ادمین

هوش مصنوعی چه مزایا و معایبی می‌تواند داشته باشد؟

ادمین اکانت رسمی ادمین سایت سکان آکادمی

امروزه مقالات بسیاری پیرامون پیشرفت‌های Artificial Intelligence یا به اختصار AI در فضای وب در اختیار علاقمندان قرار می‌گیرد که با مراجعه به برچسب #هوش مصنوعی در وبلاگ سکان آکادمی، با برخی از آن‌ها آشنا خواهید شد (همچنین برای آشنایی بیشتر با این مقوله، می‌توانید به مقالهٔ هوش مصنوعی چیست؟ مراجعه نمایید.)

همچون هر فناوری دیگری، هوش مصنوعی در کنار محاسنی که دارا است، از یکسری نقاط ضعف و تهدید هم برخوردار است و شاهد این ادعا هم نگرانی‌هایی است که افراد صاحب‌نامی همچون #ایلون ماسک، #استیو وازنیاک و دیگر فعالان فناوری دنیا ابراز کرده‌اند!

با این تفاسیر، قصد داریم ببینیم که شما به عنوان یک دولوپر یا کسی که در اکوسیستم فناوری اطلاعات فعال است و یا حتی به عنوان یک شهروند عادی چه دیدگاه‌ها، نظرات و پیش‌بینی‌هایی در مورد آیندهٔ نوع بشر با در نظر گرفتن پیشرفت‌های قابل‌ملاحظه‌ای دارید که فناوری‌هایی همچون هوش مصنوعی، یادگیری ماشینی، شبکه‌های عصبی و دیگر فناوری‌های وابسته در سال‌های اخیر داشته‌اند؟ به عبارت دیگر، آیا در آینده شاهد:

- ربات‌های نظامی مبتنی بر هوش مصنوعی خواهیم بود؟
- ربات‌های انسان‌نمایی خواهیم بود که در زندگی نوع بشر حضور فعالی داشته باشند؟
- فیلم‌هایی خواهیم بود که بدون حضور بازیگران واقعی ساخته شوند؟
- سیستم‌های اِسمارتی خواهیم بود که متعصبانه و جانبدارانه تصمیم بگیرند؟
- بیکار شدن نیروی کار، به طور مثال دولوپرها، خواهیم بود؟
- زیر پا گذاشته شدن بیش از پیش پِرایوسی (حریم خصوصی) انسان‌ها خواهیم بود؟

و ده‌ها سؤال چالش‌برانگیز دیگر خواهیم بود؟ حال نوبت به شما کاربر گرامی سکان آکادمی است تا با نوشتن مقاله‌ای حول این موضوع در «سکان‌ پلاس»، نقطه‌نظرات و نگرش خود به این موضوع را با دیگر کاربران به اشتراک بگذارید (مشاهدهٔ راهنمای مقاله‌نویسی در سکان پلاس).

ایدهٔ خود را در سکان‌پلاس بنویسید!

لیست نظرات
کاربر میهمان
دیدگاه شما چیست؟
کاربر میهمان
علی فلاحی
علی فلاحیمتخصص بهینه سازی سایت در موتورهای جستجو، seo specialist
در ادامه مطلب نوشته شده و به عنوان یک مثال از سرمایه گذاری های کلان دولت ها در زمینه هوش مصنوعی و اهمیت بالای این موضوع در آینده جهان، مطالعه مطلب زیر را هم پیشنهاد می کنم:

https://sokanacademy.com/blog/4230/post
kernel
kernel علاقمند به هک و امنیت ، یادگیری ماشین
درورد و وقت بخیر

بنظر من هوش مصنوعی یکی از شگفت انگیز ترین حوزه های علوم بشر تا به امروز بوده و جز معدود علومی هست که انتهای خاصی نمیشه براش در نظر گرفت
در همه زمینه ها قابلیت توسعه و پیاده سازی موارد جدید رو داره ، از حوزه بازیسازی گرفته تا صنایع نظامی و پزشکی.

آینده این علم هم زیباست و هم ترسناک! زیبایی این علم که مشخصه! خیلی از کار ها رو ساده کرده و یک تحول عظیمی توی همه حوزه ها از جمله تحلیل داده های عظیم داشته که با روش های خاص خودش به یادگیری بیشترش کمک میکنه
ولی ترسناک!
از این جهت ترسناک که این یادگیری قراره تا چه میزان ادامه داشته باشه؟! در همین زمان ، توی خیلی از حوزه ها دیگه انسان به هیچ وجه نمیتونه حریف این علم بشه ! مثال مشهودش بازی شطرنج و یا گو . هر وقت به آینده ترسناک این حوزه فکر میکنم یاد فیلم من ربات میوفتم که خیلی خیلی جالب بود!
از همه این موارد بگذریم میرسیم به کد زدن هوش مصنوعی! بله خوشبختانه یا بدبختانه در این زمینه هم دستی بر آتش داره و خیلی خیلی هم پیشرفت کرده! اولش حس میکردم در حد چند تا برنامه ساده بتونه این علم کد بزنه ولی با یه مقاله ترسناک تر رو به رو شدم! که تونسته هوش مصنوعی فراتر و بالاتر از خودش بسازه و این برام خیلی عجیب بود!

حالا بقول سریال گیم آف ترونز "وینتر ایز کامینگ؟!"
پایان عمر بشر نزدیکه؟

هر چقدر به پیشرفت هوش مصنوعی اعتماد و اعتقاد دارم همون قدر هم به مطالعات زیستی!
یکسری محقق خیلی باحال دور هم جمع شدند و میخوان کار رو از ریشه حل کنند (هرچند اصن نمیدونم که این کار درست هست یا نه!) قصد این محقق ها اینه که با دستکاری ژنتیک و دی ان ای ، انسان ها برن به سمتی که آرزو هیتلر بود! ساختن نسل برتر ! هدف پروژه (CRISPR)برای اینه تا انسان همیشه هوش برتر کره خاکی باقی بمونه

ولی واقعا این نبرد تا کی قراره ادامه داشته باشه؟؟
بهزاد مرادی
بهزاد مرادیمدرس، کپی‌رایتر و دولوپر
با احترام
مقاله‌ای تحت عنوان «هوش مصنوعی: خوب، بَد، زشت» حول این موضوع نوشتم 👇👇👇
https://sokanacademy.com/plus/7121/post