Tuple در لغت به معنای «چندتایی» بوده و در زبان­‌هایی مانند پایتون، لیسپ و غیره، به مجموعۀ مقادیری گفته می‌­شود که به صورت مرتب شده پشت سر هم آمده باشند.

بیشتر

در برنامه‌نویسی، Transaction معمولاً به فرایند تبادل یکسری داده‌ها و تَسک‌های مرتبط با آن‌ها همچون آپدیت یکسری رکورد در دیتابیس گفته می‌شود که این اطمینان را حاصل می‌کند که ریکوئست (درخواست) مد نظر بدون هیچ‌گونه کم و کاستی با صحت کامل انجام خواهد شد.

بیشتر

Timestamp (تایم‌استمپ به معنی برچسب زمان) زمان فعلی یک رویداد ثبت شده توسط یک سیستم کامپیوتری را گویند.

بیشتر

تَگ یک اصطلاح عمومی است که برای توصیف عناصر یک زبان برنامه‌نویسی مورد استفاده قرار می‌گیرد. گاهی به مجموعه‌ای از تگ‌ها، اصطلاح Markup (مارک‌آپ) نیز اطلاق می‌شود.

بیشتر

در برنامه‌نویسی، اصطلاح Thread-safe روند اجرای برنامه‌ای را توصیف می‌کند که می‌توان آن را از تِرِدهای متعددی فراخوانی نمود بدون اینکه این فراخوانی موجب رخداد تداخلات ناخواسته در میان تِرِدهای مختلف شود.

بیشتر

3GL یا Third Generation Language (زبان برنامه‌نویسی نسل سوم) به زبان‌های برنامه‌نویسی سطح بالا همچون جاوا، پایتون، پی‌اچ‌پی و ... گفته می‌شود.

بیشتر

Three-tier Application به اپلیکیشن‌هایی گفته می‌شود که سورس‌کد آن‌ها به ۳ بخش مجزا تقسیم‌بندی شده و هر بخش عملکرد جداگانه‌ای دارد اما این درحالی است که این ۳ لایه در کنار یکدیگر می‌توانند یک اپلیکیشن کاربردی را تشکیل دهند و به‌تنهایی کاری از پیش نخواهند برد. این بخش‌ها عبارتند از View ،Model و Controller که به‌صورت خلاصه MVC هم نامیده می‌شوند.

بیشتر