Absolute Link (لینک‌های مطلق)


Absolute Link (لینک مطلق) به یک Hyperlink‌ گفته می‌شود که حاوی یک URL کامل است که دربرگیرندهٔ تمامی اطلاعاتی است که برای باز کردن یک صفحه از وب‌سایت در شبکهٔ اینترنت مورد استفاده قرار می‌گیرد که این اطلاعات عبارتند از:
- پروتکل قابل استفاده همچون HTTPS یا FTP
- نام دامنهٔ سایت
- نام دایرکتوری
- و نام فایل مثلاً html.

همواره به یاد داشته باشیم که Absolute Link‌ آدرسی منحصربه‌فرد بوده و هرگز و تحت هیچ عنوان نمی‌توانیم دو لینک از این جنس با آدرس‌هایی مشابه تحت شبکهٔ اینترنت داشته باشیم.

به‌طور‌کلی، لینک‌ها را می‌توان به دو گروه Absolute و Relative تقسیم‌بندی کرد که می‌توان آن‌ها را به ترتیب تحت عناوین «مطلق» و «نسبی» ترجمه کرد. همان‌طور که پیش از این گفتیم، لینک‌های مطلق حاوی یک آدرس کامل اینترنتی هستند اما این درحالی است که لینک‌های نسبی صرفاً حاوی بخشی از این آدرس هستند و برای آن‌که عینیت پیدا کنند، باید تحت یک دامین خاص مورد استفاده قرار گیرند. برای روشن‌تر شدن تفاوت این لینک‌ها، به دو مثال زیر توجه کنید:

https://sokanacademy.com/glossary

لینک فوق، یک لینک مطلق است چرا که حاوی پروتکل اس‌اس‌ال (https)، نام دامنه (sokanacademy.com) و دایرکتوری (glossary) است. نسخهٔ نسبی این لینک به‌صورت زیر خواهد بود:

/glossary

لینک‌های Relative تاحدودی سریع‌تر از لینک‌های Absolute هستند چراکه وقتی مرورگر با چنین لینک‌هایی مواجه می‌شود، اصلاً نیازی نخواهد داشت تا ابتدا اقدام به یافتن سایت کرده سپس صفحهٔ مد‌نظر را داخلش بیابد بلکه می‌داند که لینک مدنظر داخل دامینی که پیش از این یافته شده است قرار دارد.


لیست نظرات
کاربر میهمان
دیدگاه شما چیست؟
کاربر میهمان
محسن
محسن
۱۳۹۷/۰۱/۲۳
در مورد استفاده از لینک های
اگر فولدر یا فایل مورد نظر از نظر سلسه مراتب در کنار فولدر یا قابل جاری باشد آدرس دهی به همین صورت زیر است
/glossary
اما اگر برای دسترسی به پوشه مورد نظر نیاز به حرکتی مشابه UP در سیستم عامل داشته باشیم، نیاز هست از ../ به تعداد up ها استفاده کنیم، مصلا
Learn more about my Website.
در بیشتر پروژه ها اگر فایل css در داخل پوشه ای به نام CSS باشد، برای دسترسی به این فایل از index.html که در root قرار دارد، به صورت زیر عمل می شود.
../css/style.css
Insight
Insight
۱۳۹۷/۰۱/۲۳
یکی از نکات پیرامون استفاده از لینک های مطلق یا نسبی، استفاده از لینک های نسبی در سناریوی زیر است:
شما وبسایتی را طراحی و Deploy کرده‌اید. وبسایت شما دارای Asset های زیادی مانند عکس‌ها، فایل های متنی و ... است. اگر شما برای استفاده از این فایل ها از لینک های مطلق استفاده کنید با تغییر دامنه یا هاست، این لینک ها غیرقابل استفاده میشوند اما اگر از لینک های نسبی استفاده کرده باشید، این ارتباط مثل قبل برقرار است و آن مشکل بوجود نمی‌آید.