بهزاد مرادی

زرنگی،‌ زرنگی، زرنگی: اما از نوع حقیرانهٔ آن!

بهزاد مرادی مدرس، کپی‌رایتر و دولوپر

این محتوا بدون نظارت تیم سکان آکادمی تولید شده و صرفاً نظرات شخصی بهزاد مرادی می‌باشد.

چند سال پیش در حین رانندگی شدیداً به دنبال جای پارک می‌گشتم تا اینکه بالاخره یک جای پارک پیدا کردم اما این در حالی بود که پیرمردی دنده‌ عقب گرفته بود و می‌خواست آنجا پارک کند اما زرنگی کردم و بلافاصله آن جای پارک را تصاحب کردم! مدتی پس از اون واقعه داشتم این قضیه را برای یک از دوستانم که آدم اهل دلی است تعریف می‌کردم و گفتم خیلی زرنگ‌بازی درآوردم. او هم نَه گذاشت و نَه برداشت و گفت:

آره زرنگی کردی اما از نوع حقیرانه‌ٔ آن!

و قضیه رو خوب برایم شکافت و این در حالی بود که حرفش تأثیر زیادی رویم گذاشت و زمان گذشت تا اینکه چند وقت پیش رفتم میوه‌فروشی (در یکی از شلوغ‌ترین نقاط شهر) و داشتم دنبال جای پارک می‌گشتم تا اینکه دقیقاً جلوی میوه‌فروشی یک جای خالی بود اما به محض اینکه خواستم پارک کنم، دیدم کسی قبل از من روی آن جای پارک حساب کرده و دنده عقب گرفته بود و قصد پارک کردن داشت (دقیقاً مثل ماجرای قبل) اما این بار چون دوست داشتم آدم ... نباشم، نه‌تنها پارک نکردم، بلکه قبل از آن جای پارک ترمز کردم تا اینکه فرد پشت سری من، که به احتمال خیلی زیاد شبیه به ورژن دو سال پیش من بود، نیز نتواند آنجا پارک کند و آن راننده با خیال راحت پارک کرد و من هم زمان قابل‌توجهی دنبال جای پارک گشتم و چند صد متر دورتر پارک کردم و چند کیلو میوه رو با دردسر کول کردم تا به ماشین رسوندم اما شب موقع خواب نسبت به خودم حس خوبی داشتم!

نگاهی به برخی زرنگی‌های حقیرانه در دنیای کسب‌وکار
در دنیای بیزینس هم قضیه به‌نوعی این‌گونه هست. ما یکسری کارها می‌کنیم که همگی به معنای واقعی کلمه زرنگی هستند اما در عین حال از نوع حقیرانهٔ آن! مثلاً

- یک ماه بیمهٔ کارمند رو رَد می‌کنیم و دو ماه رَد نمی‌کنیم.

- پایان ماه از کارمند می‌خواهیم فیشی امضاء کند که در آن نوشته شده «من کلیهٔ حقوق و مزایای خود را تا این لحظه دریافت کرده‌ام» در صورتی که اصلاً این‌طور نیست بلکه می‌خواهیم پایان قرارداد هیچ ادعایی نداشته باشد.

- به مشتری قول می‌دهیم که پروژه‌اش را با فلان فریمورک نسخهٔ آخر کُد بزنیم، اما با نسخهٔ قدیمی این کار رو می‌کنیم که ممکن است آسیب‌پذیر باشد و پرفورمنس آن به خوبی ریلیس آخر نباشد و او هم هرگز نمی‌فهمد.

- به کارمندان قول می‌دهیم که آن‌ها را در سود هم شریک کنیم اما در نهایت به ایشان می‌گوییم که این پروژه سودده نبود و کارمند رو می‌پیچونیم.

- به کارمند قول می‌دهیم که پروموشن به وی بدهیم، اما می‌گوییم که تو آن‌قدر خوب نبودی که این کار عملی بشه! ایشالا سال بعد.

در واقع، چیزهایی از این دست همگی زرنگی هستند، که خیلی هم به آدم مَزه می‌دهند، اما جُملگی زرنگی از نوع حقیرانهٔ آنند و تصمیم نهایی با خود ماست که بخواهیم زرنگی ما از چه جنسی باشد.

آیا شما هم تاکنون زرنگی‌هایی از این دست را تجربه کرده‌اید؟ ممنون که وقت گذاشتید. جای نظر، انتقاد و پیشنهاد شما در بخش کامنتینگ است.

ایدهٔ خود را در سکان‌پلاس بنویسید!

لیست نظرات
کاربر میهمان
دیدگاه شما چیست؟
کاربر میهمان
کاربر میهمان
کاربر میهمانمن یک کاربر مهمان هستم
۱۳۹۸/۰۶/۰۵
👇من هم با دوست عزیز آقای قربانی موافقم واژه "زرنگ" بار معنایی مثبت در ذهن دارد .....
و در ضمن نامیدن یک "کار زشت و نادرست" با کلمات و واژگانی که بار معنایی مثبت دارند باعث پوشیده شدن و از بین رفتن "قبح و زشتی" اون کار در جامعه خواهد شد یعنی "باطل" در صورت "حق" ظاهر میشه
کاربر میهمان
کاربر میهمانمن یک کاربر مهمان هستم
۱۳۹۸/۰۶/۰۵
من هم با دوست عزیز آقای قربانی موافقم واژه "زرنگ" بار معنایی مثبت در ذهن دارد زرنگ به معنی باهوش، زیرک، چابک است و بکار بردن آن برای اینگونه موارد واژه را مخدوش و تخریب می‌کند باید در انتخاب واژگان دقت کنیم البته شاید بی ربط به این موضوع باشد ولی امروزه بسیاری از واژگان با کاربرد های ناصحیح و ارجاع به مصادیق نادرست که در فضای عمومی و رسانه ها به عمد یا غیر عمد انجام می‌شود بار معنایی خود را از دست داده‌اند و باصطلاح "قلب معنا" شده‌اند مانند واژگان آزادی، عشق، ...
واژه‌هایی مانند حقه بازی، ناکسی، رذالت، ناجوانمردی، جَلَب بودن، دغل کاری ... برای توصیف معنای موارد ذکر شده مناسب هستند
فرنوش فهیم
فرنوش فهیم
۱۳۹۷/۰۳/۱۹
چند سال پیش توی آموزشگاهی درس میدادم که شاگرد خصوصی هم میپذیرفت. همکاران من بعد از چند جلسه کلاس رفتن با شاگرد خصوصی که مال آموزشگاه بود لابی میکردن و کلاس هارو شخصی برگزار میکردن تا پول بیشتری گیرشون بیاد. در واقع به نوعی مشتری آموزشگاه رو میدزدیدن. کارشون به کنار، احساس غروری که از این کار نادرست داشتن خیلی برام عجیب بود. کاش درگیر این مدل زرنگی نشیم هیچ‌وقت 🙂
حسین قربانی
حسین قربانی
۱۳۹۷/۰۳/۱۸
آقای مرادی عزیز
سلام
کاش از این عبارت زرنگی استفاده نمی‌کردید، بار معنی کلمه زرنگ اغلب در فرهنگ ما مثبت است، اما این کارها نه زرنگی است و نه درست. این کارهایی که نام بردید، نامش ظلم است، حق الناس است، در مورد جای پارک اسمش حرص است، ان هم برای چیزی حقیر، برای جای پارک!!!
در دنیای کسب و کار نه تنها این حق خوری ها بین کارمند و کارفرما وجود دارد، گاهی بین همکاران هم موج می‌زند، مخصوصاً در کارهای اشتراکی. خدا البته نصیب نکند، نه ظلم دیدن را نه ظلم کردن را. هر کسی را که می‌بینم داد ظلم ستیزی‌اش گوش فلک را پر می‌کند و ادعا دارد زیر حرف زور نمی‌رود، می‌گم: این که جلوی ظلم می‌ایستی دمت گرم، خودت هم به کسی ظلم نمی‌کنی؟
البته این زبان ساده شما در گفتن مصداقها رو دوست دارم آقای مرادی، زنده باشی و برای شما آرزو می‌کنم، نه در جایگاه ظالم باشی و نه مظلوم.
موفق باشید
محمدامین عطائی
محمدامین عطائیبرنامه نویس جاوااسکریپت
۱۳۹۷/۰۳/۱۸
توی دوتا شرکتی که بودم زرنگی زیاد دیدم. میزارم برای خودشون حوشحال باشن و زرنگیشونو بکنن.. اعتقادم اینه که تلاشم همه چیزو نشون میده و نیازی به کار خاصی نیست.
سجاد
سجاد
۱۳۹۷/۰۳/۱۸
من به نیت کارآموزی یک سال و سه ماه عمرم رو در یک شهر غریب تلف کردم. علاوه بر این که چیزی یاد نگرفتم .پولی نگرفتم . زخم معده هم گرفتم از بس که تحمل کردم . قرار بود که من شریک باشم اما اعتماد به دوستی که در حقیقت دشمنم بود هیچ قراردادی هم نبستم .
متاسفانه من هم از این ور بام افتادم . نه تنها زرنگی نمی کنم بلکه اجازه میدم همیشه مردم گرگ درونشون رو نمایش بدند. متاسفانه موضوع زرنگی خود واژه اش به نوعی زرنگی است . باطن کلمه بده اما روکش بسار زیبایی داره . زرنگی در رابطه با دیگران تعریف میشه . این هست که کشور ما زرنگ پرور است و بستر تاریخی و تکاملی داره.