محمد

ایده برای یک استارتاپ هوش مصنوعی در ساخت آسانسورهای هوشمند

محمد

این محتوا بدون نظارت تیم سکان آکادمی تولید شده و صرفاً نظرات شخصی محمد می‌باشد.

زیاد می‌شنویم که محصولاتی که در آینده زیاد سروصدا به پا کردن اونهایی بودن که به خاطر رفع یک مشکل از زندگی روزمرهٔ آدم‌ها طراحی شدن. همان‌طور که از تایتل این پست مشخص هست، می‌خواهم ایده‌ای رو مطرح کنم که اگر کسی خواست، تبدیلش کنه به یک محصول واقعی.

من در یک آپارتمان زندگی می‌کنم که از قضا طبقهٔ سوم هم هستیم و هر روز به دلایل مختلفی من‌جمله خرید روزانه، باشگاه رفتن، سر کار رفتن و غیره باید برم بیرون و مسلماً از آسانسور استفاده کنم.

از شانس بد من، وقتی که می‌خواهم برم بیرون آسانسور طبقه اول است و وقتی که از بیرون می‌آیم، آسانسور طبقه دوم یا سوم هست و همین که بخواهم دکمه را بزنم تا آسانسور بیاید، زمان اندکی از من گرفته می‌شود که گرچه خیلی زیاد نیست، اما اگر در سال این زمان‌ها را جمع کنیم، قابل‌توجه می‌شه!

حال اگه یک سرویس هوش مصنوعی باشه که بیاد بر اساس تشخیص چهره و اینکه هر کدام از همسایه‌ها بیشتر در چه زمان‌هایی می‌روند و میایین خونه، به صورت خودکار آسانسور رو حرکت بده.

مثلاً فرض کنیم که من هر روز ساعت ۹ صبح می‌روم سر کار و ۵ بعد از ظهر برمی‌گردم خونه. خب خیلی راحت هست که این سیستم چهرهٔ من رو تشخیص بده و پس از مدتی یاد بگیره که من کی می‌رم و کی میام سپس با در نظر گرفتن احتمالات، احتمال بده که من ساعت ۵ برمی‌گردم و حول و حوش اون ساعت آسانسور بیاد طبقهٔ اول

به نظرتون عملی هست این ایده ?

ایدهٔ خود را در سکان‌پلاس بنویسید!

لیست نظرات
کاربر میهمان
دیدگاه شما چیست؟
کاربر میهمان
کاربر میهمان
ابوالفضل عباديمن یک کاربر مهمان هستم
۱۳۹۷/۰۹/۱۲
چرا سختش ميكنيد اي آي مي خواد چي كار اگه شما آدم منظمي هستيد و آنتايم خب يه جدول زمان بندي بديد
حسین قربانی
حسین قربانی
۱۳۹۷/۰۶/۰۶
آقای تفرشی عزیز
سلام
1- چه ایده خوب و البته بامزه ای،
2- شخصا فکر میکنم همین الان هم این ایده قابل اجرا باشه، هوش مصنوعی خیلی خفنی هم نمی خواد، اینترنت اشیا با الگوریتم های ساده، مثل رسیدن ماشین شما به پارکینگ یا باز شدن درب منزل شما، می تونه آسانسور رو حرکت بده و حتی با یه دست بند هوشمند، شما رو به طبقه مورد نظر برسونه، دست بند هم نه، همین گوشی موبایل برای الان کافیه.
3- این طرح یا ایده برای کار کافی نیست، هر چند امکان پذیره، مطمئنا این ایده وقتی بدرد بخور محسوب می شه که کل ساختمان و خونه مجهز به سیستمی هوش مصنوعی و ایضا اینترنت اشیا یا هر فناوری مشابه دیگه باشه. یه جورهایی اقتصادی نیست به نظرم. به تنهایی هم کسی خریدارش نیست. نه؟
موفق باشید
کاربر میهمان
کاربر میهمانمن یک کاربر مهمان هستم
۱۳۹۷/۰۶/۰۲
سلام
ایده خوبی هست ولی اجرایی کردن اون چالش‌هایی رو داره.
اما خب می‌شه با اعمال تغییراتی به اجرای درست هوش مصنوعی در این آسانسور کمک کرد؛ مثلا یک اپ موبایل بنویسیم که کانکت باشه به اپلیکیشن هوش مصنوعی در آسانسور.
و حدودا 3 الی 4 دقیقه قبل از رسیدنمون، به آسانسور بگیم که در این ساعت و دقیقه در طبقه مدنظر ما باشه
سجاد ایوبی
سجاد ایوبیدولوپر اندروید، یادگیری ماشین
۱۳۹۷/۰۶/۰۲
ایده جالبیه ولی فک نکم به تشخیص چهره نیاز باشه اون الگو فقط کافیه بفمه ساعت ۵ باید طبقه اول باشه دیگه براش مهم نیست که چه کسی اون ساعت میاد
بهزاد مرادی
بهزاد مرادیمدرس، کپی‌رایتر و دولوپر
۱۳۹۷/۰۶/۰۲
سلام
روزی نیست که من با این challenge مواجه نشم ولی خب به نظر می‌رسه که در دراز مدت منجر به از کار افتادگی زودتر دستگاه شود به این دلیل که:
فرض کنیم که من قرار هست که ساعت ۵ از شرکت بیام و ساعت مثلاً ۶ برسم خونه اما به یک باگ خورده‌ام و باید رفعش کنم. AI بنده خدا هم فکر می‌کنه که من قرار هست ساعت ۶ خونه باشم، پس آسانسور رو میاره طبقه اول اما یکی از همسایه‌ها از بیرون میاد و باهاش می‌ره طبقه دوم و AI دوباره چون می‌بینه من برنگشتم خونه، دوباره میارش طبقه اول و دوباره همسایه دیگری میاد و آسانسور رو می‌بره زیرزمین دوباره AI چون می‌بینه من برنگشتم دوباره میارهش طبقه اول الی آخر ...
یعنی به دلیل بی‌برنامگی که اکثر ما به دلیل شرایط کاری برامون پیش می‌یاد، به نظر می‌رسه که اون هوش مصنوعی دیوانه بشه 😂😂😂