لطفا لطفا لطفا درباره انتخاب رشته کامپیوتر نظر خودتان بگید بسیار ممنون می شم خیلی واجب است

سلام سوالی که دارم خیلی واجب  . من باید انتخاب رشته کنم خودم به شخصه علاقه زیادی برنامه نویسی دارم و می خواستم بدونم بازار کار این رشته و احتمال رفتن به کشور خارجی که به عنوان مثال از دانشگاه صنعتی اصفهان فارغ التحصیل می شه هست و همچنین می شه اگر به رشته مثل الکترونیک برق بری امکان یاد گیری برنامه نویسی هست . ممنون می شم هر چه سریع تر پاسخ دهید.

پاسخ ها

sokanacademy forum
کاربر سکان آکادمی 6 سال پیش

سلام بنده ورودی کامپیوتر 96 دانشگاه صنعتی اصفهان هستم.

می تونم کمکتون کنم : http://t.me/masihjahangiri

sokanacademy forum

فقط یه چیزی بگم؛ اینکه مهندس کامپیوتر با برنامه نویس فرق داره. موفق باشی :]

sokanacademy forum

می دونم تو دانشگاه چیزی زیادی در مورد برنامه نویسی یاد نمی دن اگه می دن قدیمی 

sokanacademy forum

سلام

تا جایی که من می‌دونم ظرف ۱۰ یا ۲۰ سال آینده، برنامه‌نویسی جز ۱۰ شغل پردرخواست در دنیا هست، پس طبیعتا می‌تونه عامل کمک‌کننده‌ایی برای مهاجرت باشه.

موضوع بعد اینکه اگه به برنامه‌نویسی علاقمندی چرا دنبال رشته برق و الکترونیک هستی؟ من خودم فارق‌التحصیل رشته برق هستم. اگر بیشتر توضیح بدی شاید بتونم روشنت کنم.

موفق باشید

sokanacademy forum

سلام چون شنیدم برنامه نویسی توی الکترونیک برق آموزش می دهند

sokanacademy forum

بگذارید آخرش رو اول بگم. اگه تو این فکری که با یه تیر دو نشون بزنی، هم لیسانس برق بگیری و هم برنامه‌نویس بشی، کلا در اشتباهی. به چند دلیل:

رشته برق اونقدر سخت و سنگینه که شما فرصت نرمش صبح‌گاهی رو هم به زور پیدا می‌کنی چه برسه به یادگیری و پیشرفت در زمینه برنامه‌نویسی.
در مورد آموزش برنامه‌نویسی در برق به شما درست گفتند اما در قالب سه واحد درسی اونهم صرفا مبانی برنامه نویسی. عملا تو برق، در دانشگاه، شما چیزی به عنوان برنامه‌نویسی یاد نمی‌گیرید.
اگر احیانا به شما گفتند که در یکی از زیرشاخه‌های برق، تخصصی وجود داره به اسم اتوماسیون صنعتی که کلا کارش برنامه‌نویسی هست باید بگم که:
تمام این شغل برنامه‌نویسی نیست
در مورد این مدل از برنامه‌نویسی تو دانشگاه چیزی به شما یاد نمی‌دهند
با توجه به خرابی اوضاع صنعت در حال حاضر نیاز به چنین تخصصی تو مملکت ما بسیار کمه
و در نهایت با اینکه این تخصص هم گزینه خوبی برای مهاجرت هست به دلایل خاصی قابل قیاس با برنامه‌نویسی در زمینه ITنیست.

از همه این موارد که بگذریم، موقعیت‌های شغلیه برق و الکترونیک خیلی کمتر از کامپیوتر و ITهستند. بنابراین من هیچ دلیلی نمی‌بینم که شما بخواهید چنین تصمیمی بگیرید.

من برق رو خیلی دوست دارم، اما بعدا فهمیدم که به توسعه نرم‌افزار بیشتر علاقه دارم و تقریبا تمام دروس رشته کامپیوتر رو خودم خوندم. از ریاضیات گسسته بگیر تا سیستم عامل. بنابراین به عنوان یه آدمی که این راه رو رفته توصیه می‌کنم یه رشته مرتبط رو انتخاب کنید. به این دلیل عبارت «یه رشته مرتبط» رو به کار بردم که زمان ما فقط رشته کامپیوتر گرایش نرم افزار به برنامه‌نویسی مربوط می‌شد. اما حالا حدس می‌زنم رشته‌های دیگه‌ایی هم باشند که توصیه می‌کنم حتما بررسی کنید.

موفق باشید.

sokanacademy forum

سلام

من خودم ارشد سازه دارم از امیرکبیر ولی تصمیم گرفتم تو زمینه دولوپ نرم افزار کار کنم. با اینکه رشتم مرتبط نیست ولی دوستای زیادی دارم که این رشته رو خوندن. شما تو دانشگاه برنامه نویس نمیشی. با شب بیداری و علاقه و تلاش میشی. مورد داشتیم لیسانس نرم افزار گرفته و چهار خط کد نمیتونسته بزنه.

شما هر رشته ای تو دانشگاه بخونی - هر رشته ای- میتونی جداگانه برنامه نویسی هم کار کنی، مثل من

ولی بنظر من اگه علاقه داری به برنامه نویسی، یه رشته ی دیگه خوندن کار اشتباهیه تقریبا. تو اگه نرم افزار بخونی، میتونی با سال بالایی و همدوره های خودت لینک بزنی و همینطور اگه اساتید قابلی داشته باشی با اساتید. همین لینک ها هم میتونن راهنماییت کنن و هم میتونن معرفت باشن به شرکتا.

بازار کار برنامه نویسی بسیار بهتر از بقیه رشته های مهندسیه و اگه با ترندها جلو بری (مثلا الان چیزایی مثل یادگیری ماشینی و بلاکچین و ... ) میتونی بری توی شرکتای خارجی کار کنی، البته به شر داشتن یه رزومه خوب. از کشورای حوزه خلیج فارس گرفته تا اروپا و امریکا.

خلاصه که من اگه بتونم برم به ۶ سال پیش، حتما این رشته رو انتخاب میکنم.

پ.ن. البته حتما مطمئن شو اول که درک واقع بینانه ای از برنامه نویسی پیدا کردی و مثلا متوجه این موضوع بشی که ۸۰، ۹۰ درصد کارت دیباگ کردنه

هر انتخابی میکنی ایشالا موفق باشی

sokanacademy forum

ممنون بابت نظر

sokanacademy forum

پیشنهاد میکنم اگه میخوای تو زمینه برنامه نویسی و به طور کل کامپیوتر فعالیت کنی رشتمم مرتبط انتخاب کن. در ابتدای کار تفاوت یه برنامه نویسی که مهندس کامپیوتره با کسی که رشتش غیر مرتبطه مشخص نمیشه ولی تو سطح های بالاتر کاملا حس میشه . از طرف دیگه برای مهاجرت راه هایی زیادی هست همین مرتبط بودن رشته کمک زیادی میکنه بهت

موفق باشی

sokanacademy forum

ممنون بابت نظر

sokanacademy forum

به نظر من اصلا مبنای اصلیتو برای برنامه نویسی کردن روی دانشگاه بنا نکن! نمیگم دانشگاه بده یا نمیتونی از طریق دانشگاه به یه برنامه نویس خوب تبدیل بشی؛ بلکه اینو همیشه از من تو خاطرت داشته باش که یه برنامه نویس خوب درواقع یه ایده پرداز خوبه.

شما باید ساختار ذهنت رو به شکلی دربیاری که دقیقا مثل یه برنامه نویس خوب کار کنه، باید مغزتو آموزش بدی که چطوری کد بزنی و همه اینا بر میگرده به تلاش خودت.

sokanacademy forum
کاربر سکان آکادمی 3 سال پیش

ببخشید اینو میگما ، ولی حس میکنم بیشتر از اینکه علاقه به برنامه نویسی داشته باشید ، علاقه رفتن به خارج دارید

من نظرم اینه که اگه کسی خودش بخواد موفق بشه چه ایران باشه چه خارج موفق میشه

online-support-icon