پایتون که توسط شخصی به نام Guido van Rossum ابداع شده است، یک زبان برنامه‌نویسی تفسیری و شیی‌ٔگرا، مشابه زبان پرل است که به‌خاطر سینتکس واضح و همچنین خوانایی‌اش، توانسته به زبانی پرطرفدار و محبوب تبدیل شود.

بیشتر

اصطلاح Prototype از دو واژهٔ لاتین Proto (به معنی اولیه) و Typus (به معنی شکل یا مدل) تشکیل شده است که در سه حوزهٔ توسعهٔ نرم‌افزار، برنامه‌نویسی مبتنی بر پروتوتایپ و طراحی سخت‌افزار به کار گرفته می‌شود.

بیشتر

دویست و پنجاه و ششمین روز از تقویم میلادی ـ به صورت غیر رسمی ـ روز برنامه‌نویس نامیده شده است که در سال‌های عادی بر ۱۳ سپتامبر و در سال‌های کبیسه بر ۱۲ سپتامبر منطبق است.

بیشتر

در صنعت IT، هر سخت‌افزار یا نرم‌افزاری که به عنوان میزبانی برای یک اپلیکیشن یا سرویس قرار بگیرد، Platform (سکو) خوانده می‌شود.

بیشتر

PHP یک زبان اسکریپتی است که تحت یک مجوز اپن‌سورس و به صورت رایگان در دسترس بوده و عمدتاً در وب‌سرورهای لینوکسی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

بیشتر

Patch (پَچ یا به فارسی وَصله) که گاهی‌اوقات Fix هم نامیده می‌شود، تصحیح کدی است که باگ دارد.

بیشتر

Parse در لغت به معنای تجزیه و تحلیل است اما در دنیای برنامه‌نویسی به عملیاتی گفته می‌شود که طی آن نوعی از دیتا به دیتایی دیگر تبدیل شده که برای ما در آن لحظه قابل‌فهم‌تر و ساده‌تر باشد.

بیشتر

در صنعت توسعهٔ نرم‌افزار و زبان‌های برنامه‌نویسی، Parameter به دیتای کوچکی گفته می‌شود مانند یک عدد، حرف، کلمه و ... که توسط بخشی از اپلیکیشن به بخش دیگری ارسال می‌گردد و این در حالی است که یک پارامتر می‌تواند مسیر اجرای برنامه را دستخوش تغییر سازد.

بیشتر