مشکل بوت نشدن اوبونتو در کنار ویندوز (اما دپیین خوب کار میکنه)

با سلام به همه دوستان و تشکر ویژه از سکان آکادمی که واقعا بهترین بوده برا من

من چند وقته میخواستم مهاجرت کنم به لینوکس ولی باز دقیقه ۹۰ دودل شدم و گفتم ویندوز هم کنارش نگه دارم که مواقع ضروری لینوکس بلد نبودم بتونم کارمو با ویندوز راه بندازم

اون پست سکان که اوبونتو و دیپین مقایسه کرده بود خوندم بارها خودمم یه سرچی زدم خیلی از دپیین خوشم اومد اما دیدم جمعیتی که اوبونتو کار میکنن خیلی بیشتره که تصمیم گرفتم اوبونتو نصب کنم

ولی مشکلی که داشتم موقع نصب اوبونتو کنار ویندوز موقع نصب اون گزینه نصب کنار ویندوز نمیاره و مجبور میشم خودم دستی درایو تعیین کنم براش به اخرهای نصب که میرسه یه ارور میده که گرای نصب نشد و نصب تموم میشه و دستی هم نمیتونم گراب نصب کنم با نرم افزار بوت ریپیر و کد های ترمینال هم سعی کردم نشد اصلا اوبونتو بالا نمیاد فقط ویندوز بالا میاد

ولی وقتی دپیین نصب میکنم گراب نصب میشه و بعد اپدیت بوت ویندوز رو هم نشون میده که الان دپیین نصب کردم

میخواستم بدونم مشکل از چی میتونه باشه

رو اوبونتو تلاش کنم یا همون دویین خوبه

دپیین هم یسری باگ داره فعلا اول کاری دو تا مانیتور اندازه هاش که فرق میکنه رو نمیتونه تشخیص بده و... اما خب اوبونتو لایو اینطوری نبود

مدل لپتاپ ایسوس x450LD 

اوبونتو ۱۸.۴

دپیین ۱۶

ویندوز ۱۰

پاسخ ها

sokanacademy forum
کاربر سکان آکادمی 6 سال پیش

سلام دوست عزیز

به مشکلات دوال بوت لینوکس و ویندوز 10 خوش اومدی :) اول بگم بهت که دوال بوت بعدا مشکل برات ایجاد میکنه ولی یه راه هایی داره اگه درست پیش بری

شما به احتمال زیاد ویندوزت uefi هست واسه همین مشکل داره تو نصب کردن بوت لودر گراب. اول از همه قبل از نصب fast boot و secure boot ویندوز رو خاموش کن بعد برای بوتیبل کردن فلش از نرم افزار rufus استفاده کن و در قسمت partition schema روی uefi قرار بده . بهت پیشنهاد میکنم لینوکس رو تو درایوی که بوت لودر ویندوز هست نصب نکنی ( یه فضای unallocated تو یه درایو غیر C خالی کن ) چون اگه ویندوزت مشکل پیدا کنه یا عوضش کنی لینوکست دیگه بالا نمیاد و بلعکس. با این کار اولش گراب رو نمیشناسه ولی با بوت ریپیر مشکلش حل میشه

و یه سوال شما پارتیشن های لینوکس رو به صورت دستی تعیین کردی یا اتومات ؟

sokanacademy forum

ممنون از راهنمایی شما

دستی تعریف کرده بودم منتها دیگه لپتاپ بوتس عوض‌ کردم رو سی دی که دوباره ویندوز نصب کنم از اول دیگه بالا نیومد و فقط صفحه سیاه میاد و دیگه هیچی نشون نمیده حتی چراغ هارد هم روشن نمیشه

نمیدونم مشکل از چیه ،تا فردا ببرم تعمیرکار خبر میدم چی شد دنباله داستان...

پدر بی پولی بسوزه که اگه بود با یه اپل همه چی حل میشد تا اینکه این همه داستان با اون ویندوز ...

sokanacademy forum

دلیل اینکه ویندوز نمیاد بالا اینکه بوت لودرش دچار مشکل شده با یه سی دی ویندوز و ریپیر کردن مشکلتون حل میشه

https://itsfoss.com/uninstall-ubuntu-linux-windows-dual-boot/

پارت دوم رو مشاهده کنید

sokanacademy forum
کاربر سکان آکادمی 5 سال پیش

سلام میتونید این راه حل ها رو امتحان کنید.

https://kaliboys.com/fix-error-grub-rescue/

sokanacademy forum
کاربر سکان آکادمی 5 سال پیش

نمیدونم

online-support-icon