می کند (نشر گمان)" و دومی "انسان خردمند (نشر نو)"
فرامرز ریگی
فرامرز ریگی
۱۳۹۷/۰۹/۰۵
با سلام
اره دیگه!یک نوع شرطی سازی از طرف مخاطبین
چراکه تونسته اونجوری بنویسه که رضایت مخاطبین رو جلب کنه ...از طرف مخاطبین با تشویق(لایک،کامنت،...)مواجه میشه ودراین حالت ازنظرفیوزولوژیکی باترشح هورمون دوپامین مواجهه میشه که باعث سروروشادی برا فرده
حالا تصور کنین فقط یک روز از مخاطبین(تارگت ها)لایک یاتشویق انجام نشه دقیقا میره توفاز خماری
براهمین لازمه فرد مهارت کافی داشته باشه تا بتونه این دوپامین رواز راههای دیگه درصورت فقدان هرنوع تشویق کسب کنه
برامثال اگه فرد مهارت یا دانش مورد خاصی داره اونو صرفا جهت به قول معروف زکات دانش دراختیار بزاره یا اینکه درک کنه مطلب که به اشتراک میزاره میتونه برایک نفر یا اشخاصی مفید باشه وضمن اینکه دوپامین روبا ورزش های خاصی وهمین طور مهربانی میشه دریافت کرد....ونکته مهم بهترین پاداش رو خود فرد میتونه به خودش بده یا بهترین مشوقق ورهبر کسی نمیتونه باشه جز خودش
امین ظاهردَنّاک
امین ظاهردَنّاکاندروید دولوپر، مترجم
۱۳۹۷/۰۹/۰۵
وای آقای مرادی به چه نکتهٔ خوبی اشاره کردید و عجب قلمی دارید. واقعاً ممنون
😉