mostajeran.moh

تصمیمم سر توسعه دهنده وب شدن برگشته، میشه راهنماییم کنید؟

mostajeran.moh ۱۳۹۷/۰۹/۰۴ مباحث عمومی برنامه‌نویسی

سلام دوستان عزیز

راستش دیشب تا حالا خیلی سردرگم شدم و امیدوارم خدا به بهترین نحو این جریان پیش اومده رو برام حل کنه

جریان از این قراره که من بعد از اینکه مبانی برنامه نویسی رو با جاوا تمرین کردم فهمیدم علاقه م توی برنامه نویسی وب اپلیکیشن هستش و شروع کردم به تحقیق و دیدم به به چقدر عجیب با فرانت اند میتونم تعامل دوستانه و لذت بخش داشته باشم و شروع کردم به یادگیری جاوااسکریپت و دیدم چقدر خوبه و اینا...

فکر میکردم مسیر شغلی آینده‌م همینه که دارم به سمتش میرم تا اینکه دیشب با یکی از فامیل هامون که از تهران اومده بود اصفهان مهمونی و کارمند وزارت اطلاعات بود حرف هایی رد و بدل کردیم که به کلی منو تکون داد.

ایشون گفت که من هم مدرک نرم افزار داشتم ولی الان میگم کاشکی توی عرصه هایی نذیر امنیت شبکه فعالیت کرده بودم

البته ایشون گفت که الان دو سالی هست که داره شبکه کار میکنه ولی به هر حال ایشون گفت که خوشبختانه کشور پر شده از برنامه نویس های پلتفرم ها و حوزه های مختلف که هم کارشون رو خوب بلدن و هم از این جهت مشکل زیادی توی کشور نداریم اما یه سری حوزه ها هم هست که متاسفانه نه زیاد توی ایران داشجو ها از وجود اونها اطلاعی دارند و نه متخصص های کافی توی این حوزه داریم مثلا ما کمبود نیروی متخصص برای همین امنیت شبکه ، مهندس DevOps ، معمار نرم افزار ، معمار اپلیکیشن ، معمار زیر ساخت ، مدیر مهندسی نرم افزار و... رو داریم که اتفاقا حقوق های بالایی هم داره ولی به خاطر اطلاع نداشتن دانشجو هایی که اکثرا توی دانشگاه دارن تو سرشون میکنن که یا باید وب بخونه یا پلتفرم و یا هر چیز اشباع شده ی دیگه‌ای ، ما مجبوریم از سایر کشور ها متخصص استخدام و یا دعوت کنیم. در آخر گفت برو و پایتون و کالی رو یاد بگیر که بیشتر نیاز های کشور در حال حاضر به این دو تا گره خورده.

حالا سوالم از عزیزانی که منت گذاشتند و تا اینجای متن رو خوندند اینه:

تا چه حد حرف بالا حساسیت داره؟

با توجه به این که من کشورم رو دوست دارم و میخوام به این مرز و بوم خدمت کنم توی ایران چه تخصصی بیشتر بهش نیاز هست؟

لطفا شغل ها و تخصص های نا آشنایی که قید شد یا نشد رو اگه میشناسید یه اشاره ای بکنید.

شغل های استراتژیک حوزه فناوری کدوما هستند؟

ممنونم از سایت سکان آکادمی که فرصت سوال پرسیدنمون رو از متخصصین فراهم کرد و از دوستانی که این متن رو خوندند.

یاعلی

پاسخ‌ها به این تاپیک
امیررضا اقتداری
امیررضا اقتداریدولوپر ios هستم، برنامه‌نویسی و گرافیک رو بسیار دوست دارم.
۱۳۹۷/۰۹/۰۶

سلام

نکته اول: توی ایران سالم زندگی کردن بسیار دشواره و احتمال فنا شدن استعدادهاتون بسیار زیاد. 

میدونم که امروز نظرم رو نخواهید پذیرفت اما پس از ورود به بازار کار به زودی با واقعیت زندگی در ایران روبرو خواهی شد. 

نکته دوم: کاری رو که بهش علاقه داری انجام بده. تو جوابهات به یکی از دوستان که همین نظر من رو داشت گفته بودی «ممکنه به رشته های دیگه هم علاقه داشته باشم».

پس جوابت رو فقط خودت میدونی. برو و امتحانشون کن. شاید واقعا اونها رو بیشتر دوسته باشی اما فرانوش نکن که این اول راه هست و هنوز خیلی فرصت داری، پس خیلی نگران انتخاب مسیر اشتباه نباش. هر آدم سخت کوشی میتونه حدودا هر ۱۰ سال یک بار مسیر شغلی‌اش رو کاملا عوض کنه. 

موفق باشید. 

soheil
soheil
۱۳۹۷/۰۹/۰۵

سلام.ببینین خودتون دوست دارین از خودتون چی بسازین نه بقیه از شما.اگه علاقه به وب اپ نوشتن دارین و جاوا کار کردین خب میتونین یکی از بهترین و بزرگترین استک های موجود رو انتخاب کنین.استک وب جاوا محشره و فوق العاده.اما اگر کلا به فرانت علاقه دارین خب وقت رو تلف نکنین و برین دنبالش.بله درست هست که زمینه های مختلف زیاد هست و همشونم عالی ولی ببینین توی کدومش بیشتر استعداد دارین و کدوم تعامل بیشتری دارین باهاش نه اینکه من با شما صحبت کنم و شما سست بشین از تصیممتون و مسیرتون.الان اگه شما رفتین شبکه و یکی اومد گفت چرا رفتین شبکه چرا نرفتی سمت فلان زمینه،خب ممکنه بازم بمونین سر دوراهیی.اون چیزیو که علاقه دارین و حس میکنین که میتونین داخلش موفق بشین شک نکنین واسه انجامش.

موفق باشید.

mostajeran.moh
mostajeran.moh علاقه مند به توسعه دهندگی وب
۱۳۹۷/۰۹/۰۵

سلام سهیل عزیز

خیلی ممنونم که وقت گذاشتید و کمکم کردید

راستش الان بیشتر دارم تحقیق میکنم که آگاهانه تر انتخاب کنم

شاید اگر الان عشق توسعه‌ی وب رو دارم اینکه از سایر رشته ها مثل همین شبکه اطلاع ندارم هم بی تاثیر نباشه

حالا یه سوال دارم و اون اینه که حالا که اینقدر با تبلیغات سایت های فناوری جوون هامون به سمت توسعه دهندگی سوق داده شدند مشکل کمبود شغل برای اینهمه توسعه دهنده پیش نمیاد؟

بذار ساده تر بگم

همه‌ی دانشجو های کامپیوتر تقریبا دارن میرن سمت توسعه دهندگی.

به نظرم میاد که این هجوم در آینده این رشته رو اشباع کنه

نظر شما چیه؟؟

در پاسخ به

soheil
soheil
۱۳۹۷/۰۹/۰۵

دنیای توسعه دهندگی مدام در حال پیشرفت هست‌.به طور کلی عصر عصر It هست و هیچ وقت پایان نداره.فرض کنین همه یه کاریو انجام میدن ولی مهم اینه کی بهتر و تمیز تر اون کارو انجام بده ایناست که یه دولوپرو از بقیه جدا میکنه.یه دولوپری که بروزه و تشنه یاد گیری و کار همیشه واسش کار هست.کسی که خلاقه کسی که سعی میکنه هر روز کار تکراری انجام نده همیشه واسش کار هست.

در پاسخ به

matin
matin
۱۳۹۷/۰۹/۰۵

۱. اینجا خودتون پیش میبرید نه خدا.

۲. میلیون ها نفر در همین لحظه در حال آشپزی هستند اما تعداتعداد خیلی کمی از این ها آشپز های حرفه ای تلقی میشند.

شما در هر چه که عشق بورزید موفق تر خواهید شد.

فراموش نکنید که حرفه و کار شما بخشی از شخصیت شما را شکل میده پس تو زندگیتون تاثیر زیادی داره. 

شخصیت خودتون رو اونطور که دوست دارید شکل بدید نه اونطور که دیگران میگند.

۳. سطح دانش اون شخصی که باهاش گپ زدید با همین واژه "کالی" به خوبی مشخصه! (.....)

۴. کشور شما و بقیه جاها به خلاقیت نیاز دارند نه نیرویی که در حال حاظر کم دارند.

موفق باشید

masih it
masih it توسعه‌دهنده وب و علاقه‌مند به یادگیری ماشینی
۱۳۹۷/۰۹/۰۴

سلام.

انگیزه و هدفتون رو تحسین میکنم و امیدوارم بهترین تصمیم رو اتخاذ کنید.

حوزه‌های جدیدی که وارد عرصه تکنولوژی شدند و بنظرم در آینده فوق‌العاده تاثیرگذار خواهند بود، هوش مصنوعی (خصوصا Deep Learning) و بیگ دیتا هستند که شدیدا به هم گره خوردند.

تاثیرگذاری این دو علم به نسبت معمار نرم‌افزار یا فیلد‌هایی که ذکر کردید قطعا چندین برابر هست.

البته در حال حاضر فرصت‌های شغلی زیادی توی این حوزه‌های به‌نسبت نوظهور توی ایران وجود نداره. (به نسبت فیلدهای وب یا اندروید یا ... )

به هر حال شما میتونید توی یکی از فیلد‌هایی که خودتون ذکر کردید اعم از DevOps یا معمار نرم‌افزار یا حتی توسعه‌دهنده وب کار خودتون رو آغاز کنید و بعد از مدتی که احساس کردید توی این‌ها به اندازه‌ای که بتونید شغل بدست بیارید، ماهر شدید، در این فیلدها درآمد کسب کنید و در کنارش و برای آینده‌ای نه چندان دور، هوش مصنوعی رو هم مثلا یادبگیرید.

البته توجه داشته باشید که به‌هیچ وجه چند حوزه رو با هم یادنگیرید.

البته من هم تا قبل از اینکه پیام شما رو به بخونم به اهمیت معمار نرم‌افزار یا DevOps پی نبرده بودم.

با این حال من نظرم رو تقدیمتون کردم حتی ممکنه ۱۰۰٪ اشتباه باشه ولی امیدوارم مفید باشه براتون.

موفق باشید.